اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

کودتای امارات علیه عربستان در عدن

کودتای امارات علیه عربستان در عدن

گروه جهان/ در پی سقوط عدن و افتادن کنترل آن به‌دست نیروهای شورای انتقالی جنوب، وزیر کشور دولت مستعفی یمن ضمن انتقاد از عربستان سکوت رئیس دولت را مشکوک دانست. وزارت خارجه دولت مستعفی نیز در توئیتی نوشت: «جدایی‌طلبان شورای انتقالی جنوب علیه دولت کودتا کردند.»

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، روز یکشنبه پس از 4 روز درگیری‎های سنگین بین نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات در عدن، شورای انتقالی جنوب یمن با انتشار تصاویری در شبکه‎های اجتماعی خبر از تصرف منزل مسکونی احمد المیسره، وزیر کشور دولت مستعفی در عدن و در دست گرفتن کنترل این شهر داد. هانی بن بریک، معاون این شورا نیز تأکید کرد که هرچند به مشروعیت دولت مستعفی یمن پایبند است اما حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیست. در پی این اظهارات، احمد المیسره، در اظهار نظری با انتقاد از ریاض گفت: عربستان چهار روز سکوت کرد تا شریک ما سر ما را گوش تا گوش ببرد. او منصور عبد ربه هادی، رئیس دولت مستعفی را هم از انتقادات خود بی‎نصیب نگذاشت و گفت: «سکوت هادی مشکوک بود. اما این جنگ، جنگ نهایی نیست.»
در پی اظهارات المیسری ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی در توئیتی نوشت، کشورش به‌خاطر دولت عبد ربه منصور هادی نبود که وارد جنگ یمن شد. او با تأکید بر اینکه به‌خاطر عربستان بود که وارد این جنگ شدیم، نوشت: «در صورتی که این دولت از خائن خواندن ما، رسماً عذرخواهی نکند، باید آن را «ریشه کن» کنیم. اینها مستحق جانفشانی نیستند.» وی همچنین تأکید کرد: «اگر وزیر کشوری فاسد شود، تمام دستگاه‌های دیگر نیز فاسد می‌شوند.»
در همین حال گزارش‎ها حاکی از آن است، در پی سقوط عدن، پادشاه و ولیعهد عربستان با هادی دیدار و در خصوص عدن با وی مذاکره کردند. در این نشست وزیر کشور، وزیر گارد ملی، معاون وزیر دفاع و رئیس اطلاعات کل عربستان و علی محسن الاحمر، معاون رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن و نخست‌وزیر و تعدادی از مسئولان دولت مستعفی نیز حضور داشتند.
به نظر می‌رسد اختلافات در عدن ریشه در برخی موضوعات از جمله تلاش سعودی‌های و اماراتی‌ها برای تسلط بر استان عدن دارد.امارات سعی دارد یک یمن دیگر در بخش جنوبی این کشور همسو با خود تشکیل دهد که در جهت طرح‌های اقتصادی و راهبردی ابوظبی در آن سوی باب‌المندب یعنی شاخ آفریقا باشد.

کپی