اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پولی که صرف خرید ارز و سکه شد

پولی که صرف خرید ارز و سکه شد
سید حسین سلیمی

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان به مردم برای آنکه تعهدات پولی، مؤسسات مالی غیرمجاز به پایان برسد اتفاقی بود که بایستی از سوی بانک مرکزی انجام می‌شد. حال اینکه این پول توانسته بر نقدینگی مردم اثر بگذارد یا خیر نیازمند بحث کارشناسی دقیق است.

ایران آنلاین /نقدینگی کشور طی این مدت 24 درصد رشد یافته با این تفاسیر، رقم 20هزار میلیارد تومان کمتر از یک درصد در نقدینگی مردم اثر داشته است. لذا در گام اول باید گفت که پرداخت پول مردم، تأثیری بر نقدینگینداشته است.

دوم اینکه بخش قابل توجهی از نقدینگی‌ها به سمت خرید ارز و سکه رفته است. در حقیقت رشد قیمت‌ها باعث شد مردم دیگر به دولت اعتماد نکنند و نقدینگی‌های خود را به سمت‌هایی ببرند که در نهایت باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. اکنون قیمت سکه و ارز در ساعت‌های مختلف روز تغییر می‌کند. دولت باید به سمتی حرکت کند که مانع از بروز نوسان قیمت شود.
تعطیلی مؤسسات مالی غیر مجاز یکی از اقدام‌های مثبتی بود که دولت انجام داد. اگر این اتفاق نمی‌افتاد به طور قطع وضعیت اقتصادی کشور و حتی بانک‌ها بسیار بدتر می‌شد. اگر امروز مؤسسات غیرمجاز فعال بودند و مثل گذشته با نرخ سود بالا سپرده‌گیری می‌کردند عملاً پول مردم را از بانک‌ها خارج می‌کردند و در مقابل بانک‌ها برای جلوگیری از این کار مجبور می‌شدند با ورود به یک رقابت ناسالم همان راه مؤسسات را بروند و نرخ سود مصوب را رعایت نکنند. این کار باعث می‌شد اولاً این پول‌ها از چرخه سالم اقتصاد خارج شود و صرف متشنج کردن بازارها شود. ثانیاً رشد فعالیت‌های غیرمولد را به‌دنبال می‌آورد و اکنون نیز اگر فعالیت این مؤسسات ادامه می‌یافت، بنیان اقتصاد کشور دچار بحرانی می‌شد که می‌توانست حتی امنیت ملی را تحت تأثیر قرار دهد.
ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، مهم‌ترین اقدامی بوده که بازار پول به آن نیاز داشته است و بانک مرکزی نیز در سال‌های اخیر بخوبی توانسته در این حوزه وارد عمل شود. وقتی این مؤسسات پروانه و مجوزی از ناظر بازار پول نداشتند، طبیعتاً به سیاست‌های نظارتی و کنترلی بانک مرکزی نیز پایبند نبودند اما از چند سال پیش حضور این مؤسسات در بازار پول ایران عملاً نظام بانکی را به سمتی برد که باید برای ساماندهی و اصلاح آنها اقدام می‌شد.
   من معتقدم اقتصاد کشور دچار به‌هم ریختگی شده است و مجموعه‌ها در کنار یکدیگر قرار ندارند. وقتی تصمیم گیری‌ها به هم پیوسته نیست و منقطع است نمی‌توان نتیجه مطلوب از وضعیت اقتصادی برداشت کرد. ریشه افزایش نقدینگی این است که هر مجموعه‌ای هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد. اکنون مؤسسه مالی و اعتباری غیرمجاز در کشور فعال نیست و بانک‌ها می‌توانند در جذب نقدینگی‌ها اثر بخش باشند ولی این امر اتفاق نمی‌افتد چرا که توانایی جذب نقدینگی مردم را ندارند. در خارج از فضای بانک‌ها بازارهایی شکل گرفته است که می‌تواند سوددهی بیشتر داشته باشد لذا دولت چگونه می‌تواند در کاهش نقدینگی موفق عمل کند.
به‌هر ترتیب از آنجا که مردم به دولت اعتماد ندارند و این امر به نظام بانکی و سایر بخش‌ها سرایت کرده است پرداخت پول مردم که تعهدات مؤسسات مالی غیر مجاز بود کار مثبتی است ولی باید سعی کرد که اعتماد از دست رفته بازگردد.

 

/نایب رئیس کمیسیون بازار سرمایه اتاق بازرگانی

/ایران

کپی