اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
تولیدکنندگان: تحریم‌ها را دور زدیم، اما بی‌برقی را خیر!

برق شهرک‌های صنعتی در رفت و برگشت

برق شهرک‌های صنعتی در رفت و برگشت

گروه اقتصادی/ فقط «وعده بود». این اولین جمله‌ای بود که بر زبانش جاری شد. دل پری از وضعیت برق دارد و می‌گوید: هر سال تابستان خاموشی‌ها کار دستمان می‌دهد؛ قبل از شروع تابستان روز و ساعتی که قرار است برق تولیدکنندگان قطع شود را به شهرک‌های صنعتی اعلام می‌کنند ولی تعهدی هم نسبت به انجام آن وعده‌ها و توافق‌های نیست.

محمد جواد سنجابی یکی از تولیدکنندگان شهرک‌های صنعتی است. او از همسایگان اش هم صحبت می‌کند و می‌گوید: یک کارخانه تولیدکننده محصولات لبنی در شهرک صنعتی ما فعال است وقتی برق قطع می‌شود این واحد تولیدی به اجبار باید لبنیات روی خط تولید را جمع‌آوری کند در غیر این‌صورت لبنیات فاسد می‌شود.
فرد دیگری که در شهرک صنعتی در حوزه تولید اسباب بازی مشغول است هم می‌گوید: هر یک ساعتی که برق قطع می‌شود تولیدکننده خسارت می‌بیند و این در شرایطی است که ما مواد اولیه را به سختی تأمین می‌کنیم.
جعفر کرامتی ادامه داد: در شهرک صنعتی که فعال هستیم قرار بود روزهای سه‌شنبه برق قطع شود ولی چند وقتی است که ظهرهای روز دوشنبه هم شاهد خاموشی هستیم، با توجه به چنین قطعی‌هایی مجبور هستیم روز جمعه هم کار کنیم.
تولیدکنندگان تحریم‌ها را دور زدن اما بی‌برقی را نه!
وی گفت: ما به سختی تحریم‌ها را دور می‌زنیم و واردات مواد اولیه را انجام می‌دهیم اما وقتی مواد اولیه به بنگاه می‌رسد نمی‌توانیم براحتی تولید را دنبال کنیم. به غیر از مشکلات ریز و درشت که مانع از فعالیت ما می‌شود، قطع برق هم به چالش‌های تولیدکنندگان افزوده است.
قبول نداریم
اما وزارت نیرو قطعی برق غیر هدفمند شهرک‌های صنعتی را قبول ندارد و آنگونه که برق منطقه‌ای اعلام می‌کند تمام شهرک‌های صنعتی بر اساس زمانبندی که با مدیران شهرک‌های صنعتی شده است با قطعی برق مواجه می‌شوند.
تعهدی که عملیاتی نشد
گزارش میدانی ما از وضعیت شهرک‌های صنعتی گویای آن است که قطعی برق در برخی از شهرک‌های صنعتی بیش از آن چیزی است که وزارت نیرو تعهد کرده بود.
قطعی برق در یکماه
فتحعلی محمد‌زاده معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره قطعی برق شهرک‌های صنعتی به «ایران»می‌گوید: قبل از شروع تابستان با وزارت نیرو در مورد قطعی برق واحدهای صنعتی تفاهم‌هایی صورت گرفت و قرار شد قطعی برق در پیک مصرف (از اواسط تیرماه ) طبق زمانبندی باشد که توافق شده است.
وی افزود: زمانبندی صورت گرفته با شرکت برق منطقه‌ای به گونه‌ای است که باید برای به حداقل رساندن خسارت وارده به واحدهای صنعتی خاموشی‌ها نظام مند باشد و برق هیچ شهرک صنعتی‌ای  به یکباره قطع نشود.
توزیع برق با شرایط بهتر
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: روال کار به این شکل است که برق شهرک صنعتی یک روز در هفته یا ساعتی از شبانه روز قطع شود، با این اتفاق توزیع برق با شرایط بهتری صورت می‌گیرد و وزارت نیرو می‌تواند برق منازل را در پیک مصرف با کمترین خاموشی تأمین کند.
وی خاطرنشان کرد: در یکی از شهرک‌های صنعتی قطع برق در روزهای چهارشنبه اتفاق می‌افتد، برای اینکه تولیدکنندگان این شهرک حجم تولیدشان حفظ شود، روز جمعه سرکار می‌آیند، از این‌رو با زمانبندی قطعی برق، تولیدکنندگان می‌دانند چگونه تولید خود را حفظ کنند.
محدودیت در تأمین برق
محمدزاده اذعان داشت: وزارت نیرو در تولید برق با محدودیت روبه‌رو است و نمی‌تواند برق لازم را به تمام بخش‌ها برساند به همین دلیل شهرک‌های صنعتی برای اینکه کسری برق مشکلی ایجاد نکند با قطعی برق زمانبندی شده موافقت کردند.
برنامه‌ریزی واحدها برای جبران خاموشی‌ها
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه یک واحد صنعتی نمی‌تواند به کارگران خود بگوید که به خاطر نداشتن برق سرکار نیایید از همین رو، تمام واحدها برنامه‌ریزی کردند که کاهش تولید در روزهای هفته را در روزهای تعطیل جبران کنند.
افزایش تعداد خاموشی‌ها
وی با بیان اینکه هرگونه خاموشی خارج از برنامه به تولید صدمه سنگینی وارد می‌کند، تصریح کرد: طی چند وقت اخیر که هوا بسیار گرم شده، تعداد خاموشی‌ها بیشتر شده است، به‌طور قطع با بهبود وضعیت هوا برق شهرک‌های صنعتی کمتر قطع خواهد شد. وی گفت: درشهرک صنعتی شمس آباد که تولیدکننده زیادی در خود جای داده است مصرف روزانه برق 140 تا 150 مگاوات است. این عدد در شهرک صنعتی عباس آباد 100 مگاوات است.
خاموشی‌های بی‌موقع به حداقل می‌رسد
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه سعی شده خاموشی‌های بی‌موقع در شهرک‌های صنعتی به حداقل برسد، تأکید کرد: طی مذاکراتی که با وزارت نیرو صورت گرفته آنها تلاش خود را می‌کنند که برق تولیدکنندگان بدون اطلاع قبلی قطع نشود.
وزارت نیرو با ماینر داران برخورد می‌کند
وی در پاسخ به این سؤال که وجود دستگاه‌های ماینر(دستگاه‌های تولید‌کننده ارز دیجیتال) باعث شده مصرف برق شهرک‌های صنعتی افزایش پیدا کند، گفت: وزارت نیرو با هر مجموعه‌ای که دستگاه ماینر دارد برخورد جدی می‌کند. از این‌رو برق منطقه‌ای اجازه نمی‌دهد که تولیدکنندگان بیت کوین در شهرک‌های صنعتی فعال باشند. محمدزاده توضیح داد: انشعاب برقی که برای شهرک‌های صنعتی گرفته شده، مشخص است لذا به‌دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد واحدهای صنعتی نمی‌توانند فعالیت جانبی کنند.
مصرف برق صنعت افزایش یافته است
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه مصرف برق واحدهای صنعتی فعال در شهرک‌های صنعتی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است، گفت: واحدهای صنعتی نسبت به سال گذشته فعال‌تر شدند و روند تولید بهبود یافته است. وی افزود: افزایش مصرف برق صنعت، خبر خوبی برای کشور است چون نشان می دهد تولید در حال رونق گرفتن است. امیدواریم وزارت نیرو در شرایطی که تولید می‌خواهد از تمام ظرفیت خود استفاده کند، بدون برنامه برق آنها را قطع نکند.

کپی