اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

خانه‌هایی که با رانت ساخته شده اند تخریب می شوند

خانه‌هایی که با رانت ساخته شده اند تخریب می شوند

رئیس دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در نشست شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی اعلام کرد: در بحث زمین‌های سروک ۲۵۰ پرونده تشکیل شد و زمین‌هایی که در آن ساخت و سازی صورت نگرفته بود، دیوارچینی‌ها و فنس‌بندی آن‌ها را تخریب کردیم.

ایران آنلاین /غلام رضا مزارعی، رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به سؤال دانشجویی که خواستار برخورد با بداخلاقی‌های کارمندان دادگستری بود، بیان داشت: در برخورد با مراجعین رعایت کرامت و حرمت آنان از ملزومات و دغدغه همیشگی دستگاه قضا است، به طوری که به صورت ماهانه نیرو‌ها و همکارانی که در این تعلل دارند با تذکر و درج در پرونده مواجه، همچنین چنین تخلفاتی در پرونده ارزشیابی آنان اعمال خواهد شد.

وی افزود: با توجه به بررسی‌ها و گزارشات واحد‌های نظارتی ما در سال گذشته بیش از ۱۰ نفر از نیرو‌های دستگاه قضایی استان هم قاضی و هم کارمند انفصال از خدمت شدند و حتی برخی از اینان علاوه بر اینکه عذرشان خواسته شد، مورد مجازات نیز قرار گرفتند.

حجت‌الاسلام مزارعی در پاسخ به سؤال دانشجویی که خواستار شفاف سازی دستگاه قضایی استان در پرونده‌های زمین خواری و کوه خواری سروک یاسوج و سی سخت بود، گفت: متأسفانه کسانی در گذشته اقداماتی در زمینه زمین خواری و تاراج منابع طبیعی انجام دادند که با انفعال دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه ثروت این استان را به یغما بردند.

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: خودم شخصاً زمین‌های سروک را به صورت کامل از نزدیک مورد بازرسی قرار دادم. در بحث زمین‌های سروک ۲۵۰ پرونده تشکیل شد، خوشبختانه زمین‌هایی که در آن ساخت و سازی صورت نگرفته بود دیوارچینی‌ها و فنس بندی آن‌ها را کامل تخریب کردیم.

مزارعی تاکید کرد: زمین‌های که از گذشته غصب شده بود نیز در جلسه مسئولان ارشد استان نیز حضور داشتند، مقرر شد اول خانه‌هایی که مدیران و مسئولان استانی با رانت و زمین خواری ساختند را تخریب کنیم.

وی با اشاره به پرونده زمین‌های اطراف شهر سی سخت بیان کرد: طی مشاهدات شخصی در پیاده روی که اطراف شهر سی سخت داشتم، شخصی اقدام به کاشت نهال‌های یک ساله در دل تپه در زمین‌های منابع طبیعی کرده که طی تماس با مدیر منابع طبیعی و دادستان سی سخت قرار شد تا سریعاً پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شود.

حجت اسلام مزارعی با بیان از پرونده زمین خوار‌های دهنو دنا و تل سیاه در دست پیگیری است، خاطرنشان کرد: در گذشته روی تپه که ملک منابع طبیعی است، اقدام به درخت کاری کرده اند و حالا این درختان ۱۰-۱۵ ساله همگی ثمری شده اند. اگر این درختان را قطع کنیم که خود مردم و بزرگان استان به ما اعتراض می‌کنند که چرا نان مردم را می‌برید و اگر قطع نکنیم هم تکلیف قانونی خودمان را انجام نداده ایم.

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به عنوان مثال چند وقت پیش در همین رسانه ملی کلیپی از خانمی پخش شد که درختان قطع شده در دستانش بود و اقدام به سیاه نمایی میکرد، این درحالی است که این افراد خودشان زمین منابع طبیعی که ثروت ملی و حق عموم مردم است را برای خودشان غصب کرده اند.

وی گفت: زمین خواری و کوه خواری مختص به اشخاص نیست، متأسفانه برخی از ادارات و سازمان‌های دولتی ما نیز در این زمینه سوء استفاده‌های داشتند که برخی از این پرونده‌ها خوشبختانه مختومه شد و برخی دیگر در حال پیگیری است.

مدیرکل دادگستری استان اظهار داشت: خوشبختانه برای اینکه در عرصه‌ ملی طبیعت را خراب نکنیم، مقرر شد درختان بالای ۲ سال و ثمری که کاشته شده اند را تخریب نکنیم، و طی «احکام سبز» زمین‌ها و درختان کاشته شده در آن را به صاحبان اصلی آن یعنی مردم برگردانیم.

وی با اشاره به پرونده زمین خواری در دیشموک عنوان کرد: فردی با تملک غیرقانونی منابع طبیعی ۱۰ هکتار از اراضی ملی را تخریب و جای آن اقدام به کاشت نهال و باغداری کرد، پس از بررسی‌ها و صدور رأی به جای قطع درختان، منابع طبیعی موظف شد از آن نگهداری کند.

مزارعی در پاسخ به سؤال فرار مالیاتی عده‌ای از اشخاص در استان بیان داشت: در بخش فرار مالیاتی که بعضاً این تخلفات میلیاردی هم بودند ما ورود پیدا کردیم، اما متأسفانه این اشخاص با حمایت و مشاوره بعضی از مسئولان ارشد استانی از طریق راهکار‌های قانونی (شامل عفو‌های مالیاتی و...) راه را برای پیگیری بیشتر ما بسته اند./ خبرگزاری دانشجو

کپی