اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مشاور ترامپ تلفن پوتین را وصل نکرد

مشاور ترامپ تلفن پوتین را وصل نکرد

بر اساس افشاگری‌های صورت گرفته در یک کتاب جدید، دونالد ترامپ به شدت به مشاور امنیت ملی سابق خود و چند عضو ارشد دیگر دولتش بعد از فهمیدن این که تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با دفتر وی چند هفته بعد از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری را وصل نکرده‌اند، حمله کرده است.

به نقل از پایگاه بیزینس اینسایدر، در کتاب جدیدی تحت عنوان "ترامپ و ژنرالهایش: تاوان آشوب" که به قلم پیتر برجن، یک خبرنگار پرسابقه حوزه امنیت ملی در آمریکا نوشته شده فاش شده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک موقعیت بعد از آن که فهمید تماس تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دفتر وی چند هفته بعد از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری وصل نشده، به شدت به مایکل فلن، مشاور امنیت ملی وقت خود و دیگر کارمندانش ارشدش حمله کرد.

این کتاب به بیان نکات جدیدی درباره روابط دولت فعلی آمریکا با پنتاگون می پردازد.

در این کتاب روایتی درباره یک مکالمه جنجالی میان رئیس جمهور آمریکا و چند تن از کارمندانش به تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷ مطرح شده است. در آن زمان ترامپ میزبان ترزا می، نخست وزیر انگلیس که تبدیل به اولین رهبر خارجی سفر کننده به کاخ سفید تحت کنترل وی شد، بود.

در زمان ناهار، ترزا می از ترامپ پرسید آیا با پوتین صحبت کرده است؟ ترامپ جواب منفی داد و گفت: "خیر این کار را نکرده‌ام."

مایکل فلن، ژنرال بازنشسته نیروی زمینی ارتش آمریکا که در نزدیکی آنها بود خم شد تا به ترامپ بگوید: "ما هم اکنون داریم تماس با پوتین را هماهنگ می‌کنیم. ولادیمیر پوتین چند روز پیش تماس گرفت اما ما هنوز نتوانسته‌ایم در تقویم کاری شما چنین تماسی را هماهنگ کنیم.

ترامپ که از شنیدن این صحبت مایکل فلن خشمگین شده بود گفت: "دارید با من شوخی می‌کنید؟ جدا ولادیمیر پوتین تلاش کرد با من تماس برقرار کند و شما آن را وصل نکردید؟ شما پیش خودتان داشتید چی فکر می‌کردید؟"

فلن در پاسخ به این گفته ترامپ اظهار کرد: "جناب رئیس جمهور می دانید، شما معمولا تماسهای زیادی دریافت می‌کنید و ما تلاش می‌کنیم مدیریت کنیم که شما با چه کسانی صحبت کنید."

به نوشته کتاب مذکور، ترامپ که ظاهرا از شنیدن این جواب مایکل فلن قانع نشده بود، پوتین را "تنها فرد روی زمین که می‌تواند ما را از بین ببرد" توصیف کرده و تصمیم کارمندانش برای جلوگیری از برقرار کردن تماس ولادیمیر پوتین را مورد مواخذه قرار داد.

ترامپ همچنان از فرط خشم و به طور خصوصی به منظور مواخذه کارمندان ارشد دولتش گفت: "این دیگر چه مزخرفی است؟ چطور ممکن است پوتین با من تماس بگیرد و شما تماس را وصل نکنید؟ نمی‌دانم شما دارید چه کار می‌کنید."

نویسنده این کتاب، منابع نوشته هایش را مصاحبه با مقامهای فعلی و سابق کاخ سفید و افسران ارتش خوانده است.

با استناد به اسناد و مدارک کاخ سفید، ترامپ بعدا در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۷ تماسی برای دریافت تبریکات ولادیمیر پوتین برای مدت یک ساعت با وی داشته و در این تماس با او در خصوص مسائل مختلف اعم از جنگ با گروه تروریستی داعش و درگیری های سوریه صحبت کرده است.

پوتین و ترامپ نخستین بار در تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ گفتگوی تلفنی با یکدیگر داشتند تا آن گونه که ادعا شد با هم "گفتگویی از سر شراکت" داشته باشند.

چند وقت پیش نیز رئیس جمهور روسیه با ترامپ تماس گرفت و از او به خاطر ارائه اطلاعاتی که باعث دفع یک حمله تروریستی علیه کشورش تشکر کرد./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/قدرتنمایی روسیه با ولادیمیر پوتین

کپی