اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

آمریکا مانع از صدور بیانیه شورای امنیت علیه اسرائیل شد

آمریکا مانع از صدور بیانیه شورای امنیت علیه اسرائیل شد

آمریکا اجازه صدور بیانیه شورای امنیت در محکومیت رژیم صهیونیستی به خاطر تخریب خانه‌های فلسطینیان در محله واد الحمص در شهرک صور باهر در قدس اشغالی را نداد.

کویت، اندونزی و آفریقای جنوبی در تلاش برای صدور بیانیه‌ای از سوی شورای امنیت در محکومیت تخریب خانه‌های فلسطینیان در قدس بودند اما آمریکا مانع از این کار شد.

در متن این بیانیه که در بین کشورهای عضو شورای امنیت توزیع شد، ضمن ابراز نگرانی نسبت به تخریب خانه‌های فلسطینیان، هشدار داده شده که این ویرانگری‌ها تهدیدی جدی برای راه حل تشکیل دو کشور و صلح عادلانه و دائم خواهد بود.

رویترز به نقل از شخصیت‌های دیپلماتیک آورده است که آمریکا به شرکای خود در شورای امنیت ابلاغ کرده که متن این بیانیه را تایید نمی‌کند. اعضای شورای امنیت در نهایت بخش‌هایی از این بیانیه را اصلاح کردند که آمریکا باز هم آن را تایید نکرد و مانع از صدور آن شد.

رژیم صهیونیستی از روز دوشنبه گذشته تاکنون ده‌ها خانه و ساختمان فلسطینیان در شهرک صور باهر در جنوب قدس اشغالی را تخریب و ده ها نفر از جمله شمار زیادی کودک را آواره و بی خانمان کرده است.

از سوی دیگر معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی از رژیم صهیونیستی خواست دست از تخریب خانه‌های فلسطینیان در محله وادی الحمص در جنوب قدس اشغالی بردارد.

خبرگزاری فلسطینی الوفا گزارش داد:  "رزماری دی کارلو"، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در نشست شورای امنیت اظهار داشت، اقدامات اسرائیل موجب آواره شدن ۹۰ فلسطینی از جمله ۵۸ کودک شده است.

دی کارلو اشاره کرد، اسرائیل تاکنون ۶۶ ساختمان و خانه را تخریب کرده است و این در حالی است که مالکان آنها از این رژیم مجوز ساخت دریافت کرده بودند.

دفتر هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین اعلام کرد، طبق برآوردهای انجام شده، بیش از ۳۰۰ نفر از عملیات تخریب اسرائیل در قدس اشغالی متاثر و متضرر شده‌اند.

ساکنان محله صور باهر در قدس اشغالی نگرانند که رژیم صهیونیستی به زودی ساختمان‌ها و خانه های بیشتری را در این منطقه تخریب کند.

با وجود اینکه ساختمان‌های تخریب شده در مناطق تحت سیطره تشکیلات خودگردان فلسطین واقع شده است، رژیم صهیونیستی اقدام به تخریب آنها کرده است.

در همین حال، فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز گذشته اعلام کرد، تخریب خانه های فلسطینیان در قدس اشغالی اقدامی غیرقانونی و مردود است.

عملیات تخریب ارتش رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی با واکنش و  محکومیت گسترده بین‌المللی همراه بوده است. بسیاری از کشورهای اروپایی و عربی این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

روز گذشته کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا در بیانیه‌ای مشترک این اقدام رژیم صهیونیستی را بسیار خطرناک و مغایر با قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت عنوان کردند.

در این بیانیه آمده است که تخریب خانه‌های فلسطینیان در اراضی اشغالی، با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت در تضاد است و موجب رنج و محنت هرچه بیشتر ملت فلسطین می‌شود و به روند صلح ضربه خواهد زد.

این کشورها عملیات تخریب رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی را اقدامی خطرناک دانستند که به راهکار تشکیل دو کشور ضربه خواهد زد.

نیکولای ملادینوف، هماهنگ کننده صلح سازمان ملل در خاورمیانه نیز روز گذشته در توئیتی اظهار داشت که به رغم درخواست‌ها از اسرائیل به توقف عملیات تخریب خانه‌های فلسطینیان، تخریب‌های امروز در محله صور باهر موجب آواره شدن ده‌ها خانواده فلسطینی شد.

ملادینوف افزود: هیچ حجمی از کمک‌های بشردوستانه نمی‌تواند رنج و محنت‌های این افراد را جبران کند.

وی خواستار توقف فوری تخریب خانه‌های فلسطینیان شد.  / ایسنا

کپی