اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹

ترامپ:در خصوص اس 400 ترکیه را مقصر نمی‌دانم

ترامپ:در خصوص اس 400 ترکیه را مقصر نمی‌دانم

رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی عنوان داشت که در خصوص اقدام آنکارا برای خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه، ترکیه را مقصر نمی داند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که شب گذشته در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد با اعلام این مطلب در ادامه گفت: ما موقعیت ترکیه را بصورت کلی ارزیابی می‌کنیم. این موقعیت سختی است و من ترکیه را مقصر نمی‌دانم چون موارد متعددی در این رابطه وجود دارد.

وی در ادامه به این موضوع که چه زمانی اقدام به اعمال تحریم علیه ترکیه می‌کند اشاره ای نکرد.

آمریکا تهدید کرده بود در صورتیکه ترکیه سامانه اس ۴۰۰ را روسیه تحویل بگیرد علاوه بر کنار گذاشتن این کشور از پروژه تولید جنگنده اف ۳۵، تحریم‌هایی را نیز علیه آنکارا اعمال می‌کند.

آمریکا در اولین اقدام تهدیدات خود در خصوص جنگنده‌های اف ۳۵ را عملی کرده است. در همین رابطه روز گذشته «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: اگر آمریکا اف ۳۵ به ما ندهد ما برای تهیه آن به هر کجا می‌رویم. تصمیمی آمریکا برای پایان دادن به حضور ترکیه در پروژه تولید اف ۳۵ موجب نمی‌شود که آنکارا بدنبال تأمین نیازهای خود نباشد.

در هفته گذشته کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده‌های اف -۳۵ کنار گذاشته است.

در بیانیه دولت آمریکا علت حذف ترکیه از پروژه ساخت جنگنده‌های اف -۳۵، خرید موشک‌های روسی اس -۴۰۰ توسط ترکیه عنوان شده و گفته شده است: متأسفانه تصمیم ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس -۴۰۰ موجب می‌شود ادامه مشارکت این کشور در [پروژه ساخت] اف -۳۵ غیرممکن شود.  / مهر

کپی