اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
سفر جرد کوشنر به تل آویو و چهار کشور عربی با هدف قیمومت قدس انجام می‌شود

دستان خالی نماینده ویژه ترامپ

دستان خالی نماینده ویژه ترامپ
فرحناز دهقی خبرنگار

مرور تجربه دو سال خط مشی دیپلماسی جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، نشان داده که هر بار بیش از پیش احساس ناکامی می‌کند و حلقه مخالفانش علیه او تنگ‌تر می‌شود، بلیتی به مقصد خاورمیانه می‌گیرد تا تور کشورهای عربی‌اش را با هدف رشوه دادن و حمایت گرفتن به سرانجام برساند.

او در پی ناکامی‌های خود درباره طرح معامله قرن، در حال دیدار با رهبران کشورهای عربی است که ناظران اعتقاد دارند نه تنها هیچ کمکی به معامله قرن نمی‌کند، بلکه می‌تواند نشانه قاطعی از شکست این طرح  باشد.
به‌گزارش اردن تایمز، او در حال دیدار از سرزمین های اشغالی، اردن، مصر، عربستان سعودی و مراکش است تا یک بار دیگر شانس خود را برای به‌دست آوردن حمایت از طرح معامله قرنی که هنوز به‌طور کامل منتشر نشده امتحان کند. برخلاف شکست کنفرانس اقتصادی منامه و شکاف در میان ائتلاف عربی میان عربستان و امارات، کوشنر عزم خود را جزم کرده حمایت اقتصادی و سیاسی رهبران کشورهای عربی از طرحش را حفظ کند. او با وجود اشتیاق فراوانش به احتمال زیاد این بار نیز از نتیجه تلاش‌هایش ناامید خواهد شد. اما کوشنر چندان کاری به خاورمیانه یا سیاست داخلی امریکا ندارد. در این مورد، شکست تنها یک گزینه نیست بلکه برای او یک هدف است. کوشنر بیشتر از یک سال است که در حال تبلیغ طرحش است اما هنوز هیچ خبری از آن نیست و نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برایش متصور شد. این به خاطر این است که چهره امریکا در میان کشورهای عربی صدمه بسیار شدیدی دیده است.
به‌گزارش روزنامه رأی الیوم، بسیاری از اطلاعات درز پیدا کرده بویژه از سوی اسرائیل نشان می‌دهد که ترامپ و جرد کوشنر برای برگزاری کنفرانس سران در کمپ ‌دیوید با مشارکت رهبران عرب به‌منظور اعلام بخش سیاسی معامله قرن آماده می‌‌شوند؛ احتمالاً زمان برگزاری این کنفرانس پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل خواهد بود؛ انتخاباتی که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود.
براساس گزارش‌ها انتقال قیمومت اماکن اسلامی در قدس اشغالی از اردن به خاندان حاکم در عربستان مهم‌ترین مسأله‌ای است که در این دیدارها درباره آن رایزنی شده است. کوشنر در تلاش است با وعده دادن به آل سعود حمایت‌های اقتصادی آنها را از دست ندهد.
رأی الیوم در گزارش خود نوشته است: «سؤال اصلی این است چه کسی به کوشنر و ترامپ اختیار داده تا مقدسات عربی و اسلامی را بازیچه خود کنند و تصمیم بگیرند چه کشوری قیمومت این اماکن را داشته باشد. آنها در تلاش هستند در میان نهادهای اسلامی در استانبول، قاهره، امان و مکه تفرقه افکنی کنند و درگیری‌ها بر سر این قیمومت افزایش یابد. نام این کار توطئه است و رژیم صهیونیستی حامی آن است. این مناقشه مأموریت دارد کشورهای اسلامی را که تا پیش از این بر سر قدس و فلسطین اتفاق نظر داشتند، دچار بحران کند».
به‌گزارش وب سایت مجله نشنال، اگرچه هنوز طرح معامله قرن کوشنر منتشر نشده است اما به لطف اشارات و گزارش‌های افشا شده می‌توانیم ایده کلی آشی که او برای خاورمیانه پخته است را حدس بزنیم. براساس شواهد و قرائن می‌توان کاملاً مطمئن شد که در این طرح هیچ اشاره‌ای به طرح دو کشوری که امریکا پس از پایان جنگ سرد ارائه کرد نشده است و کوشنر این طرح را از اساس قبول ندارد.
به‌گزارش دیلی نیوز ایجپت(مصر)، اگرچه فلسطین محور اصلی سخنان کوشنر در تور خاورمیانه‌ای اش بود، اما جالب است که او نیازی به سفر کردن به فلسطین ندیده است. کوشنر در حالی راهی این کشورهای عربی شده که آنها با پیشنهادها و زورگویی‌های امریکا موافق نیستند. بنا به‌گزارش‌ها، تیم کوشنر که شامل جیسون گرینبلات، فرستاده کاخ سفید در امور خاورمیانه و برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا می‌شود، طی سفر خود هرگز به تشکیل دولت فلسطین اشاره‌ای نکردند. مصر بارها در این دیدار تأکید کرد که شبه جزیره سینا متعلق به امریکا نیست بنابراین نمی‌تواند به این کشور بگوید آن را فدای معامله قرن کند.
همچنین امریکا، اردن را تحت فشار گذاشته تا با تمام زوایای معامله قرن موافقت کند و پناهجویان فلسطینی را در خود نگه دارد (برآوردها نشان می‌دهد بیش از دو میلیون پناهجوی فلسطینی در اردن زندگی می‌کنند). اما اردن بارها اعلام کرده با هرگونه طرح صلحی که راه حل دو کشوری را قبول نداشته باشد مخالف است و فلسطینی‌ها حق دارند حکومت خود را در سرزمینشان داشته باشند.

کپی