اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «ایران» از مشکلات مراکز آموزشی در استان‌های سنی نشین می‌گویند

دانش آموزان اهل سنت کتاب‌های دینی متفاوت می‌خواهند

دانش آموزان اهل سنت کتاب‌های دینی متفاوت می‌خواهند

چند روز پیش بود که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد نخستین جلسه کارگروه اهل سنت آموزش و پرورش در همین هفته تشکیل می‌شود. او گفته بود که این کارگروه بنا به درخواست و انتقادات اهل سنت به آموزش و پرورش تشکیل شده و قرار است به مشکلات آنها در حوزه آموزش رسیدگی کند.

ایران آنلاین / سید محمد بطحایی  از انتقادات اهل سنت به آموزش و پرورش گفت که آنها از برنامه‌های درسی و نیروی انسانی گله‌مندند و مسئول، زیرمجموعه و سازمانی در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد که به مسائل اهل سنت رسیدگی کند.با این همه وزیر آموزش و پرورش این قول را به دانش آموزان اهل سنت داد: «کارگروهی با حضور سه نفر از علمای اهل سنت که در حوزه برنامه‌های درسی و برنامه‌ریزی در آموزش و پرورش سابقه کاری دارند و دارای تجربه هستند، تشکیل شده است. در نخستین جلسه این کارگروه دستور کاری مشخص می‌شود که به طور مثال ظرف مدت سه ماه مشکلاتی که آموزش و پرورش دانش‌آموزان اهل سنت در داخل کشور با آن روبه‌رو هستند، شناسایی می‌شود تا بتوانیم آنها را حل کنیم. با شناسایی مشکلات دانش‌آموزان و حوزه آموزشی اهل سنت می‌توانیم به‌تدریج این مسائل را در حوزه کتب درسی، برنامه‌های آموزشی و پرورشی، نیروی انسانی و مدارس آنها رسیدگی و این مشکلات را حل کنیم.»

آن‌طور که آمارها می‌گوید استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، گلستان،کردستان، کرمانشاه،آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمان بالاترین جمعیت اهل تسنن را دارند که به گفته برخی از نمایندگان این شهرها در حوزه آموزشی بی‌مهری‌های بسیاری نسبت به این جمعیت می‌شود. نمایندگان اهل سنت در گفت و گو با خبرنگار «ایران»  از مشکلات معلمان و دانش‌آموزان‌شان می‌گویند .علیم یارمحمدی نماینده زاهدان درباره مسائل و مشکلات دانش آموزان و معلمان این استان می‌گوید:  این موضوع دغدغه کل اهل سنت است و در قانون اساسی هم آمده است در مناطقی که اقوام و مذاهب اسلامی و  غیراسلامی وجود دارد کتاب‌ها و جزوه‌های مخصوص به این اقوام هم در مدارس آموزش داده شود. موضوعی که ما حالا در مدارس کشور نمی‌بینیم. این موضوع البته حالا مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش هم است. 

وی با اشاره به اینکه اعتبارات ناچیزی به استان  سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا می‌کند، گفت: در چند سال گذشته سهم آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان چقدر بوده است؟ چرا در تمام این سال‌ها سهم ناچیزی اعتبار به نخستین استان محروم از نظر آموزشی داده می‌شود. مسئولان آموزش و پرورش درباره این موضوع همیشه سکوت کرده‌اند، خروجی این مسأله هم این شده که به خاطر نبود مدرسه خیلی از دانش‌آموزان نمی‌توانند به مدرسه بروند.

یارمحمدی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان اهل سنت در انزوا هستند، اعلام می‌کند: ما اهل سنت توقع داریم که عدالت آموزشی برابری در سطح کشور برای همگان وجود داشته باشد. متأسفانه هم اکنون اینچنین نیست و اقوام و مذاهب در حاشیه ایران با کم‌توجهی مواجهند که  همین موضوع موجب رنجش بزرگان اهل سنت شده است. خیلی وقت‌ها اعلام می‌کنند که مدرسه و نیروی انسانی چرا در شهرها و روستاهایشان وجود ندارد. این پیام را بارها و بارها به مسئولان آموزش و پرورش داده‌ایم اما آنها نسبت به این موضوع کوتاهی کرده‌اند. شما دقت کنید حدود 70 درصد از محصلان شهر زاهدان را اهل سنت تشکیل می‌دهند اما آنها اجازه ندارند کتاب شرعی خودشان را در مدارس یاد بگیرند.

شهاب نادری رئیس کمیسیون اهل سنت و نماینده مردم پاوه هم بر این باور است که اهل سنت باید کتاب‌های دینی خودشان را در مدرسه داشته باشند موضوعی که حالا در مدارس اهل سنت دیده نمی‌شود. در جلسه ای که با مسئولان داشتیم بر این موضوع  تأکید کردیم که چرا درس علوم و معارف اهل سنت به دانش آموزان اهل سنت آموزش داده نمی‌شود. چرا معلمان پرورشی اهل سنت در مدارس وجود ندارند تا آداب اهل سنت را برای     دانش آموزان تعلیم دهند اما کسی تاکنون پاسخ روشنی به این موضوعات نداده است و  انگار یک نخواستن برای این موضوع وجود دارد.

او با اشاره بر اینکه بسیاری از شهروندان کرد به بی‌عدالتی‌های موجود در آموزش و پرورش این استان باور دارند، می‌گوید: ما نیروهای فرهنگی در استان داریم که مدرک دکتری دارند اما آنها با 20 سال سابقه کار هیچ گاه نمی‌توانند مدیر و معاون شوند برای اینکه اعتقادی به مدیر شدن نیروهای اهل سنت در مناطقی وجود ندارد. ما فکر می‌کنیم که شایسته سالاری در انتخاب مدیر و معاون نمی‌شود و دیدگاه مدیر منطقه این است که از اهل سنت در این پست‌ها کمتر استفاده کند. نماینده مردم خاش اما نگاه دیگری دارد او از آموزش و پرورش می‌خواهد برای این کارگروه اساسنامه بنویسد تا در بحث استخدام‌ها و فضای آموزشی به طور جدی برای اهل سنت وارد شود. علی کرد با تأکید بر اینکه نمایندگان اهل سنت به طور جدی پیگیر این کارگروه هستند، اظهار می‌کند: مسئولان آموزش و پرورش باید کتاب دینی اهل سنت را در سه پایه ابتدایی، متوسطه اول و دوم طراحی کنند و معلم‌های دینی دانش آموزان باید از اهل سنت باشد. دانش آموزان ما در مدارس با سؤالات شرعی بسیاری مواجه هستند که نمی‌دانند از چه کسی سؤالاتشان را بپرسند.

او تأکید می‌کند: مسئولان آموزش و پرورش در استخدام‌ها باید نگاه ویژه‌تری به مناطق محروم اهل سنت داشته باشند. متأسفانه هم اکنون استخدام اهل سنت بسیار پایین است و اگر فردی از اهل سنت بتواند در آزمون سخت آموزش و پرورش قبول شود با یک گزینش سخت در مرحله دوم مواجه می‌شود.  کرد با اشاره به اینکه هم اکنون در مناطق محروم اهل سنت در حوزه فضای آموزش دانش‌آموزان مشکلات جدی دارند، می‌گوید: هنوز     دانش آموزانی داریم که در مدارس کپری و سیاه چادرها تحصیل می‌کنند. مدرسه در برخی از روستاها وجود ندارد و معلمان تخته سیاهی را به دیوار وصل کرده‌اند و دانش آموزان را در بیابان نشانده‌اند تا درس بخوانند. / روزنامه ایران 

 

کپی