اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

4 شخصیت عراق از جمله الخزعلی از سوی واشنگتن تحریم شدند

4 شخصیت عراق از جمله الخزعلی از سوی واشنگتن تحریم شدند

وزارت خزانه داری آمریکا چهار شخصیت عراقی به نام‌های خمیس فرحان الخنجر العیساوی، لیث الخزعلی، براردش قیس الخزعلی و حسین فلاح اللامی را در لیست تحریم خود قرار داد.

به نقل از شبکه المیادین، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه با اعلام این اعمال تحریم‌ها اظهار کرد، این روند ادامه دارد و تحریم‌ها مسؤولان دیگر را نیز شامل خواهند شد.

شنکر همچنین مداخله کشورش در امور عراق را به گونه‌ای وارونه تفسیر کرد و مدعی شده است، آمریکا از حاکمیت و ثبات عراق حمایت می‌کند و به مشورت‌های امنیتی خود با مقامات عراق ادامه می‌دهد.

وی نسبت به اینکه شاهد تعهد مقامات عراقی به همکاری با آمریکا باشد، ابراز تمایل کرد.

این مقام آمریکایی در اظهاراتی مضحک ادعا کرد، آمریکا ملت عراق را در فراهم سازی آنچه دولت عراق نتوانست محقق کند، یاری می‌کند!

در این راستا معاون وزیر خارجه آمریکا مدعی شد، این تحریم‌ها به دولت عراق برای تقویت موسسات قانون اساسی خود کمک می‌کند و در توجیه این اقدام کشورش مدعی شد، ایران حاکمیت عراق را نقض می‌کند.

این تازه‌ترین دور تحریم‌هایی است که در آن اشخاص حقیقی عراقی یا گروه‌های شبه‌نظامی هدف فشارهای واشنگتن قرار می‌گیرند.

در میان چهار نفر جدید، قیس خزعلی، دبیرکل گروه "عصائب اهل حق" معروف‌ترین چهره‌ای است که تحریم شده است.

خزعلی از روحانیون شیعه در راس این لیست قرار دارد، بعد از او لیث خزعلی برادر وی، دومین نفر لیست،‌ حسین فلاح اللامی، از فرماندهان امنیتی گروه "حشد شعبی" نفر سوم و خمیس فرحان الخنجر العیساوی (یکی از بازرگانان معروف عراق) نفر چهارم این لیست تحریم است.

گروه "حشد شعبی" که از حمایت دولت عراق نیز برخوردار است، مجموعه‌ای از گروه‌های شیعه این کشور است. گروه "عصائب اهل حق" نیز بخشی از حشد شعبی است و نقشی محوری در آن دارد.

بر اساس ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا، نیروهای  حشد شعبی در جریان اعتراض‌های اخیر این کشور به روی غیرنظامیان آتش گشوده‌اند.

این در حالی است که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، دست داشتن در تیراندازی به معترضان غیرنظامی را تکذیب کرده‌اند.

با قرار گرفتن نام این افراد در فهرست تحریم‌های آمریکا، همه دارایی‌های آنها در آمریکا مسدود می‌شود و شهروندان و شرکت‌های آمریکایی نیز اجازه نخواهند داشت تا با این افراد داد و ستد کنند.

اما عصائب اهل الحق به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و محمد الربیعی، سخنگوی دفتر سیاسی گروه الصادقون که نماینده عصائب اهل الحق است در توییتر نوشت، تحریم‌های آمریکا علیه رهبران این گروه بی‌فایده خواهند بود.

الربیعی همچنین نوشت: با کینه‌تان بمیرید. ما به عنوان سرنیزه مقاومت در برابر اشغالگری، علیه تروریسم تکفیری، سهمیه‌بندی و فساد شمار را به درد آورده‌ایم و برادران زینب عصائب اهل الحق خاری در چشمان استکبار و دیواری مقابل طرح صهیو- آمریکایی خواهند بود.

وی افزود: تحریم‌ها فایده‌ای نخواهند داشت ما هیچ دارایی و حساب خارجی نداریم./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/حشد شعبی دومین حمله داعش در ۲۴ ساعت گذشته را ناکام گذاشت

کپی