اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ارتش یمن ۵ پهپاد سعودی را سرنگون کرد

ارتش یمن ۵ پهپاد سعودی را سرنگون کرد

پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ۴۸ ساعت گذشته پنج فروند پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را سرنگون کردند.

به گزارش المیادین، پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز چهارشنبه سه فروند پهپاد شناسایی و جاسوسی متعلق به ائتلاف سعودی را در مناطق مختلف یمن سرنگون کردند.

بر اساس این گزارش، پدافند هوایی یمن ابتدا یک فروند پهپاد از نوع فانتوم را در استان حجه واقع در شمال یمن سرنگون کردند.

این گزارش می‌افزاید؛ تنها ساعاتی پس از سقوط این پهپاد، پهپادهای دیگر ائتلاف سعودی نیز در بخش مرزی الدائر واقع در استان جیزان عربستان و جنوب الحدیده یمن هدف موشک‌های یمنی قرار گرفت و منهدم شدند.

روز سه‌شنبه نیز دو پهپاد دیگر ائتلاف سعودی از سوی پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن سرنگون شده بودند.

پدافند هوایی یمن روز جمعه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) نیز یک هواپیمای جاسوسی نیروهای متجاوز را در منطقه جیزان واقع در جنوب عربستان سرنگون کرد.

عربستان پس از حدود پنج سال از آغاز جنگی همه‌جانبه که علیه مردم یمن به راه انداخت، نه‌ تنها به مقاصد خود دست نیافته، بلکه هزینه‌های زیادی را به اقتصادش تحمیل کرده است.

در همین ارتباط، اندیشکده آمریکن سینکر (American Thinker) مردادماه ۹۸ اعلام کرد؛ عربستان روزانه ۲۰۰ میلیون دلار برای جنگ یمن هزینه کرده است.

این اندیشکده اعلام کرده بود: عربستان از اواسط جولای سال ۲۰۱۵ تا سپتامبر ۲۰۱۸ (تیر ۹۴ – مرداد ۹۸) تاکنون ۳۹ هزار و ۷۰۰ عملیات نظامی در یمن انجام داده و ۹۱ هزار و ۶۰۰ نفر در این حملات کشته شده‌اند.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف تقریبا پنج سال گذشته به استثنای امارات، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.ایسنا

کپی