اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
یک عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران:

طرح تفصیلی منجر به تراکم فروشی شده است

طرح تفصیلی منجر به تراکم فروشی شده است

زهرا نژادبهرام، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته برای بررسی طرح تفصیلی تهران گفت: متاسفانه طرح تفصیلی ظرفیت‌هایی را ایجاد کرده است که این ظرفیت‌ها به مدیران اجازه می‌دهد، تراکم بفروشند.

ایران آنلاین / زهرا نژادبهرام درباره کمیسیون معماری و شهرسازی شورای پنجم گفت: این کمیسیون تا امروز موفق شده است یک گزارشی پیش‌نویس در مورد وضعیت تهران تهیه کند.

این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی در پاسخ به سوال که آیا مدارک و اسناد شورای چهارم و شهرداری در اختیار این کمیسیون قرار گرفته است یا خیر، گفت: کمیسیون معماری و شهرسازی شانس آورده است چراکه آقای سالاری رئیس این کمیسیون در شورای چهارم، در این دوره هم به عنوان رئیس کمیسیون حضور دارند، در نتیجه همه اسناد و مدارک از شورای چهارم در اختیار ماست.

این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی با تاکید بر اینکه اعضای شورای چهارم همچون آقای تندگویان با این کمیسیون همکاری کرده‌اند، افزود: در حال حاضر به نظر من جدی‌ترین مسئله‌ای که این کمیسیون با آن مواجه شد طرح تفصیلی است.

او ادامه داد: آنچه در زمینه طرح تفصیلی مشکل ایجاد کرده است نبود شبیه‌سازی است به این معنا که پیش از اجرای طرح شبیه‌سازی صورت نگرفته‌است که در صورت اجرای طرح چه اتفاقی برای شهر خواهد افتاد.

نژادبهرام تصریح کرد: انتقاد من به طرح تفصیلی نیست، نقد من به افرادی است که بدون شبیه‌سازی دستور اجرای طرح را دادند. این طرح، کل شهر تهران را دستخوش تغییر می‌کند، اما هیچ مطالعاتی وجود ندارد که ببینیم اجرای این طرح چه تاثیری روی شهر تهران می‌گذارد.

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش با تاکید بر اینکه اگر پیش از اجرای طرح اثرات آن شبیه‌سازی شده بود، بسیاری از شکاف‌های آن حل می‌شد، افزود: با شناسایی این شکاف‌ها می‌توانستیم بسیاری از دستورالعمل‌های درست را تهیه کنیم و طرح تفصیلی امروز منجر به این همه معضلات مثل ساخت و سازهای ناهماهنگ نمی‌شد.

او ادامه داد: متاسفانه طرح تفصیلی ظرفیت‌هایی را ایجاد کرده است و این ظرفیت‌ها به مدیران اجازه می‌دهد تراکم بفروشند و مباحث را سلیقه‌ای کرده است و اشکال عمده‌ای که پس از بررسی‌ها در کمیسیون معماری و شهرسازی به آن رسیدیم همین طرح تفضیلی است، در همین راستا پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای برای بررسی طرح تفصیلی تشکیل شود تا بتوان شکاف‌های آن را شناسایی کرد.

این عضو شورای شهر افزود: متاسفانه شهرداری تهران با وجود دسترسی و ظرفیت‌های فروانی که دارد این شبیه‌سازی را انجام نداده است.

نژادبهرام بر تعامل میان شورا و شهرداری تاکید کرد و گفت: تهران 22 شهردار و 22 عضو شورای شهر دارد یعنی آقای نجفی همراه اعضای شورا تیم 22 نفره تشکیل می‌دهند./ ایلنا

کپی