اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خاموش کردن شعله های نوتردام با روبات آتش نشان

خاموش کردن شعله های نوتردام با روبات آتش نشان

کلیسای تاریخی نوتردام پاریس با ۸۵۰ سال قدمت، عصر دوشنبه دچار آتش‌سوزی مهیبی شد که این بنای ارزشمند تاریخی را تا مرز نابودی کامل برد.

از آنجا که این کلیسا محل استقرار اسقف اعظم پاریس نیز بوده است، وجود آن برای مردم پاریس بسیار مهم بود.

یک ربات آتش‌نشان به نام " Colossus " به ۴۰۰ آتش‌نشان کمک کرد تا نوتردام را از نابودی کامل نجات دهند. دقیقاً زمانی‌که کلیسای جامع نوتردام شروع به آتش‌سوزی کرد، روبات مذکور را به آنجا فرستادند.

وزن روبات " Colossus " یک هزار و ۱۰۰ پوند بوده و قادر به حمل تجهیزات و اسپری آب است.

روبات مذکور به آتش‌نشانان کمک کرد تا بتوانند از سوختن آثار مهم داخل کلیسای نوتردام جلوگیری کنند. روبات "Colossus" قابل کنترل از راه دور است و به شلنگ‌های آب آتش‌نشانی و دوربین مجهز است و به همین دلیل آتش‌نشانان می‌توانند از آن در داخل کلیسای نوتردام نیز استفاده کنند.

روبات یادشده که مقاوم در برابر آب و آتش است، قادر به حمل تجهیزاتی تا بیش از ۱۲۰۰ پوند است. ربات " Colossus " توسط کمپانی فرانسوی" Shark Robotics " طراحی و توسعه داده شده است.

روبات مذکور علاوه بر کمک به کاهش آتش‌سوزی دارای قابلیت‌های مختلفی از جمله حمل و نقل تجهیزات، مصدومین و نیز بررسی مناطق با استفاده ازدوربین اچ دی است.

اکنون ۴۰۰ آتش‌نشان در کلیسای نوتردام حضور دارند. احیای کلیسای جامع معروف یک پروسه طولانی خواهد بود، علی رغم اینکه رئیس‌جمهور فرانسه، "امانوئل مکرون"، اعلام کرده است تا طی پنج سال آینده بازسازی نوتردام تمام خواهد شد./ایسنا

کپی