اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ضرورت ممنوعیت خروج مواد اولیه فرش دستباف

ضرورت ممنوعیت خروج مواد اولیه فرش دستباف

در شرایطی که تولیدکنندگان فرش دستباف با گرانی و کمبود مواد اولیه مواجه هستند، از خروج این مواد از ایران توسط تجار دیگر کشورها باید جلوگیری شود.

نوسانات نرخ ارز عامل  افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز فرش دستباف  

«هادی مخملی»، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان رضوی افزود: نوسانات نرخ ارز باعث افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز فرش دستباف از جمله نخ، رنگ و ابریشم شده و این روند قیمت تمام شده تولید را افزایش داده است. از سوی دیگر تجار کشورهایی مانند چین و پاکستان مواد اولیه تولید فرش دستباف مانند نخ و پشم ایرانی را به دلیل پایین بودن قیمت آن، بیش از گذشته خریداری و از کشور خارج می کنند. حجم بالای خروج این مواد اولیه هم اینک تولیدکنندگان داخلی را با کمبود آنها برای تولید مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان رضوی گفت: ابریشم داخلی کفاف نیاز تولیدکنندگان فرش دستباف را نمی دهد. از سوی دیگر 98 درصد ابریشم وارداتی یا تولیدی در کشور در فرش دستباف مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز، شرایطی را بوجود آورده که ابریشم بسیار گران شده، افزود: بهتر است تعرفه ابریشم وارداتی با شرایط تولید فرش دستباف در کشور مطابقت داشته باشد. گرانی بیش از حد ابریشم، نخ و رنگ در مجموع، قدرت تاب آوری تولیدکنندگان فرش دستباف را کاهش داده و این مساله بر کیفیت فرش دستباف، تولید و صادرات آن اثر خواهد گذاشت. بازار داخلی فرش دستباف با رکود شدیدی مواجه و فرش ماشینی رقیب فرش دستباف شده است. از سوی دیگر به دلیل کاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار، صادرات فرش دستباف رونق داشته اما این بازار کاذب است و قابلیت اتکا ندارد./ ایرنا

Результат пошуку зображень за запитом "‫فرش دستباف‬‎"

کپی