اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دژپسند: مردم از گران‌فروشی محصولات و کالاها ناراضی هستند

دژپسند: مردم از گران‌فروشی محصولات و کالاها ناراضی هستند

وزیر امور اقتصاد و دارایی، با اشاره به اینکه عمده نارضایتی مردم، به خاطر گران فروشی محصولات و کالاها است، از طراحی ساز و کار ویژه برای ممانعت از جهش ناهمگون قیمت کالاهای اساسی، خبر داد.

فرهاد دژپسند با اشاره به اقدامات وزارت امور اقتصاد و دارایی برای تحقق ثبات در اقتصاد کشور، گفت: خوشبختانه تلاش شده که با تمام عناصر موثر در سیاست‌گذاری از جمله دانشگاهیان، بخش خصوصی و قوای حاکمیتی تعامل فعال داشته باشیم که در این راستا، مجلس شورای اسلامی از جایگاه و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ما به دنبال تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هستیم.

وی ادامه داد: وزارت امور اقتصاد و دارایی تمام تلاش و سعی خود را برای تحقق ثبات در اقتصاد کشور صورت می دهد و امیدواریم این ثبات به بازارهای جانبی مانند بازار ارز نیز برسد.

دژپسند افزود: خوشبختانه دیروز یکی از روزهای خوب بازار ارز نیمایی بود و قطعا در صورت تداوم این روند، بازار ارز به ثبات قابل قبول و نرخ تعادلی دست خواهد یافت.

وی درباره علت عدم کاهش قیمت کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز دولتی به این کالاها، گفت: دولت همواره به دنبال حمایت از اقشار آسیب پذیر و دارندگان درآمد ثابت است، همچنین به دنبال آن هستیم که نظام و سازوکاری طراحی و اجرایی شود که در قیمت کالاهای اساسی جهش ناهمگون صورت نگیرد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، افزود: دولت اصرار دارد که با ساماندهی بازار، مانع از گران فروشی شود، البته در کل دو مقوله گران‌فروشی و گرانی کالا وجود دارد، حال گرانی کالا شاید به خاطر گرانی نرخ ارز صورت گیرد؛ اما عمده نارضایتی مردم به خاطر گران‌فروشی محصولات و کالاها است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تضمینی برای افزایش نیافتن قیمت کالاهای اساسی در سال ۹۸ با وجود تخصیص ارز دولتی در لایحه بودجه سال آینده وجود دارد، گفت: تضمین اصلی، نظارت و کنترل قوی دولت بر فرآیند تخصیص ارز و بازار کالا و خدمات اساسی است.

دژپسند درباره تأثیر بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز، گفت: کاهش نرخ ارز متأثر از مجموعه ای از عوامل است، اما خوشبختانه بانک مرکزی با اهتمام جدی سعی کرده عوامل مخرب و موثر در تقاضای ارز را مدیریت کند، از این رو تمام بخش ها به دنبال تداوم ثبات در بازار ارز هستند و قطعا زمانی که در بازاری مانند ارز ثبات محقق شود، به سمت نرخ تعادلی پیش خواهیم رفت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از بانک های خارجی مانند بانک های متعلق به کشور چین به دنبال همکاری اقتصادی با کشورمان هستند و امروز عرضه ارز در کشور بسیار روان شده و امیدوارم آینده و چشم انداز خوبی در این عرصه صورت گیرد./ خانه ملت

کپی