اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مقام عراقی: امنیت مراسم اربعین تضمین شده است

مقام عراقی: امنیت مراسم اربعین تضمین شده است

رییس کمیته امنیتی استان مرزی واسط در بخش شرقی عراق اعلام کرد که با توجه به اقدام های پیشگیرانه و تدابیر پیش بینی شده امنیت مراسم اربعین حسینی برای زائران عراق و خارجی از جمله زائران ایرانی کاملا تضمین شده است.

ایران آنلاین /'صاحب الجلیباوی' روز دوشنبه افزود که به دلیل اقدام های پیشگیرانه از جمله تامین امنیت منطقه 'جرف الصخر' در سال گذشته و تدابیر پیش بینی شده ، اکنون امنیت تمامی استان منطقه میانی عراق از جمله استان واسط در ایام اربعین حسینی تضمین شده و نگرانی برای تعرض به زائران حسینی وجود ندارد.
نیروهای مشترک مردمی و نظامی عراق در شانزدهم سپتامبر 2014 عملیات آزاد سازی منطقه جرف الصخر در 35 کیلومتری شمال 'حله 'مرکز استان آغاز و در 25 اکتبر همان سال آزادسازی و پاکسازی کامل این منطقه را از وجود تروریست های داعش اعلام کردند.
صاحب الجلیباوی ادامه داد که مسوولان امنیتی واسط به رغم بهبود شرایط امنیتی اما امسال به شهرستان 'صویره' واقع در شمال این استان اهتمام ویژه داده و تدابیر امنیتی را در این منطقه تشدید کردند و بر تعداد نیروهای نظامی و امنیتی برای حفاظت از زائران بومی که پای پیاده از این مناطق عازم کربلا می شوند، افزوده اند.
جلیباوی تعداد نیروهای امنیتی استان را 22 هزار نفر عنوان کرد و گفت که این نیروها شامل بخش اطلاعات و امنیت، نظامی، پلیس و دفاع شهری هستند که در تمامی مناطق استان و محورهای حرکت زائران اربعین حسینی مستقر هستند.
رییس کمیته امنیت استان واسط درخصوص زائران ایرانی که از گذرگاه مرزی زرباطیه واقع در حوزه اداری این استان وارد خاک عراق می شوند ،گفت: نیروهای امنیتی و نظامی عراق از نقطه صفر مرزی تا آخرین نقطه مرز اداری این استان با بابل مسوولیت حفاظت و حمایت از زائران ایرانی را برعهده دارند.
وی همکاری جمهوری اسلامی ایران در تسهیل و فراهم کردن امکانات برای زایران را قابل ستایش توصیف کرد و توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران در مهیا کردن و تکمیل گذرگاه مرزی زرباطیه همکاری خوبی با عراق و مسوولان استان واسط داشته است.
وی از ارسال بالغ بر 750 دستگاه خودرو جمعی برای نقل و انتقال زائران از مرز زرباطیه به کربلا و بر عکس خبر داد و گفت که 500 دستگاه اتوبوس ایرانی از مرز تا مرکز استان و 250 دستگاه خودرو از نوع تریلی زائران را از کوت به کربلا جابجا خواهند کرد.
به گفته وی، توزیع مقادیر زیادی سطل های جمع آوری و اعلام آمادگی شهرداری تهران برای آسفالت بخشی از گذرگاه مرزی زرباطیه و لکه گیری جاده زرباطیه به کوت از جمله تلاش های ستودنی ایران در هرچه باشکوه تر برگزار کردن زیارت اربعین امسال بوده است.
الجلیباوی تعداد پیش بینی شده زائران ایرانی را که امسال برای اربعین وارد عراق خواهند شد بین 2 تا 3 میلیون نفر برآورد کرد و گفت که انتظار می رود بیش از 70 درصد آنها از مرز زرباطیه وارد استان واسط و سپس بابل و کربلا شوند.
الجلیباوی با اشاره به جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری این استان ادامه داد که انتظار می رود علاوه بر زائران ایرانی، حدود 700 هزار زائر از داخل استان و قریب 300 هزار زائر از استان میسان در جوار واسط از محور کوت به حله عازم کربلا شوند.

منبع: ایرنا

کپی