اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
قوام نصیری هشدار داد

شیوع رو به افزایش سرطان در ایران و جهان

شیوع رو به افزایش سرطان در ایران و جهان

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با اشاره به شیوع رو به افزایش سرطان در دنیا و ایران، گفت: سرطان در بعضی از کشورها دومین عامل مرگ و میر است و از همین رو، باید نسبت به تشخیص زودرس سرطان‌ها اقدام کرد تا بتوان از هزینه‌های درمان کم کرد.

 به گزارش ایران آنلاین، محمدرضا قوام نصیری گفت: سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور تشخیص داده می شود.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران به موضوع بررسی وضعیت ژنتیکی بیماران مبتلا به سرطان اشاره کرد و گفت: در بعضی از سرطان های شایع مثل سرطان سینه، پروستات، روده بزرگ و...، با استفاده از بررسی های ژنتیکی، می توان درمان های خیلی صحیح تر و جواب بهتری گرفت. به طوری که روند درمان مقرون به صرفه شده و از هزینه ها می کاهد.


قوام نصیری ادامه داد: با استفاده از بررسی های ژنتیکی، می توان پیش بینی کرد افراد به ظاهر سالم، در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند یا خیر. همین مسئله باعث خواهد شد که عللاوه بر تشخیص زودرس بیماری، از هزینه های تکرار درمان ها جلوگیری کرد.

وی به موضوع سرطان های شایع منطقه ای اشاره کرد و گفت: شیوع سرطان های گوارش، سینه، سر و گردن که در کشور ما قابل ملاحظه هستند، می بایست مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند تا بدانیم میزان شیوع آنها چقدر است و بر همان اساس، هزینه ها را سمت این سرطان ها سوق دهیم.

قوام نصیری افزود: بررسی میزان شیوع سرطان ها بر اساس هر ۱۰۰ هزار جمعیت می بایست صورت بگیرد و این موضوعی است که در آمریکا، اروپا و آسیا هم دنبال می شود.

وی با اشاره به شیوع رو به افزایش سرطان در دنیا و ایران، گفت: سرطان در بعضی از کشورها دومین عامل مرگ و میر است و از همین رو، باید نسبت به تشخیص زودرس سرطان ها اقدام کرد تا بتوان از هزینه های درمان کم کرد.

کپی