اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

تلگرام ارزان‌ترین روش کسب و کار

تلگرام ارزان‌ترین روش کسب و کار
میترا جلیلی خبرنگار

امیر شوکتی یکی از فعالان حوزه فناوری است که در زمینه توسعه سرویس‌های تلگرامی و نیز بات‌های تلگرامی در حال فعالیت است. وی درباره تأثیر فیلتر تلگرام بر کسب و کارهای مجازی می‌گوید.

ایران آنلاین / امیر شوکتی می‌گوید: ما در دو لاین جداگانه فعالیت می‌کنیم که یکی توسعه سرویس‌های تلگرامی برای شرکت خودمان بود و یکی از آنها سرویس «حرف من» در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی بود؛ این سرویس که حدود 10میلیون کاربر ایرانی دارد چندان از فیلتر تلگرام تأثیر منفی نگرفت ولی لاین دیگر که توسعه بات برای سرویس‌هایی بود که سفارش مشتری داشتند (مثل بات اسنپ فود، بات مبین نت، بات نت برگ و...) مشکلاتی را شاهد هستیم. در زمینه سرویس شرکت خودمان باید بگویم که روز اول 50درصد ترافیک سرویس ما افت کرد ولی الان این ترافیک 25درصد نسبت به قبل کمتر شده یعنی دسترسی به فیلترشکن بیشتر شده و کاربران بیشتری «وی پی ان» نصب کرده‌اند و عملاً تأثیر فیلتر تلگرام تقریباً از بین رفته است. به بیان دیگر 75درصد از ترافیکی که روی سرور داشتیم همچنان 7باقی مانده است ولی در بخش دوم، دیگر طبیعتاً سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام نمی‌شود و شرکت‌ها خیلی راغب به توسعه بات برای خود نیستند، چراکه عملاً دیگر کسب و کاری وجود ندارد.
در زمینه کسب و کارهای دیگر هم می‌توان گفت استارتاپ‌ها و شرکت‌های خدماتی که برنامه‌ریزی دراز مدت داشتند بیشترین ضرر را دیدند چون تلگرام ارزان‌ترین راه بود که می‌توانستند خدمات را به مشتری معرفی کنند. یعنی به ازای هر بازدید، هزینه تبلیغ در تلگرام 20 ریال بود؛ مثلاً اگر قرار بود یک میلیون نفر خدمات شما را ببینند، هزینه تبلیغ آن حدود 2میلیون تومان می‌شد که هزینه بسیار پایینی است و برای کسب و کارهای نوپا که پول چندانی هم ندارند بسیار مناسب بود. پس طبیعتاً نبود تلگرام به این شرکت‌ها خیلی بیشتر ضربه می‌زند تا شرکت‌های دیگری که پول و بیلبورد و تبلیغ تلویزیونی و... دارند. بخش دیگر کسب و کارها هم به کانال‌هایی مربوط می‌شود که در تلگرام فعالیت می‌کنند. در این زمینه هم باید گفت: کانال‌های خیلی قدیمی‌تر در این چند سال درآمد چند میلیاردی از تبلیغات کسب کرده‌اند پس با مشکل چندانی برخورد نکرده‌اند ولی چون مدتی است خرید و فروش این کانال‌ها رایج شده و همه می‌شنیدند که می‌توان از کانال‌ها درآمدزایی داشت، برخی به‌تازگی به این حوزه ورود کرده‌اند که متضرر شده‌اند. افرادی را می‌شناسم که به زحمت 5 تا 20میلیون تومان پول جمع کرده بودند و به پشتوانه اینکه همه مسئولان دولت هم می‌گفتند تلگرام فیلتر نمی‌شود می‌خواستند عضوگیری کنند ولی یکشبه با مشکلات متعددی مواجه شدند.

کپی