اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
ایرج فاضل مطرح کرد:

وجود تشکیلات موازی در پزشکی قانونی/ حضور پزشک‌نماها در جامعه

وجود تشکیلات موازی در پزشکی قانونی/ حضور پزشک‌نماها در جامعه

ایرج فاضل، رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: امروزه سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده‌های قانونی اهمیت به سزایی دارد البته دقت مقدم بر سرعت است.

ایران آنلاین / ایرج فاضل در پنجمین همایش سراسری انتظامی سازمان نظام پزشکی که صبح امروز در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد، اظهار کرد: شکی نیست که پزشکی یکی از قدیمی‌ترین امور بشری بوده که سال ها و قرن ها وضع ثابتی داشته است، در گذشته به پزشک حکیم می‌گفتند زیرا پزشکان در گذشته در مسائل اجتماعی بیماران هم دخالت می‌کردند.

وی بیان کرد: در چند دهه گذشته و به ویژه در پنج تا شش دهه اخیر اتفاقات عظیمی در پزشکی رخ داده است، به طوری که در گذشته پزشکان تصور نمی‌کردند بتوانند قلب را جراحی کنند زیرا در آن زمان قلب را منشأ احساسات و عواطف می‌دانستند.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در روش‌های درمان بیماران تأکید کرد:‌ اکنون شرایطی به وجود آمده است که دیگر رابطه مراد و مریدی بین پزشکان و بیماران دیده نمی‌شود؛ پزشک علاوه بر مسائل پزشکی باید از نظر قانونی هم مراقب باشد؛ امروزه باید فردی به مسائل بین پزشکان و بیماران رسیدگی کند.

فاضل درباره سه وظیفه اصلی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: حفظ حقوق بیماران و شاغلان حرفه پزشکی و صیانت از پزشکی جزو وظایف اصلی سازمان نظام پزشکی محسوب می‌شوند؛ دادسراها باید به مسائلی که بین پزشکان و بیماران وجود دارد، رسیدگی کنند.

وی اظهار کرد: پزشکان باید به بیماران احترام بگذارند، به طوری که همانند یک رئیس جمهور با آنها برخورد کنند. پزشکان نباید بیماران را مجبور به استفاده از تست‌های گران‌قیمت کنند؛ اگر پزشکان به بیماران احترام لازم را بگذارند بیماران هم هر روز به فکر آنها هستند.

مشکلات امروزی پزشکان و بیماران

رئیس سازمان نظام پزشکی درباره مشکلاتی که امروزه بین پزشکان و بیماران وجود دارد، گفت: برخورد نامطلوب و توهین آمیز با بیماران، اهمیت ندادن به بیماران و مسائل اقتصادی از جمله مشکلاتی است که امروزه بین پزشکان و بیماران وجود دارد، بنابراین در مواردی مشاهده می‌کنیم که بیمار رنجیده خاطر شده است و شکایت دارد.

فاضل بیان کرد:‌ قضاوت به عهده سازمان نظام پزشکی است؛ به نظر من2 کار سخت در جامعه وجود دارد که یکی پزشکی و دیگر قضاوت است؛ سازمان نظام پزشکی از طریق هیئت‌های سازمان انتظامی در مسائل قانونی بین پزشکان و بیماران دخالت می‌کند البته حقوق بیماران مقدم بر حقوق پزشکی است.

حضور پزشک‌نماها در جامعه

وی درباره وجود پزشک نماها در جامعه تأکید کرد: متأسفانه امروزه مشاهده می‌کنیم که افرادی غیرپزشک قصد دارند که با دغل بازی در کار پزشکان دخالت کنند؛ این افراد از جهل مردم و اسلام سوء استفاده می‌کنند، بنابراین باید هرچه سریع‌تر جامعه از وجود پزشک نماها پاک شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی درباره حبس پزشکان تصریح کرد: حبس پزشکان در گذشته مشکلی بود که با آن مواجه بودیم که خوشبختانه این مشکل امروزه با رأی دیوان عالی کشور و ریاست قوه قضاییه برطرف شده است، حبس پزشکان در قدرت و در حیطه اختیارات مجلس است.

فاضل گفت: خوشبختانه امروزه ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس کمک‌های فراوانی به جامعه پزشکی کرده است؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مسائل جامعه پزشکی آگاهی عمیق دارد، این فرد همچنین از توانایی و حسن نیت بالا هم برخوردار است.

وی درباره وثیقه پزشکان اظهار کرد: در گذشته اگر برای پزشکان مشکلی به وجود می‌آمد باید وثیقه می‌گذاشتند ولی امروزه بیمه نامه مسئولیت کافی است.

رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: امروزه شکایت‌های بسیاری در جامعه وجود دارد؛ یکی از این شکایت‌ها رسیدگی طولانی مدت به پرونده‌های قانونی است؛ رسیدگی طولانی مدت به پرونده‌های قانونی موجب می‌شود که برای حل و فصل این پرونده‌ها افراد به مراکز مختلف متوسل شوند؛ در رسیدگی به پرونده‌های قانونی سرعت و دقت اهمیت به سزایی دارد البته دقت مقدم بر سرعت است.

وجود تشکیلات موازی در پزشکی قانونی

فاضل درباره تشکیلات موازی در پزشکی قانونی گفت:‌ متأسفانه امروزه تشکیلات موازی در پزشکی قانونی ایجاد شده که به نظر من زائد است؛ وظیفه اصلی پزشکی قانونی این است که بررسی کند آیا فرد به مرگ طبیعی فوت کرده است یا خیر؟.

وی اظهار کرد: قضاوت در مورد نحوه کار پزشکان طبق قانون از وظایف سازمان نظام پزشکی است و به علت اینکه قانون نظام پزشکی نسبت به قانون پزشکی قانونی مؤخر است، بنابراین این قانون نخست باید در دادگاه‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی بررسی شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی یادآور شد:‌ متأسفانه امروزه بسیاری از پزشکان شکایت دارند که پرونده‌هایشان پس از اینکه در دادگاه‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی بررسی می‌شود باید در دادگاه‌های سازمان نظام پزشکی هم مورد بررسی قرار گیرد؛ حتی ما در مواردی مشاهده می‌کنیم که بر خلاف قانون پرونده‌ها به شکل همزمان در دو دادگاه(دادگاه پزشکی قانونی و دادگاه سازمان نظام پزشکی) رسیدگی می‌شوند./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی