اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

با افتتاح 910 فقره حساب در یک روز؛

افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم بانک مسکن رکورد زد

افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم بانک مسکن رکورد زد

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از افتتاح 910 فقره حساب صندوق پس انداز مسکن یکم دریک روز بعد از تک رقمی شدن نرخ سود این تسهیلات خبر داد و افزود: پیش از آن، میانگین افتتاح حساب روزانه 384 فقره و در بهترین حالت، 570 فقره در روز بود.

ایران آنلاین /«محمدحسن مرادی» یادآورشد: از 18 خرداد سال گذشته همزمان با تاسیس صندوق پس انداز مسکن یکم تا 21 شهریور امسال 75 هزار و 95 فقره حساب در این صندوق افتتاح شده است.
وی افزود: پس از تک رقمی شدن نرخ سود این سپرده ها و کاهش آن به 9.5 درصد برای مناطق شهری و هشت درصد برای بافت فرسوده، در مدت یک ماه و بازه زمانی 18 مرداد تا 17 شهریور، 13 هزار و 315 فقره حساب در این صندوق افتتاح شد که دو برابر میزان افتتاح حساب در نخستین ماه از تاسیس این صندوق است.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به مقایسه روند افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم در بازه های زمانی مختلف «سال 94»، «سه ماهه ابتدایی 95»، «اول تیر تا هشتم شهریور95» همزمان با کاهش نرخ سود به 11 درصد و «دهم شهریور به بعد» همزمان با تک رقمی شدن نرخ سود گفت: با بررسی فرآیند افتتاح حساب در زمان های مختلف، میانگین افتتاح حساب روزانه صندوق پس انداز مسکن یکم تا پیش از تک رقمی شدن سود تسهیلات و با احتساب سود 11 درصد با رشد 131 درصدی از 169 فقره به 390 فقره افزایش یافت.

** رشد 336 درصدی میزان افتتاح حساب با تک رقمی شدن نرخ سود
مرادی ادامه داد: از دهم شهریور امسال نیز همزمان با تک رقمی شدن نرخ سود تسیهلات، میانگین افتتاح حساب روزانه با رشد 336 درصدی نسبت به پارسال به 736 فقره در روز رسید.
وی درباره سهم مناطق شهری مختلف از افتتاح حساب صندوق یکم نیز گفت: پیش از کاهش تک رقمی شدن نرخ سود، میانگین افتتاح حساب روزانه به ترتیب در تهران 160 درصد رشد، شهرهای بالای 200 هزار نفر 125 درصد رشد و شهرهای کوچک 103 درصد رشد داشته است.
این مقام مسئول با بیان اینکه شهرهای بزرگتر استقبال بیشتری از این تسهیلات داشته اند، افزود: با تک رقمی شدن نرخ سود این تسهیلات از دهم شهریور، بیشترین استقبال به ترتیب به شهرهای کوچک با 166 درصد رشد، شهرهای بالای 200 هزار نفر با 159 درصد رشد و شهر تهران با 144 درصد رشد اختصاص داشت که نشان می دهد کاهش نرخ سود تسهیلات به تبع کاهش نرخ سود سپرده در شهرهای کوچک، جذابیت بیشتری داشته است.
به گزارش ایرنا، مرادی یازدهم مردادماه امسال نیز در این رابطه اعلام کرده بود همه تلاش بانک این است که رژیم پس انداز مسکن که یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان یک روش مطمئن تامین مالی برای تهیه مسکن است را احیا و تقویت کند.
وی افزود: روش پس انداز برای خرید مسکن یک تجربه موفق در دنیاست و در شرایط اقتصادی، پس انداز تنها راه مطمئن برای تامین مالی بخش مسکن است و از این طریق تعداد قابل توجهی از خانوارها صاحب خانه شده اند.
مرادی با اشاره به تسهیل شرایط برای دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از صندوق پس انداز مسکن یکم، گفت: با ایجاد صندوق پس انداز مسکن یکم، سقف وام مسکن اعطایی از 200 میلیون ریالی به یک میلیارد و 600 میلیون ریالی افزایش یافت و توانست بخش بیشتری از هزینه مسکن را نسبت به گذشته پوشش دهد.
به گفته مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم(تا 11 مرداد) نسبت به سال گذشته به میزان 112 درصد و نسبت به سه ماهه نخست سال جاری 77 درصد رشد داشته است.
ت شکن در ادامه به عملکرد بانک مسکن در صندوق پس انداز مسکن یکم اشاره کرد و گفت: با توجه به کاهش سود تسهیلات این صندوق استقبال از افتتاح این حساب بسیار افزایش یافته است به طوری که میانگین افتتاح این حساب در سال 1394 حدود 169 فقره در روز بود، اما امسال میانگین روزانه افتتاح این حساب به 384 فقره در روز و هفته گذشته با کاهش سود تسهیلات این صندوق به 8 و 9.5 درصد به 468 فقره رسیده است.
وی با بیان اینکه افتتاح صندوق پس انداز یکم برای نخستین بار از خرداد ماه سال گذشته در شعب بانک مسکن رونمایی شد، گفت: تا چهارشنبه هفته گذشته تعداد حساب های صندوق پس انداز یکم به 68 هزار و 786 فقره رسید و در مجموع متقاضیان در این حساب ها 14235 هزار میلیارد ریال سپرده گذاری کردند.
 مدیرعامل بانک مسکن نیز در نشست خبری سیزدهم شهریورماه امسال با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز یکم گفت، پیش از این نرخ سود تسهیلات این صندوق 14 درصد بود، اما بانک مسکن با کاهش سود سپرده های بانکی، آن را به 11 درصد کاهش داد و رییس جمهوری در هفته دولت امسال سود این تسهیلات را در بافت های فرسوده شهری هشت و سایر مناطق شهری 9.5 درصد اعلام کرد.
بت شکن افزود: دستورالعمل کاهش سود تسهیلات این صندوق در یک هزار و 255 شعبه بانک مسکن در سراسر کشور اجرا شده است تا زوجین و جوانان با استفاده از این تسهیلات که قسط آن 41 درصد نسبت به گذشته کاهش یافته بتوانند مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.
وی گفت: با کاهش سود تسهیلات این صندوق، میزان قسط آن برای 800 میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن در بافت های فرسوده در تهران با سود هشت درصدی 6 میلیون و 830 هزار ریال(683 هزار تومان) و با 9.5 درصد هفت میلیون و 420 هزار ریال( 742 هزار تومان) خواهد شد.
همچنین اگر زوجین از تسهیلات 600 میلیون ریالی در شهرهای بزرگ استفاده کنند میزان قسط آن با هشت درصد سود پنج میلیون و 120 هزار ریال(512 هزار تومان) و در سایر بافت های شهری با 9.5 درصد سود به پنج میلیون و 570 هزار ریال( 557 هزار تومان) کاهش به صورت پلکانی یافته است.
مدیرعامل بانک مسکن یادآورشد: میزان سپرده های بانک مسکن در چهار ماه نخست سال گذشته 496 هزار میلیارد ریال بود که با رشد 23 درصدی به 506 هزار میلیارد ریال در چهار ماه نخست امسال رسید.
به گفته وی، تسهیلات پرداختی این بانک در پنج ماه منتهی به مرداد ماه امسال برای ساخت واحدهای مسکونی در کشور براساس قراردادهای مشارکت مدنی 98 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافت که از نظر تعداد واحدهای مسکونی نیز رشد 49 درصدی داشته است.
مدیرعامل بانک مسکن افزود: تسهیلات پرداختی بانک مسکن برای خرید مسکن در مدت گفته شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 65 درصد و از نظر تعداد واحدهای مسکونی 20 درصد رشد داشته است.

/ایرنا

کپی