اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

استان اردبیل تنها قطب پرورش شتر دوکوهانه کشور

استان اردبیل تنها قطب پرورش شتر دوکوهانه کشور

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه شتر کشور گفت: استان اردبیل تنها قطب شتر دوکوهانه کشور است.

دکتر سید احمد سیدعلیان به همراه رئیس موسسه تحقیقات دامپزشکی دانشگاه تهران و مسئول پرورش شتر معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در نشست مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اعلام این خبر افزود: شتر دو کوهانه در کشورمان در دهه 50 بیش از 70 هزار نفر جمعیت داشته است ولی به مرور زمان از جمعیت آن کاسته شده است. شتر یک حیوان سازگار با شرایط نامساعد محیطی و کم آب بر است و با برنامه های دقیق کارشناسی می توان به راحتی جمعیت این حیوان ارزشمند را از انقراض و نابودی نجات داد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه پرورش شتر کشور ادامه داد: جمعیت شتر در حال حاضر در کشورمان 180 هزار نفر می باشد که تنها در استان اردبیل 150 نفر شتر دوکوهانه وجود دارد و در صدد آن هستیم تا تمامی مشکلات پیش روی تولید مثل آن را از میان برداریم و با مساعدت های حمایتی مسئولان بویژه از لحاظ اعتباری، از انقراض این حیوان نجیب و مورد نیاز شدید عشایر غیور جلوگیری کنیم.
وی افزود: در حال حاضر 7 استان کشور به عنوان پایلوت سایت الگویی زنجیره ارزشی شتر تعریف شده اند که امیدواریم با برنامه های اصلاحی که در این پایلوت ها انجام خواهد شد جمعیت این حیوان ارزشمند را به نحو قابل قبولی افزایش دهیم.
سیدعلیان گفت: اولویت اول در پرورش شتر جلوگیری از انقراض نسل آن، در درجه دوم تولید شیر و در درجه سوم تولید گوشت شتر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: شتر دو کوهانه به عنوان یک نژاد کمیاب در منطقه و کشور مطرح است و در حال حاضر نگهداری و پرورش آن بطور غالب مختص استان اردبیل می باشد. در سالهای گذشته جمعیت این دام ارزشمند بطور چشمگیری کاهش یافته است و خطر انقراض آن کاملا محسوس شد، بنابراین برای جلوگیری از انقراض کامل آن ایستگاه شتر دوکوهانه جهادآباد مشگین شهر با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان در سال 74 الی 75 شروع به فعالیت تحقیقاتی نمود و با فعالیت های انجام گرفته تعداد آنها به حدود بیش از 70 نفر رسید که به علت مشکلات مالی مرکز تحقیقات استان نسبت به فروش آن به دامداران استان اقدام و در حال حاضر جمعیت آن در ایستگاه جهاد آباد به 21 نفر رسیده است.
نیکشاد گفت: همزمان با مرکز تحقیقات، معاونت امور دام استان نیز با حمایت مالی مرکز اصلاح نژاد دام کشور برای تشکیل ژن شتر دوکوهانه با خرید تعداد 3 نفر شتر دوکوهانه از عشایر استان اقدام به حفظ و نگهداری آن در ایستگاه جعفرآباد مغان کرد که به صورت  کارشناسی مورد تکثیر و پرورش قرار گرفته و با تلاشهای انجام یافته جمعیت شتر دوکوهانه مرکز در سال 97 به تعداد 25 نفر رسیده است .

وی افزود: در سال 96 تعداد 5 نفر بوغور بالغ مازاد از طریق مزایده به فروش رسیده و جهت آمیخته گری به استانهای سمنان و اصفهان انتقال یافت و در حال حاضر و با زایشهای امسال این تعداد به 31 نفر افزایش یافته است. / صداو سیما

---
کپی