اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

فیزیک یا شیمی اسلامی وجود ندارد

فیزیک یا شیمی اسلامی وجود ندارد
محسن غرویان استاد دانشگاه و حوزه

سیدمنیرالدین حسینی و سیدمهدی میرباقری، می‌گفتند همه علوم را می‌توان به اسلامی و غیراسلامی تقسیم کرد. مثلاً فیزیک اسلامی و فیزیک غیراسلامی، جامعه شناسی اسلامی و جامعه شناسی غیراسلامی و از این قبیل

ایران آنلاین / آقای سیدمنیرالدین حسینی بعد از انقلاب، فرهنگستان علوم را تأسیس کرد و حرکتی را تحت عنوان اسلامی‌سازی علوم شروع کرد. بعداً نیز این حرف‌ها توسط آقای سیدمهدی میرباقری ادامه داده شد. آنها می‌گفتند همه علوم را می‌توان به اسلامی و غیراسلامی تقسیم کرد. مثلاً فیزیک اسلامی و فیزیک غیراسلامی، جامعه شناسی اسلامی و جامعه شناسی غیراسلامی و از این قبیل. آقای رئیس جمهوری در سخنان اخیرش در واقع به این ادعاها اشاره کرد. ایشان به طور نمونه گفت فیزیک اصلاح‌طلبان و فیزیک اصولگرایان نداریم. منظور آقای روحانی این بود که این تقسیم ‌بندی‌ها درست نیست و ریاضی اسلامی یا ریاضی غیراسلامی وجود ندارد. ولی متأسفانه برخی به خاطر سیاسی کردن موضوع آمدند و این سخنان رئیس جمهوری را آن‌طور که می‌خواستند تفسیر کردند و به سخره گرفتند در حالی که چنین افرادی شأنیت ورود به این بحث‌ها را ندارند.

البته در اهداف علوم می‌توان این بحث‌ها را مطرح کرد ولی در متن علوم چنین بخش ‌بندی‌هایی ناصحیح است.یعنی ممکن است ما فیزیک و شیمی را به‌عنوان وسیله‌ای برای ایجاد رفاه و توسعه معیشت مردم قرار دهیم یا اینکه از این دانش برای ساخت جنگ افزارهای کشتارجمعی بهره ببریم و انسان‌ها را با آن قتل عام کنیم. این دو استفاده کاملاً متفاوت از علم شیمی و فیزیک است در حالی که فرمول‌ها و محتوای آن علوم یکی است و نمی‌توان فرمول‌ها و محتوای علوم را به کافر و مسلمان تقسیم کرد و چنین ایده‌ای یک توهم است.
در صدر اسلام هم ما روایاتی از ائمه اطهار(ع) داریم که «علم را جست و جو کنید حتی اگر در چین باشد» طبیعی است که مردم چین در آن زمان خداپرست نبودند ولی معصوم توصیه به یادگیری دانش از آنها کرده است. یا روایت دیگری که فرموده‌اند «حکمت و دانش را بیاموزید حتی از اهل باطل و گمراهی». ولی بعضی از این آقایان هنوز هم می‌گویند علم اگر در خانه اهل بیت(ع) باشد علم و در غیر این صورت علم نیست. جوان‌های ما هم می‌پرسند مگر در صدر اسلام رایانه بود و تکلیف ما که می‌خواهیم علوم رایانه‌ای یاد بگیریم چیست؟ اینها حرف‌های عجیب و غریبی است که بعضی بر زبان می‌آورند.
آقای روحانی هم در صحبت‌های اخیر خود مثال زدند که گذاشتن یک قرآن داخل یک ماشین آن را اسلامی نمی‌کند در واقع رئیس جمهوری کنایه‌ای به کارهای صوری و نمایشی وارد کرد که هیچ فایده‌ای در بر ندارد.بعد از انقلاب دفتر همکاری حوزه و دانشگاه تأسیس شد و اشخاصی چون آقایان دکتر عبدالکریم سروش و آیت‌الله مصباح یزدی نیز اقدام‌هایی را در راستای اسلامی کردن علوم انجام دادند که دستاوردی نداشت. شاهدیم که در علوم انسانی همچنان از برگردان نوشته‌های دانشمندان غربی استفاده می‌کنیم و به طریق اولی در علومی مانند فیزیک و پزشکی. و چیزی به نام فیزیک یا شیمی یا روانشناسی اسلامی از سوی هیچ کس تاکنون ارائه نشده است چرا که اصلاً وجود ندارد./ ایرنا

کپی