اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

صدها نفر در جریان تظاهرات جهانی حامیان محیط زیست دستگیر شدند

صدها نفر در جریان تظاهرات جهانی حامیان محیط زیست دستگیر شدند

هزاران نفر از حامیان محیط زیست در پویشی جهانی روز دوشنبه با تظاهرات در شماری از کشور جهان، اعتراضاتی دو هفته‌ای را برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی آغاز کردند که در برخی از کشورها از جمله انگلیس با واکنش نیروهای پلیس مواجه شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران نفر از حامیان محیط زیست در شهرهای مختلف جهان تظاهرات کردند تا نافرمانی مدنی مسالمت‌آمیز دو هفته‌ای را برای فشار به حکومت‌ها در راستای تشدید اقدامات فوری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای آغاز کنند.

در شهر لندن، پلیس 276 نفر از معترضان گروه موسوم به «شورش انقراض» را که اقدام به مسدود کردن خیابان‌ها و پل‌های مرکز شهر کرده بودند، دستگیر کرد. برخی از این معترضان خود را با دستبند به خودروها بسته بودند.

در شهر برلین پایتخت آلمان تظاهرکنندگان زیست‌محیطی میدان «ستون پیروزی» را بستند و پلیس هلند نیز بیش از 100 فعال زیست‌محیطی را که خیابان مقابل موزه ملی این کشور در شهر آمستردام را مسدود کرده بودند، دستگیر کرد.

تظاهرات مشابهی نیز در اتریش، استرالیا، فرانسه، اسپانیا و نیوزیلند و در منطقه اقتصادی شهر نیویورک در آمریکا روی داد.

به گزارش شبکه خبری "ای بی سی "، معترضان در شهر سیدنی استرالیا نیز جاده ای را بستند که به دستگیری 38 نفر توسط پلیس منجر شد.

این تظاهرات آخرین مورد از پویشی جهانی است که خواستار گام‌های محکم‌تر و سریع‌تر برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی است و از سوی گروه «شورش انقراض» هدایت می‌شود. این گروه چند ماه پیش پس از برگزاری تظاهرات در لندن و مختل کردند ترافیک این شهر به مدت 11 روز شهرت جهانی یافت.

ماه گذشته نیز میلیون ها دانش‌آموز در سراسر جهان با تاثیر از «گرتا تونبرگ» دختر 16 ساله سوئدی که فعالیت محیط زیست است، مدارس خود را ترک کرده و به خیابان‌ها رفتند تا برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی تظاهرات کنند.

گروه شورش انقراض گفته است که انتظار می‌رود در دو هفته آینده در بیش از 60 شهر جهان از دهلی نو گرفته تا نیویورک تظاهرکنندگان از حکومت‌ها بخواهند اقدامات جدی برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام دهند تا رشد آن در سال 2025 به صفر برسد.

پلیس لندن هفته گذشته اعلام کرد که هزاران نیروی خود را برای کنترل این اعتراض‌ها بسیج کرده و هشدار داده است که با قانون‌شکنی حتی اگر به صورت نافرمانی مدنی بدون خشونت باشد، برخورد خواهد کرد.

هفته گذشته در نشست تغییرات آب‌وهوایی که در سازمان ملل برگزاری شد، نزدیک به 70 کشور برنامه‌هایی را برای شدت دادن به انجام تعهدات خود در توافق آب‌وهوایی پاریس ارائه کردند، اما اقتصادهای بزرگ از جمله آمریکا و چین اقدامی جدی را در این راستا اعلام نکردند.

توافق پاریس که در سال 2015 در فرانسه به تایید نزدیک به 200 کشور جهان رسید، در نظر دارد که در کوتاه مدت با اقداماتی در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای  و مصرف سوخت‌های فسیلی، افزایش دمای متوسط کره زمین در 2 درجه سانتیگراد بیش از متوسط آن در دوران پیشاصنعتی متوقف شود.

هدف بلند مدت این توافق این است که افزایش دمای متوسط کره زمین در 1.5 درجه سانتیگراد بیش از دمای متوسط پیشاصنعتی بماند./ایرنا

 

کپی