اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سلبریتی‌ها به کمپین هلال احمر پیوستند

سلبریتی‌ها به کمپین هلال احمر پیوستند
یگانه خدامی خبرنگار

انگار چشم ها ترسیده است. بعد از زلزله کرمانشاه شماره حساب پشت شماره حساب اعلام شد تا به زلزله زدگان کمک کند؛ اما اینکه بعد از مدتی تکلیف پول های چند میلیاردی که به این حساب ها واریز شده بود مشخص نبود و اینکه پلیس و قوه قضاییه شروع به بررسی بعضی از این حساب ها کردند باعث شد مردم برای کمک به حادثه دیدگان حوادث و مخصوصا سیلی که در گلستان و مازندران آغازگر سال ۹۸ بود، سراغ راه دیگری بروند.

هلال احمر و شماره حساب های آن هنگام بروز هر حادثه طبیعی مطرح می شوند؛ اما واقعیت این است که در زلزله کرمانشاه شایعات و حرف های درگوشی باعث شد مردم به حساب های شخصی که خیلی هایشان از طرف سلبریتی ها در فضای مجازی اعلام می شدند بیشتر اعتماد کنند.

سیل گلستان و مازندران روزهای اول سال نو را برای مردم این دو استان با تلخی و سختی آغاز کرد. حجم خسارت ها و آسیب ها آنقدر زیاد است که مردم سیل زده برای ادامه زندگی شان به کمک های مردمی نیاز دارند و این بار مردم تصمیم گرفتند به هلال احمر اعتماد کنند.

از   همان یکی دو روز اول تصاویر امدادگران هلال احمر در مناطق سیل‌زده منتشر و شماره حساب ها هم اعلام شد تا کمک ها واریز شود؛ هرچند اول کار زمزمه شک و تردید ها را می شد شنید؛ اما با راه اندازی یک کمپین و کمک سلبریتی ها و چهره های سیاسی تلاش شد اعتماد مردم به این ارگان امدادرسان بازگردد.

هلال احمر علاوه بر شماره حساب یک کد دستوری هم اعلام کرد تا در دوران حکمرانی گوشی های هوشمند مردم راحت تر کمک کنند.
به سرعت از سوی این جمعیت تصویری از امدادرسانی نیروهای هلال احمر در میان آب و سیل منتشر شد که کد دستوری بر آن نقش بسته بود و مردم را به کمک دعوت می کرد. این تصویر را در این چند روز در شبکه های اجتماعی زیاد دیدیم. از چهره های سیاسی گرفته تا سلبریتی ها و مردم، با گذاشتن آن در صفحات مجازیشان دیگران را به کمک از طریق هلال احمر دعوت کردند.

یکی از شاخص ترین چهره هایی که در این کمپین مشارکت کرد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه بود. او در اینستاگرامش با به اشتراک گذاشتن همین عکس نوشت: «من و خانواده ام به پویش هلال احمر برای کمک به آسیب دیدگان سیل گلستان و مازندران پیوسته ایم.»

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم ضمن اینکه در اینستاگرامش نوشت خودش و همسرش حقوق اسفندماه شان و فرزندانش عیدی هایشان را برای کمک به سیل زدگان اختصاص داده اند از اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، رامبد جوان و جنابخان و علیرضا بیرانوند خواست به این کمپین بپیوندند.
رامبد جوان به دعوت وزیر ارتباطات پاسخ داد و در اینستاگرامش نوشت که خودش و نگار جواهریان ۱۰ میلیون تومان به حساب هلال احمر واریز می کنند و از احسان علیخانی، عادل فردوسی پور، نویدمحمدزاده و مهران مدیری دعوت کرد پویش را ادامه دهند.

احسان علیخانی هم به سرعت جواب مثبت داد و چند بازیگر و فوتبالیست و خواننده را دعوت کرد؛ کسانی مثل فاطمه معتمدآریا و علی کریمی و این موج ادامه پیدا کرد.

در چند روز گذشته پست های اینستاگرامی مثل این ها را در صفحات بسیاری از چهره ها دیدیم. کسانی مثل محمود واعظی رئیس دفتر رئیسجمهوری، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران، علی پروین، امیر جعفری، محسن تنابنده، امیرمهدی ژوله، علیرضا بیرانوند، پرستو گلستانی، رضا یزدانی، شبنم قلی خانی، برزو ارجمند و لیلا بلوکات.

البته این کمپین فقط مخصوص چهره ها نیست. بسیاری از کاربران هم با به اشتراک گذاشتن تصویر و متن از مردم خواستند از طریق هلال احمر و با یک کد دستوری کمک هایشان را به سیل زدگان گلستان و مازندران برسانند. این ماجرا فقط در اینستاگرام جریان ندارد. در توئیتر چهره های سیاسی که بیشتر توئیتربازند تا اینستاگرامی از این طریق در کمپین شرکت کردند. کسانی مثل پروانه مافی نماینده مجلس و محمدرضا کلائی شهردار مشهد.

توییتری ها با ادبیات گزنده و حتی طنازانه خودشان دیگران را دعوت کردند به جای واریز کمک به شماره حساب های شخصی به هلال احمر کمک کنند تا این کمک ها سازمان یافته و حساب شده به مردم سیل زده برسد. هرچند کسانی مثل مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال شماره حساب شخصی اش را برای جمع آوری کمک ها اعلام کردند اما این بار به نظر می رسد جو به نفع هلال احمر است؛ حتی با اینکه دیروز تصاویر شام خوردن علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در رستوران هتل گرگان در شبکه های اجتماعی منتشر شد و خیلی ها را عصبانی کرد./ایران
 

کپی