اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

اندام روباتیکی که بدون آموزش راه می رود

اندام روباتیکی که بدون آموزش راه می رود
بیتا میرعظیمی

محققان دانشگاه کارولینای جنوبی (USC) اولین اندام روباتیک تحت کنترل هوش مصنوعی را طراحی و ساخته اند که بدون برنامه ریزی و آموزش، راه می رود.

زمانی که یک کودک بدون هیچ کمکی حرکت کرده و راه می رود والدین بسیار خوشحال شده و آن لحظه را دوست دارند جشن بگیرند. حال این اتفاق مشابه برای محققان دانشگاه کارولینا رخ داده است. چرا که این تیم ادعا می کند اولین اندام روباتیک در جهان را طراحی و ساخته است که بدون آموزش و برنامه ریزی اقدام به حرکت و راه رفتن می کند.

الگوریتم به کار رفته در این سیستم هوشمند از زندگی واقعی تمامی موجوادت زنده الهام گرفته است. این سیستم روباتیک همانند یک حیوان تنها چند دقیقه پس از تولد بر پاهای خود ایستاده و حرکت می کند. به گفته یکی از محققان ارشد این طرح، توانایی برای یادگیری و تطبیق حرکات از همان ابتدای خلقت در وجود این روبات نهادینه شده و به دلیل توانمندی در سازگاری با محیط همانند یک حیوان پس از تولد روی پاهای خود ایستاده و حرکت می کند. واقعیت این است که تمامی روبات های هوشمند ماه ها و سالها پس از طراحی و ساخته شدن، با محیط اطراف خویش ارتباط برقرار می کنند. اما این روبات جدید به گونه ای دیگر طراحی شده است. چرا که این سیستم بدون هیچ آموزش و تنها با اتکاء به حافظه داخلی، بر تاندون های آهنین خود ایستاده و اقدام به حرکت می کند.

داریو اوربینا ملندژ، یکی از اعضای تیم مهندسی زیست پزشکی در USC می گوید: ما این روبات را با سیستم مهندسی، هوش مصنوعی، آناتومی و علوم اعصاب در هم آمیخته ایم تا نمونه ای بی نظیر از روباتهای هوشمند را خلق کنیم.

محققان اعلام کردند  با استفاده از این الگوریتم قدرتمند و جدید، تلاش دارند پروتزهایی هوشمند و فعال را برای افراد معلول طراحی کرده و همچنین از آنها برای کشف فضا و یا انجام تلاش های جستجو و نجات در زمین استفاده کنند.

 

کپی