اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

بافت سالانه 290 هزار متر مربع فرش دستباف در آذربایجان غربی

بافت سالانه 290 هزار متر مربع فرش دستباف در آذربایجان غربی

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی گفت: 224 کارگاه قالی بافی بزرگ غیرمتمرکز با مدیریت متمرکزو هزاران کارگاه خانگی در استان فعال است.

اسد درویشی با اشاره به اینکه 72 هزار بافنده در سطح استان فعالیت دارند و سالانه 290هزار متر مربع فرش دستباف در استان تولید میکنند افزود: از این میزان سالانه 20 میلیون دلار به کشورهای اروپایی همچون انگلیس‌، آلمان، فرانسه و کشورهای آسیایی همچون ژاپن و روسیه و و کشورهای آمریکایی چون کانادا صادر می شود.

درویشی با بیان اینکه امسال شاهد رشد قیمت مواد اولیه فرش بودیم، ادامه داد: تحریم و افزایش قیمت فرش به نفع صادرات فرش استان شد و فرش استان را در بازار جهانی رقابتی تر کرده است.

وی با اشاره به بیمه قالیبافان استان گفت: تاکنون 15 هزار نفر از قالیبافان استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت،معدن وتجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه فرش به عنوان یک ظرفیت بی بدیل صادراتی در آذربایجان غربی است و  فرش ریزماهی خوی و فرش تکاب به عنوان برند استان مطرح است اظهار کرد: فرش ریز ماهی خوی به ثبت ملی و جهانی رسیده و ثبت جهانی فرش آهنین تکاب که از برندهای محبوب کشورهای اروپایی از نظر رنگ، نقشه و مرغوبیت است نیز در دست اجرا است.

درویشی به مشکلات قالیبافان استان اشاره کرد و گفت: ضعف در بازاریابی از مشکلات عمده این صنعت است که طراحان و تاجران باید به این موضوع توجه داشته باشند تا بتوانند فضای مساعد و بهتری برای صادرات فرش استان فراهم کنند./ ایسنا

کپی