اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

یک خانواده بخت‌ برگشته

یک خانواده بخت‌ برگشته
یحیی نطنزی منتقد

خانواده‌ای را تصور کنید با اعضای کاملاً متفاوت. با یک پدر افسرده‌ حال، مادری سرخوش، دختری بازیگوش و پسری سر به هوا. خانواده‌ای که درآمدشان به یک مغازه قصابی وابسته بوده اما حالا به‌دلیل تغییرات اقتصادی بازار کساد شده و پول درآوردن از آن مشکل شده.

سریال با همین ایده اولیه آغاز می‌شود، اما چیزی که موتور درام آن را به جریان می‌اندازد تصمیمی است که اعضای خانواده برای فرار از این بحران می‌گیرند؛ یک تصمیم دیوانه‌وار که منجر به شکل‌گیری ماجراهایی بامزه در فرآیند قصه می‌شود. آنها در سفری به هلند و آشنایی با ساز و کار تولید مواد مخدر در این کشور و همچنین با شنیدن خبر احتمال آزادشدن مصرف ماری‌جوانا در کشور فرانسه با هم قرار می‌گذارند مقداری بذر و بوته این گیاه مخدر را به پاریس بیاورند و با پرورش آنها وسوسه کسب درآمد هنگفت از این راه را توسعه بدهند.
مشکل اینجاست که اعضای این خانواده به ظاهر متعارف هیچ سررشته‌ای از این کسب و کار غیرقانونی ندارند و وقتی پای‌شان به آن باز می‌شود با تصمیم‌های اشتباه در موقعیت‌های مضحکی قرار می‌گیرند که فرار از آنها اصلاً آسان به نظر نمی‌رسند، خصوصاً وقتی پای دوستان و آشنایان آنها هم به قصه باز می‌شود و هر کدام در تبدیل کردن موقعیت‌ها به چالش‌های گریزناپذیر نقشی برعهده می‌گیرند.
هر کدام از این افراد عهده‌دار بخشی از کسب و کار جدید و دیوانه‌وار خانواده می‌شوند اما قاعدتاً همه چیز آن‌طور که پیش‌بینی می‌کنند پیش نمی‌رود و گاهی اوقات ماجراها خیلی بیخ پیدا می‌کند.
آنچه «کسب و کار خانوادگی» را تماشایی‌تر می‌کند استفاده هوشمندانه از مؤلفه‌های کمدی موقعیت و هجو روابط و مناسبات فرانسوی‌های معاصر در پاریس این روزهاست. فرانسوی‌های خوش‌مشربی که در این سریال به‌دلیل مشکلات اقتصادی مجبور می‌شوند عزت نفس خود را زیر پا بگذارند و دست به کارهایی بزنند که خوابش را هم نمی‌دیده‌اند. حضور افتخاری انریکو ماسیاس خواننده سرشناس فرانسوی در قالب یکی از نقش‌های فرعی هم به جذابیت‌های سریال افزوده است؛ خصوصاً که نقش خودش را در این سریال برعهده گرفته؛ به‌عنوان هنرمند پرطرفداری که رفتارهای غیرمنتظره‌ای از خودش بروز می‌دهد و سعی می‌کند دیگر افراد خانواده‌ بخت‌برگشته‌‌ سریال را هم با خود همراه کند.

کسب و کار خانوادگی
طراح: ایگور گوتسمن
بازیگران: جاناتان کوهن، ژرار دورمن، ژولیا پیاتون
محصول: شبکه‌ نت‌فلیکس، 2019
یک فصل؛ شش قسمت

کپی