اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حسام الدین سراج : تجاری سازی کلمه درستی برای موسیقی نیست

حسام الدین سراج : تجاری سازی کلمه درستی برای موسیقی نیست

رهبرسابق ارکستر ملی ایران با بیان اینکه آثار موسیقی درکشورما فروش فیزیکی ندارد و مشکلات حوزه دامنگیرهمه کسانی است که دستی بر آتش دارند، گفت: «پیوند موسیقی وگردشگری» می تواند راهگشای عرصه موسیقی ما برای درآمد زایی ارزی و معرفی آن در جهان باشد.

«فریدون شهبازیان» درنشست هم‌اندیشی تخصصی هنرمندان موسیقی با مدیران سازمان توسعه تجارت ایران در راستای برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری تصویر صادرات صنایع خلاق، افزود:‌ سی دی امروز منتشر می شود، فردا در فضای مجازی همه مشغول دانلود غیرقانونی هستند لذا همه کسانی که دستی بر آتش دارند با این مشکلات دست به گریبانند.
وی افزود: مشکل دوستانی که امروز ما را دعوت کرده‌اند آوازخوانی خانم‌ها وگُم شدن ردیف موسیقی ایرانی یا اتفاقات رسانه ملی نیست. البته که من جزو کسانی هستم که در صدا و سیما به موسیقی پاپ مجوز دادم و متاسفم که این کار را کردم.
این موسیقی دان پیشکسوت افزود: ما در این جلسه هستیم که به معضلاتی چون فروش فیزیکی آثار موسیقایی است که متاسفانه موضوع دانلود غیر قانونی به آن دامن زده است. این خیلی بد است که اینجا بنشنیم و از مشکلاتی حرف بزنیم که وظیفه حل آن به عهده دفتر موسیقی وزارت فرهنگ است نه سازمان توسعه تجارت ایران.
شهبازیان گفت: مهم‌ترین موضوعی که من برای این مجموعه مطرح می‌کنم شرایطی است که بیش از ۱۵ سال است درگیر آن هستم و آن موضوع سازمان مرتبط با حوزه گردشگری است که در این حوزه دچار مشکلاتی هستیم. در تمام دنیا وقتی گردشگرانی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند گروه‌ها و ارکسترهایی نیز از یک کشور همراه با گردشگران حضور دارند که معرف خوبی برای موسیقی هر کشوری محسوب می شوند.
به  گفته وی البته ممکن است در حوزه هزینه‌ها دچار مشکلاتی باشیم اما می‌توان این موضوع را حل کرد. پس بهترین راه برای این مرکز ارتباط با سازمان‌های مرتبط با گردشگری و حتی خود این مجموعه است که باید در این زمیته کارهایی را انجام دهند.
«کامبیز روشن» با اشاره به اینکه هنوز پس از چهل سال تکلیف موسیقی در کشور ما مشخص نیست، گفت: هیچ مدیری نتوانسته برنامه ریزی برای این هنر داشته باشد و این بزرگترین مشکلی است که ما امروز با آن مواجه هستیم.
این استاد پیشکسوت موسیقی اضافه کرد: از زمانی که یک هنرجوی موسیقی از هنرستان فارغ التحصیل می شود تا زمانی که وارد دانشگاه می شود، هیچ ضابطه کاری ندارد. نتیجه اش تربیت تعدادی معلول هنری است که هیچ فایده ای برای کشور ندارند.
وی افزود: موسیقی زبان مشترک همه دنیاست. همه افراد می توانند بی واسطه این هنر را درک کنند. این همان ویژگی است که می تواند موسیقی را به کالایی پر مصرف تبدیل کند. دنیای امروز دنبال کیفیت است. ما باید ببینیم کیفیت موسیقی در کشورمان چه جایگاهی قرار دارد.
روشن روان اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم سرمان را در دنیا بالا نگه داریم و موسیقی ارزشمندی داشته باشیم باید سراغ اتاق فکر رفت.

صدا و سیما همراه نیست

عبدالحسین مختاباد هم دراین نشست گفت: وقتی صنعتگری بخواهد وارد عرصه صادرات شود، دشواری های بسیاری پیش رو خواهد داشت. به عنوان هنرمند وقتی می خواهم هنرم را به دنیا معرفی کنم اما صدا و سیما هیچ همکاری نمی کند، اگر صدا و سیما این کار را انجام نمی دهد، بگذارند شبکه های خصوصی تلویزیوی ایجاد شود.

وزارت فرهنگ باید مشکلات را حل کند

حسام الدین سراج هم در این نشست با بیان اینکه تجاری سازی کلمه درستی برای موسیقی نیست، گفت: متولی فرهنگ و هنر در دوران قدیم، وزارت فرهنگ و هنر بود. معتقدم متولی هنر در حال حاضر هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی با بیان اینکه اسم موسیقی را نباید به عنوان کالا ذکر کنیم، گفت: موسیقی بدون کالا بودن می تواند به دنیا صادر شود. هنر کالا نیست. وزارت ارشاد که باید مشکلات را حل کند، مشکل مجوز ایجاد می کند.

توان صادرات دف تا۲۰۰ هزار ساز درسال

حبیبی نوازنده و صادرکننده ساز دف هم با اشاره به اینکه مشکلات پیچیده ای پیش پای تولیدکنندگان محصولات موسیقی قرار دارد، گفت: این پیچیدگی ها آنقدر زیاد است که اگر عشق نباشد خیلی زود منصرف می شوند.
وی افزود: روزی که تصمیم گرفتم ساز دف را از وضعیت بدویش خارج کنم و به حالت استاندارد در بیاورم مشکلات زیادی پیش رویم بود. در سطح کشور درخواست سالانه حدود ۱۵۰ هزار سال را داریم. معتقدم که می توانیم تعداد صادرات این ساز را به ۲۰۰ هزار قطعه در سال برسانیم./ایرنا

 

کپی