اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

مخالفان FATF را توجیه کنید

مخالفان FATF را توجیه کنید
حسین میرمحمدصادقی حقوقدان

امروزه مسائل مربوط به پولشویی و مبارزه با این پدیده در بانک‌ها و سیستم‎های مالی دنیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در چنین شرایطی طبیعی است که اگر نظام‎های مالی و بانک‎های کشورهای مختلف دنیا که با موضوع پولشویی و فساد مالی مقابله می‎کنند، از اجرای چنین قانونی در کشوری اطمینان نداشته باشند و از سوی دیگر هم ساز و کار لازم در این زمینه در کشوری وجود نداشته باشد، قطعاً با سیستم مالی و بانک‌های آن کشور کار نمی‌کنند.

این مسأله امروزه در نظام مالی جهان به مراتب از مواردی مانند تحریم‎های امریکا مهم‌تر است. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر ما قصد داریم که با نظام‌های مالی دنیا کار کنیم، طبیعی است که باید کارهای جدی در رابطه با تصویب لوایح چهارگانه مرتبط به اف.ای.تی.اف انجام دهیم. 
البته این امر منوط به آن است که متن لوایح به صورت دقیق خوانده شده و مورد بررسی قرار بگیرد و اطمینان هم دارم که از نگاه مقامات و مسئولان ایرانی هیچ مشکلی برای اجرای این لوایح وجود ندارد.
مقابله با تأمین مالی تروریسم کاری است که ما آن را اجرایی کرده و قوانینی را هم در این زمینه داریم. بنابراین تنها بحثی که در این زمینه وجود دارد، بیشتر حول محور مصادیق می‎چرخد. تعدادی از سازمان‌ها و گروه‎ها ممکن است برای برخی به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده باشد. اما ناگفته نماند که هدف این لوایح این گونه نیست که در خصوص مصادیق، موردی را به نظام مالی کشور دیکته کنند. ما می‎توانیم مصادیق خاص خودمان را در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم داشته باشیم اما می‎توانیم که در کنار آن با پیوستن به این قوانین نظر قطعی خود را به جهان اعلام کنیم و با صدای رسا به کشورهای دنیا بگوییم که قصد مبارزه و مقابله با پو‎ل‎های کثیف و تأمین مالی تروریسم را داریم.
با انتقاداتی که در چند وقت اخیر درخصوص تصویب لوایح چهارگانه دولت از سوی برخی چهره‎های سیاسی دیده‎ و شنیده‎ایم- که البته باید به برخی از آنها حق داد که دغدغه‎ای در مورد این لوایح داشته باشند- باید برای دولت هم وظیفه‎ای قائل شویم. دولت در چنین فضایی باید سعی در رفع چنین دغدغه‎هایی داشته باشد. نمی‎شود گفت که همه انتقاداتی که بعضاً از سوی نمایندگان مجلس یا برخی دیگر از چهره‏‌های سیاسی مطرح می‎شود، از خاستگاه مبارزه و مقابله با دولت است؛ از سوی دیگر هم نمی‎شود گفت که برخی از این اظهار نظرات بدون انگیزه‎های سیاسی است. در چنین شرایطی که مجموعه‎ای از دو حالت فوق را شاهد هستیم، وظیفه دولت و طرفداران این لوایح این است که مخالفان این طرح را توجیه کنند و مهم‌تر از همه اینکه تکلیف خودمان را روشن کنیم که آیا می‎خواهیم با نظام مالی دنیا کار کنیم یا نه؟ اگر می‎خواهیم کار کنیم- که به نظر می‎‌‏رسد گزینه منطقی‎تری باشد- طبعاً باید در مورد پیوستن به اسناد بین‎المللی در رابطه با مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم تصمیم جدی بگیریم.
سیستم مالی و بانکی کشور در صورت عدم تصویب لوایح چهارگانه دولت سرنوشتی جز تحریم نخواهد داشت. اتفاقی که اثر آن مهم‌تر از تحریم‎هایی خواهد بود که کشوری مانند امریکا در رابطه با ایران وضع می‎کند. چرا که در صورت عدم تصویب چنین لوایحی در مجلس ایران، اجماع جهانی در مورد بانک‎های ایران ایجاد خواهد شد.
 
کپی