اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

خصوصی‌سازی سلامت ، مشکلات درمان را حل می‌کند

خصوصی‌سازی سلامت ، مشکلات درمان را حل می‌کند
فریبا خانم احمدی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش علمی کاربردی مدیران، کارشناسان حقوقی دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت که دیروز در انستیتو پاستور برگزار شد با مرور اقدامات صورت گرفته این وزارتخانه در طول یک سال گذشته بر کاهش تصدیگری دولت در حوزه سلامت تأکید کرد و در عین حال چابک‌سازی بخش دولتی حوزه سلامت و خرید خدمت را موجب حل مشکلات این بخش و خدمت‌رسانی بهتر دانست.

ایران آنلاین /دکتر سید حسن هاشمی با تأکید بر واگذاری امور به بخش خصوصی و خرید خدمت از این بخش به سفر اخیر خود به فرانسه اشاره کرد و گفت: در فرانسه 70 درصد بیمارستان‌ها خصوصی هستند و فقط 30 درصد به‌صورت دولتی اداره می‌شود.

او همچنین در ادامه بر لزوم همکاری بخش حقوقی دانشگاه‌ها و تسهیل شدن شرایط برای مشارکت بخش خصوصی تأکید کرد و با بیان اینکه باید در بخش حقوقی و تدوین آیین نامه‌ها خروجی اقدامات صورت گرفته موجب ارتقای ارائه خدمات به مردم شود، گفت: پیگیری حقوق مردم و مراجعین به وزارت بهداشت از اولویت‌هایی است که همواره بر آن تأکید داشته‌ایم. وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این مراسم در پاسخ به سؤال خبرنگار «ایران» که وزیر رفاه گفته است تجمیع بیمه‌ها در کشور بحران زا است اظهار داشت: اگر بناست قانون اجرا شود آیا در کشور بحران ایجاد می‌شود؟ من بسیار بعید می‌دانم که دکتر ربیعی چنین سخنی را گفته باشد.
دکتر هاشمی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار «ایران» مبنی بر اینکه آیا خصوصی‌سازی حوزه سلامت با توجه به ناکارآمدی بیمه‌ها امری امکانپذیر است، عنوان کرد: بله. در غیر اینصورت وضعیت همینگونه خواهد بود. یعنی هر اندازه حوزه سلامت در دست دولت باشد بجز نظارت و سیاستگذاری مطمئن باشید که هم کیفیت خدمات پایین می‌آید و هم هزینه خدمات بیشتر خواهد بود.
وی در مورد  با تأمین منابع مالی بیمه‌ها به دنبال خصوصی‌سازی افزود: بیمه‌ها از حق بیمه‌ای که توسط مردم پرداخت می‌شود و از حقوق مردم کسر شده یا در قالب بیمه کارگری پرداخت می‌شود، منابع مالی‌شان تأمین می‌شود ضمن آنکه این کار در دستگاهی صورت می‌گیرد که باید حمایت مالی از حوزه سلامت داشته باشد و تنها به فکر سرمایه‌گذاری، بنگاه‌داری و دلالی در بازار نباشد. او با بیان اینکه خصوصی‌سازی سلامت در همه جای دنیا صورت می‌گیرد اظهار داشت: همه اینها نیاز به دانش، علم و مهارت دارد ما هنوز در بخش بیمه‌ها صندوقدار هستیم. اما به نظر می‌رسد اگر از مسیر علمی وارد شویم همه چیز حل می‌شود کما اینکه در همه جای دنیا بیشترین کار در این حوزه انجام شده است.
وزیر بهداشت همچنین تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی را در زمینه خصوصی‌سازی کردن حوزه سلامت تصمیم مهمی خواند و گفت: سلامت مردم در آینده در گرو چنین اتفاق مهمی است و جالب آنکه این مسأله در سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب هم تأکید شده و اکنون که دو سال از آن زمان می‌گذرد هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است. عقل، شرع، قانون و تدبیر حکم می‌کند مشکل مردم را نه از طریق سلیقه‌پردازی بلکه از طریق مراجعه به تجربه جهانی حل کنیم.
منبع :روزنامه ایران

کپی