اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

معافیت مالیاتی، مؤلفه‌ای اثر گذار

معافیت مالیاتی، مؤلفه‌ای اثر گذار

فراوانی درخواست‌های اهالی کتاب برای اجرایی شدن تفویض اختیار صدور مجوز تأسیس کتابفروشی از ارشاد به اتحادیه ناشران و کتابفروشان گویای این است که مسأله معافیت مالیاتی مؤلفه‌ای اثر گذار در حوزه نشر و کتابفروشی‌ها به شمار می‌آید.

ایران آنلاین / بر مبنای این تقاضاها می‌توان گفت که دغدغه‌ای جدی در این زمینه وجود دارد به گونه‌ای که حتی در بخشی از مواردی که با رکود در کتابفروشی‌ها روبه‌رو بودیم نیز بحث مالیات از اهمیت بسیاری برخوردار بود. تصور کنید کتابفروشی که از پس اداره کتابفروشی خود برنمی‌آید بخواهد مالیات سالیانه هم بدهد!  از این منظر می‌توان نتیجه گرفت که در کنار سایر فعالیت‌ها و اقدامات اثر گذار در حوزه نشر یکی از مؤلفه‌ها همین بحث مالیات بوده است. بر همین اساس، تفویضی که در زمینه صدور مجوز کتابفروشی‌ها رخ داده، معافیت مالیاتی این قشر از فعالان حوزه کتاب را امکان پذیر کرده است.
بر اساس مصوبات و قوانین موجود اجازه تأسیس کتابفروشی‌ها بر عهده ارشاد گذاشته شده و این در حالی است که قانون نظام صنفی این اجازه را به تشکل‌ها و نظام‌ها صنفی می‌دهد! گرچه ارشاد اصراری به ورود به این قانون صنفی نداشته و ندارد اما به هر حال خلأیی قانونی در ارتباط با بحث معافیت مالیاتی وجود داشته که کتابفروشان را از معافیت مالیاتی محروم می‌کرده است.
بر این اساس کتابفروشان تنها در شرایطی قادر به بهره گرفتن از این معافیت می‌شدند که یا ارشاد مجوز آنها را صادر کرده باشد یا اجازه صدور این مجوز را به بخش دیگری نظیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان داده باشد. با توافقی که میان وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان امور مالیاتی صورت گرفت هم این معافیت اجرایی می‌شود و هم شأنیت ارشاد در زمینه این تصدیگری حفظ می‌شود.
با وجود تفویض این اختیار، وزارت ارشاد همچنان به عنوان ناظر حضور خواهد داشت و حق نظارت نهایی از آن سلب نشده است. بر همین اساس فهرست نهایی مجوزهای صادر شده از سوی اتحادیه‌ها و صنوف مرتبط به منظور اعمال نظارت نهایی باید هر سال به وزارت ارشاد اعلام شد. متولیان وزارت ارشاد بعد از این اعلام دست به بررسی خواهند زد و بعد از آن فهرست مذکور را به سازمان امور مالیاتی خواهند داد.
با توجه به اینکه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران تنها به متقاضیان تهرانی می‌تواند مجوز اعطا کند در دیگر شهرها و استان‌ها نیز علاقه‌مندان به کسب مجوز باید به اتحادیه شهر خود مراجعه کنند. در صورتی که شهر یا استانی از وجود اتحادیه برخوردار نبود می‌توانند به نزدیک‌ترین صنفی که با فعالیت آنان مرتبط است مراجعه کنند. علاوه بر این امکان مراجعه آنان به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها نیز ممکن است.
سازمان مالیاتی اواخر ماه گذشته این تفویض و معافیت کتابفروشان را به اعلام مراجع و اداره‌های خود نیز رساند. بر اساس این قانون معافیت کتابفروشان از سال 92 اعمال می‌شود. اگر در این بین از کتابفروشی بر خلاف قانون مالیات اخذ شود می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف به حل این مسأله بپردازد. در ارتباط با گلایه برخی از کتابفروشان که می‌گویند چرا سازمان مالیاتی از ما دفتر ثبت درآمدها را طلب می‌کند باید گفت که در هر کشوری چنین قانونی در راستای شفاف‌سازی وجود دارد. تمام تأکیدی که در این خصوص وجود دارد به این دلیل است که در بحث اقتصادی باید از وضعیت درآمد تمام مشاغل اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد تا بتوان بر مبنای آن دست به برنامه‌ریزی زد.
همان‌گونه که قبل‌تر هم اعلام شده معافیت مالیاتی نافی شفافیت مالی نیست. از همین رو قوانینی که ناظر بر شفافیت مالی است باید رعایت شود. در شرایط فعلی در مرحله به ثمر نشستن قانونی هستیم که برای اعمال و تصویب آن سیزده سال تلاش شده است. از حالا به بعد نباید برداشت‌های مختلف به تلخ شدن کام افرادی که قرار است از آن بهره‌مند شوند بینجامد. البته این همکاری باید دو سویه باشد تا به نتیجه برسد.

همایون امیرزاده/مشاور معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد

روزنامه ایران

کپی