اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توافق ده ساله بین روسیه و ونزوئلا

توافق ده ساله بین روسیه و ونزوئلا

معاون نخست وزیر روسیه پس از گفت‌وگو با رئیس جمهوری ونزوئلا در کاراکاس گفت: دو کشور روی یک برنامه بلندمدت درباره همکاری دوجانبه پیش از نشست بعدی کمیسیون بین دولت‌ها همکاری می‌کنند.

روسیه

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یوری بوریسف، معاون نخست وزیر روسیه به خبرنگاران گفت: ما تلاش می‌کنیم تا یک سند استراتژیک برای کمیسیون آتی بین دولت‌ها ارائه کنیم که تعیین کننده روابط نظامی، فرهنگی، تکنیکی، علمی، تجاری و اقتصادی بین دو کشور برای یک بازه طولانی مدت دست کم تا ۲۰۳۰ است.

وی همچنین ادامه داد، روز شنبه با نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا درباره تجارت و روند احیای اقتصاد این کشور آمریکای لاتین گفت‌وگو کرده است.

ونزوئلا

معاون نخست وزیر روسیه گفت: در سفرم به کاراکاس متوجه شدم که اوضاع در ونزوئلا باثبات است. روسیه و ونزوئلا در پی تحریم‌های آمریکا علیه کاراکاس به سطح جدیدی از همکاری رسیده‌اند.

توافق نامه

رئیس جمهوری ونزوئلا نیز پس از مذاکراتش با بوریسف گفت،‌ این سفر در پی مذاکراتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که اواخر سپتامبر صورت گرفت، ‌بین روسیه و ونزوئلا به عنوان شرکا و هم‌پیمانان استراتژیک بسیار مهم بوده است.

مادورو همچنین گفت، فکر می‌کند که تلاش برای یک توافق همکاری ۱۰ ساله بین ونزوئلا و روسیه ایده خوبی باشد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا ادامه داد: همکاری نظامی - فنی طبق جدول زمانی مورد توافق پیش می‌رود و تمام قراردادهای ویژه مورد ارزیابی و حمایت مجدد قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: این توافقنامه‌ها به ونزوئلا کمک کرده و موجب پویایی اقتصاد آن می‌شوند./ایسنا

کپی