اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

حضور خسرو ناقد با سه اثر تالیفی در سی و دومین نمایشگاه کتاب

حضور خسرو ناقد با سه اثر تالیفی در سی و دومین نمایشگاه کتاب

خسرو ناقد، فرهنگ نگار، نویسنده و مترجم ایرانی ساکن آلمان است که امسال با سه اثر تألیفی حضوری پُررنگ در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران دارد.

گروه اندیشه:

سنجش دیالکتیک روشنگری

«سنجش دیالکتیک روشنگری» تازه‌ترین کتاب این پژوهشگر حوزۀ فرهنگ و فلسفه است که توسط نشر نی در اردیبهشت امسال منتشر شده و در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود. ناقد در این کتاب به بررسی و نقد بعضی نظریه‌های ماکس هورکهایمر و تئودور آدورنو در کتاب دیالکتیک روشنگری پرداخته و مدعیات نویسندگان و تأثیرات به‌جا مانده از نظریه‌هایشان بر جریان‌های روشنفکری و اغلب چپ‌گرا را نشان داده است.

در مقدمۀ کتاب آمده: «این دو متفکر مکتب فرانکفورت بر این باورند که آزادی در جامعه با تفکر روشنگرانه پیوندی جدایی‌ناپذیر دارد و نگارش کتاب دیالکتیک روشنگری را نیز کوششی در جهت نقد روشنگری، به‌منظورِ ممانعت از پس‌رویِ این شیوه از تفکر می‌دانند. به بیانی دیگر، آنان می‌خواهند با نقد کوبنده و بنیادین خود بر روشنگری، روشنگری را از زوال و تباهی نجات دهند. روشنگری برای آنان از یک‌سو شرط لازم و ضروری برای برپایی جامعه‌ای آزاد است و از سوی دیگر فقط زمانی می‌تواند از تباهی نجات یابد و عامل آزادی جامعه شود که به نقد ریشه‌ای فرایند تحقق‌پذیری ایده‌هایش تن دردهد.

نویسنده کوشیده است تا برخلاف متن کم‌وبیش پیچیدۀ اصل کتاب به زبان آلمانی، با بیانی روشن و شفاف و البته با روشی انتقادی، دیدگاه‌ها و نظریه‌های اساسی نویسندگان کتاب و همچنین مباحث جانبی آن را، نه تنها برای دانشجویان و پژوهشگران فلسفه و علوم اجتماعی، بلکه برای علاقه‌مندان عام این‌گونه مباجث نیز بازگو کند. او در پیوستی که به کتاب افزوده، به بررسی و نقد ترجمۀ فارسی کتاب دیالکتیک روشنگری پرداخته و شماری از خطاها و ناروشنی‌های مترجمان را آشکار کرده است».

خِردکشی؛ روشنفکران و انقلاب اکتبر 

کتاب دیگری از این نویسنده که چاپ سوم آن در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود، «خِردکشی؛ روشنفکران و انقلاب اکتبر» است. این کتاب بر اساس گفته ها و نوشته های تنی چند از روشنفکران سرشناس غربی، به ویژه کسانی که در دوران انقلاب اکتبر و سال های پس از آن به روسیه سفر کردند، به بررسی نگاه و نگرش آنان به انقلاب اکتبر و واکاوی نقد و نظر و نظریه ها و همچنین پیامدهای کنش و واکنش آنان بپردازد.

ناقد افزون بر این‌ها، به چگونگی و چرایی گرایش گروهی پرشمار از روشنفکران در گوشه وکنار جهان به ایدئولوژی کمونیستی و هواداری آنان از انقلاب اکتبر و طرفداری شان از اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی پرداخته و دلایل رویگردانی شماری کم از روشنفکران از ایدئولوژی های تمامیت‌خواه را برشمرده است.

رؤیاهای شرقی- غربی

سومین کتاب تألیفی خسرو ناقد «رؤیاهای شرقی- غربی» است با عنوان فرعی «از رؤیاهای گیگمش تا کابوس‌های نیچه» که در غرفۀ انتشارات فرهنگ معاصر عرضه می‌شود.

این کتاب تألیفی در واقع تحقیق فشرده‌ای است درباره سیر تاریخی پدیده رؤیا در شرق و غرب و نقش آن در گستره فرهنگ و فلسفه و تأثیراتی که بر هنر و ادبیات و سرزمین‌های گوناگون گذاشته است، همراه با اشاراتی کوتاه به پاره‌ای از نکات پیرامون خواب و خوابگزاری در متون مختلف.

کتاب از یک پیشگفتار و ۲۲ بخش گوناگون تشکیل شده است. از جمله می‌توان به این بخش‌ها اشاره کرد: «از رؤیاهای گیل‌گَمِش تا خواب‌های ازوپ»، «کابوس افراسیاب و خواب سیاوُش»، «کابوس جادویی بهرام چوبینه»، «همزادی رؤیاها و افسانه‌ها»، «خلاقیت هنری و ضمیر ناخودآگاه»، «جهان رؤیاهای هنرمندان و نویسندگان»، «اثرپذیری هدایت از تعبیر رؤیا فروید»، «از رؤیاهای سقراط تا کابوس‌های نیچه»، « کانت از رؤیا می‌گوید و ویتگنشتاین از تعبیر رؤیا» و « گستره پهناور خیال مولانا».

کپی