اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

6 میلیون ایرانی از محل فرش ارتزاق می‌کنند

6 میلیون ایرانی از محل فرش ارتزاق می‌کنند

2 میلیون ایرانی در هنرصنعت فرش به طور مستقیم فعالیت دارند و این مجموعه بزرگترین صنف در کشور محسوب می‌شود

ایران آنلاین / رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در حال حاضر 6 میلیون ایرانی از محل تولید و عرضه فرش دستباف در کشور ارتزاق می‌کنند.

دستپاک در آئین گشایش نمایشگاه فرش دستباف اردبیل اظهار کرد: 2 میلیون ایرانی در هنرصنعت فرش به طور مستقیم فعالیت دارند و این مجموعه بزرگترین صنف در کشور محسوب می‌شود که باید مراقبت‌های لازم را انجام دهیم تا فعالیت در هنرصنعت فرش به معنای واقعی توسعه پیدا کند.

وی به دیرینگی هنر فرش با سابقه 2500 ساله اشاره و خاطرنشان کرد: چرخ توسعه فرش ایران به همت و درایت زنان به حرکت درآمده به طوری که 70 درصد بافندگان فرش در کشور را بانوان تشکیل می‌دهند که رکن رکین اعتلای این صنعت به شمار می‌روند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اذعان به مشکلات متعدد بافندگان فرش بیان کرد: به رغم همه مشکلات فعالان این حوزه با اقتدار و توانمندی و همچنین نوآوری سعی می‌کنند تا این هنرصنعت دیرینه را روی پای خود زنده و بادوام نگه دارند و قطعا با پوشش بیمه‌ای بافندگان در قالب بیمه تامین اجتماعی سعی خواهیم کرد تا بخشی از دغدغه آنها را برطرف کنیم.

دستپاک افزود: به طور موقت تعدادی از بافندگان فرش تحت پوشش بیمه روستایی و عشایری قرار گرفتند ولی آنها یقین داشته باشند این بیمه جایگزین بیمه تامین اجتماعی نخواهد بود بلکه کمک‌کار در این حوزه است.

وی از امضای تفاهمنامه با فنی و حرفه‌ای در ارتباط با آموزش بافندگان فرش و همچنین امضای تفاهمنامه با شهرک‌های صنعتی برای رونق و توسعه خوشه‌های صنعت فرش خبر داد و افزود: براساس این تفاهمنامه‌ها تلاش مشترک برای توسعه اشتغال و رونق اقتصادی بافندگان فرش در اولویت جدی قرار گرفته است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: مهمترین بحثی که در کنار توسعه فرهنگی و هنری و اشتغال برای ما مدنظر است پرداخت تسهیلات به بافندگان فرش است که به زودی خبرهای خوشی در این ارتباط و از طریق صندوق کارآفرینی به بافندگان فرش اعلام خواهیم کرد.

کودکان در مهدهای کودک فرش می‌بافند

دستپاک خاطرنشان کرد: با هدف ارتقای منزلت اجتماعی بافندگان فرش و براساس تفاهمنامه‌ای که با بهزیستی داریم قرار است آموزش فرشبافی از مهدهای کودک در قالب نقاشی خردسالان و فرشبافی از روی آنها به انجام برسد تا کودکان از همان سن خردسالی با جایگاه معظم هنرصنعت فرش آشنا شوند.

وی حمایت از راه‌اندازی کارگاه‌های گسترده و متمرکز فرشبافی را یادآور شد و گفت: در سال مزین به تولید ملی به عنوان اولین و باارزش‌ترین کالای ایرانی تولید فرش دستباف مورد توجه قرار گرفته و از همین روی شاهد آن هستیم که رئیس جمهور آمریکا در بین تحریم‌ها صادرات فرش دستباف ایران را هدفگذاری کرده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: این تحریم و ممانعت به دو دلیل انجام شده تا در وهله اول هویت، تاریخ و تمدن ما را که با فرش گره خورده به نوعی متزلزل کرده و به سخره بگیرند که قطعا با تلاش تولیدکنندگان فرش دستباف این نیرنگ استکبار خنثی خواهد شد.

دستپاک ادامه داد: در گام دیگر دشمنان با تحریم صادرات فرش دستباف ایران سعی می‌کنند تا فعالان این حوزه را با مضیقه و تنگنان روبرو کنند اما اعلام می‌کنیم ما به جای بازارهای آمریکا درصدد تصاحب بازارهای منطقه‌ای و اروپایی هستیم.

وی در پایان از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف در تهران از سوم تا نهم شهریورماه خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با حضور تمامی تولیدکنندگان از استان‌های مختلف در این نمایشگاه بتوانیم بازاریابی خوب برای صادرات فرش انجام دهیم تا سناریوی آمریکائی‌ها در تحریم این کالاها عقیم بماند.

کپی