اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

بیژن بیژنی به بهانه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب از آثاری می گوید که این روزها مطالعه می کند

از کیارستمی تا ابتهاج

از کیارستمی تا ابتهاج
ندا سیجانی خبرنگار

این روزها سرگرم خواندن کتابی با عنوان «» هستم؛ کتابی بسیار مفید وخواندنی بویژه برای اهالی سینما است.

 «سرکلاس با کیارستمی» کتاب غیرداستانی و آموزشی است که توسط پال کرونین تدوین و گردآوری شده و با پیشگفتاری از مایک لی در چند زبان مختلف از جمله انگلیسی و فارسی منتشر شده‌است.  دراین کتاب با اندیشه‌ها، تجربیات و زندگی هنری عباس کیارستمی که بی‌تردید یکی از 10 کارگردان برتر دنیا است آشنا می‌شوید.
همچنین دراین کتاب حدوداً 300 صفحه ای به ظرایف ونکات بسیار ریز فیلمسازی آقای کیارستمی اشاره شده است.من به دوستانی که علاقه‌مند به سینما هستند پیشنهاد می‌کنم این کتاب بسیار جذاب را حتماً مطالعه کنند و در مورد ساخت فیلم، سوژه‌ها و اندیشه‌های فیلمسازی چون عباس کیارستمی آگاهی پیدا کنند.
کتاب دیگری که پیش از این مطالعه کرده بودم «پیر پرنیان اندیش» خاطرات هوشنگ ابتهاج است که سال 1391در دو جلد قطور منتشرشد.
«پیرپرنیان‌ اندیش» در گفت‌و‌گو با میلاد عظیمی و عاطفه طیه است که در این کتاب هوشنگ ابتهاج به بیان عقاید، نظرات و خاطرات خود درباره بسیاری از چهره‌های بنام موسیقی، شعر و سیاست در زمان خود می‌پردازد درواقع به اندیشه‌های سیاسی آقای ابتهاج در این کتاب اشاره شده است.
درمورد فعالیت‌های موسیقایی خود نیز باید بگویم قراراست بزودی آلبومی را منتشر کنم ازآثاراستاد علی اکبرپور که درهشت قطعه است با تنظیم هنرمند ارجمند رضا فدایی و با اشعاری از عبدالرضا رضایی‌نیا.
نام این آلبوم «نیلوفر نیلوفران» است و از سوی شرکت صوتی و تصویری سروش بزودی منتشر می‌شود. آلبوم دیگرم به آهنگسازی استاد کامبیز روشن روان است با عنوان «نوروز» که موسیقی آن نوشته شده است ولی هنوز ضبط نشده و منتظر همکاری با یک اسپانسر هستیم.
این آلبوم در واقع دهمین همکاری من با آقای کامبیز روشن روان است. آلبوم «نوروز» اثری برای سازهای کلاسیک، ایرانی و سازهای بومی ایران است با اشعار بزرگان ادب و شاعران کلاسیک ایران چون خیام، سعدی، حافظ، ابوسعید ابوالخیر و معاصرانی چون ژاله اصفهانی و فریدون مشیری است.

کپی