اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

کشف شهر باستانی در فهرج تکذیب شد

کشف شهر باستانی در فهرج تکذیب شد

مدیر روابط عمومی اداره کل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کرمان با تکذیب کشف شهر باستانی در فهرج گفت: بررسی باستانان شناسی نشان می‌دهد که آنجا فقط سکونت‌گاهی متعلق به دوره تاریخی اسلامی بوده است.

ایران آنلاین /محمد مهدی افضلی، مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  درباره پدیدار شدن شهر باستانی در شهرستان فهرج بر اثر طوفان سنگین شن گفت: وجود این شهر باستانی در واقع ادعای فرماندار این شهرستان است و از لحاظ علمی مورد تایید مسئولان میراث فرهنگی استان نیست. آنجا تنها یک سکونتگاه قدیمی مربوط به دوره تاریخی اسلامی است.

افضلی گفت: روزی که این خبر در رسانه‌ها منتشر شد، ما اولین گروه باستان‌شناسی را به منطقه اعزام کردیم و مشخص شد، این ادعا مبنی بر وجود شهر باستانی صحت ندارد و اطلاعاتی که از بقایای دیواره‌های آن به دست آمده نشان داده که آنجا تنها یک سکونتگاه قدیمی مربوط به دوره تاریخی اسلامی است و قدمت آنها مربوط به دوره ساسانی نیست.

مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی کرمان گفت: بقایای سفال‌های شکسته موجود در محل نشان می‌دهد که مردم در آنجا زندگی می کردند.

وی افزود: برای بررسی این مکان و فهمیدن مساحت این سکونتگاه نیاز است که گروه های دوم و سوم باستان شناسی با تجهیزات کافی به محل بروند. هنوز به دلیل پایان نیافتن مراحل بررسی تخمینی از میزان وسعت آن نداریم./ایلنا
 

کپی