اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
در آستانه روز خبرنگار و هشتادوپنج سالگی ایرنا؛

رونمایی از دو سایت مدرسه خبر و ایرنا زندگی

رونمایی از دو سایت مدرسه خبر و ایرنا زندگی

دو سایت ایرنا زندگی و بازطراحی جدیدی از مدرسه ایرنا همزمان با مراسم گرامیداشت هشتادوپنج سالگی ایرنا و آیین اختتامیه نخستین جشنواره تولیدات ایرنا و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره همراه با رونمایی با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، فریدون وردی نژاد، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری، خدادی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، مدیران عامل پیشین خبرگزاری جمهوری اسلامی و همچنین خبرگزاری ایسنا در اتاق خبر این رسانه برگزار شد.

 سایت جدید ایرنا زندگی و طراحی جدیدی از مدرسه خبر ایرنا در آستانه روز خبرنگار (۱۷ مرداد) و همزمان با جشن هشتادوپنج سالگی ایرنا و آیین اختتامیه اولین جشنواره تولیدات این خبرگزاری رونمایی شد.

ایرنا زندگی در زمینه دغدغه های اجتماعی و آسیب های جامعه در زمینه های اجتماعی فعالیت می کند و مدرسه خبر نیز که از قبل فعال بوده است، از این پس به شکل جدیدی برای افزایش توانمندی خبرنگاران ایرنا ضمن خدمت در راستای مسئولیت اجتماعی برای افزایش سواد رسانه ای کشور راه اندازی شده است.

ماموریت مدرسه خبر ایرنا آموزش فوت و فن روزنامه نگاری

معاون خبر ایرنا در مورد سایت مدرسه خبر توضیح داد: با توجه به نیاز دائم به آموزش در خبرگزاری و مسائل اجتماعی و عمومی کردن محتوای آن،  سایت را از حالت داخلی درآورده و محتوای آن را عمومی کردیم.

«پدرام الوندی» گفت: بخش هایی از سایت فرمی است؛ آموزش خبرنویسی و درست کردن پادکست و بخش هایی شبیه آن، ضمن اینکه ایرنا مزیت هایی دارد و آن ریشه های ایرنا و پیشکسوتان خبرنگار است که آن را در قالب یک بخش تجربه گنجانده ایم.

وی ادامه داد: در این بخش قرار است با روزنامه نگاران قدیمی ایرنا و روزنامه ایران و سپس بقیه روزنامه نگاران مصاحبه های مفصلی انجام دهیم این تجربه ها شامل فوت و فن های خبرنگاری است که فقط فن های آموزشی را در دانشگاه ها آموزش می دهند؛  بنابراین ماموریت مدرسه خبر ایرنا آموزش فوت و فن روزنامه نگاری است.    
  ایرنا زندگی هم دیگر سایت جدیدی است که رونمایی می شود، با تعریفی که از فضای رسانه ای در دوره جدید داریم خبرگزاری ها از نگاه کارگزاری خبر کمی فاصله گرفته اند و اکوسیستم (زیست بوم) خبر تغییر کرده است و خبرگزاری ها به بازیگری در کنار دیگر بازیگرها تبدیل شده اند. برای نمونه وزیر خارجه در گذشته اگر خبری داشت به ایرنا می داد و از این طریق در روزنامه ها منتشر می شد؛ اما وزیر خارجه الان خودش یک رسانه است و ایرنا، روزنامه ها و شهروندان عادی همزمان از یک موضع گیری وزیر خارجه مطلع می شوند.  

معاون خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی، اظهارداشت: بنابراین خبرگزاری ها با تغییر اکوسیستم خبر باید محتوایی به زبان مخاطب عادی و نهایی تولید کند، در بخش اصلی خبر هم تلاش شده تا زبان خبر به زبان مردم نزدیک شود.

به گفته وی ایرنا زندگی می خواهد آنچه مردم با آن در زندگی روزمره سروکار دارند روی خروجی ایرنا بیاورد. همچنین مدل کسب و کاری برای آن طراحی شده که هم به درآمدزایی خبرگزاری کمک کند و هم موجب افزایش مخاطبان آن شود.  

علی ربیعی، فریدون وردی نژاد، سیدضیاء هاشمی در این مراسم در آستانه روز خبرنگار به ایراد سخن پرداختند و در ادامه از برترین خبرنگاران ایرنا تقدیر شد.  

همچنین خانواده ایرنا از خانواده های شهدای این رسانه از جمله همسر شهیدمحمود صارمی تجلیل بعمل آوردند./ایرنا

کپی