اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
گرد وغبار مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است

ریزگردها همچنان میهمان ناخوانده 8 استان

ریزگردها همچنان میهمان ناخوانده 8 استان

با وجود اینکه پیش بینی سازمان هواشناسی حاکی از خروج ریزگردهای عربی از مناطق غرب و جنوب کشور از دیروز( شنبه) بود، اما این میهمان ناخوانده هنوز این مناطق را ترک نکرده و همچنان در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان و بوشهر جولان می‌دهد.

ایران آنلاین /این پدیده نامیمون که با گرد وغبار و کاهش دید افقی همراه است، تاکنون باعث ایجاد مشکلات زیادی برای مردم در انجام امور روزانه‌شان شده است.
ریزگردها باقی ماند
«هاشم بالدی»، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در این خصوص با اشاره به اینکه با توجه به رو به کاهش رفتن غلظت گرد و خاک، تعطیلی ادارات و ارگان‌ها را برای روز شنبه اعلام نکردیم، افزود: بنا بر پیش‌بینی‌های هواشناسی، توده گرد و خاک از خوزستان خارج خواهد شد و غلظت خاک کاهش می‌یابد، اما از آنجا که نوع خاک گرد وغبار روزهای گذشته از نوع ریزدانه بوده و اندازه ذرات آن در حد 2 میکرون است، میزان ماندگاری آن در جو زیاد است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که گرد و خاک را در استان داشته باشیم و بر این اساس توصیه می‌شود که سالمندان، خردسالان و بیماران دارای مشکلات تنفسی از رفت و آمد در خارج از منزل خودداری کرده و افرادی که برای انجام کارهای ضروری از خانه خارج می‌شوند، از ماسک استفاده کنند.
شروع کار ادارات با تأخیر
براساس اعلام اداره کل مدیریت بحران استان کرمانشاه نیز ادارات دولتی وغیردولتی در ۴ شهرستان هرسین، سنقر، کنگاور و صحنه این استان به دلیل ماندگاری گرد وغبار دیروز (شنبه) با 2 ساعت تأخیر آغاز به کار کردند، اما سایر شهرستان‌های استان طبق روال عادی گذشته به کار خود ادامه دادند.
پیگیری مشکل ریزگردها در سفر رئیس‌جمهوری
با این حال، «اسدالله رازانی»، استاندارکرمانشاه درجلسه ویژه شورای مدیریت بحران استان با تأکید بر لزوم اهتمام ویژه مجموعه دستگاه‌های ذیربط در خصوص معضل ریزگردها، خاطرنشان کرد: در سفر رئیس‌جمهوری به استان، مشکل ریزگردها به عنوان یک مطالبه مردمی پیگیری خواهد شد. مسأله ریزگردها بیشتر منشأ خارجی دارد و بخش داخلی سرمنشأ ریزگردها که در برخی مناطق جنوبی کشور از جمله «هورالعظیم» و«هورالهویزه» بود، با تدابیر دولت از طریق تأمین و ‌جاری‌سازی آب در مناطق مذکور حل و فصل شده و این امر در کنار بارندگی‌های چشمگیر امسال باعث شده که پدیده ریزگردها در قیاس با سال گذشته کاهش یابد. با وجود این‌ اقدام‌های متعدد دولت برای حل منشأ آن در کشور عراق به دلایل مسائل داخلی آن کشور و ناامنی‌های موجود در آن کمتر موفق بوده است.
رازانی با بیان اینکه در استان از تمام توان و امکانات دولت برای کاهش آسیب‌های این پدیده طبیعی استفاده خواهیم کرد، گفت: تلاش در راستای حفظ سلامت مردم از اهم وظایف دولت است و در این خصوص هیچگونه اهمالی قابل پذیرش نیست. وی با اشاره به اینکه آموزش‌ و هشدارهای لازم از طریق صدا وسیما و رسانه‌های گروهی در خصوص نحوه برخورد با این مسأله به مردم داده شده، ادامه داد: تدابیر بهداشتی خاصی از جمله توزیع ماسک رایگان و درمان سرپایی و سریع بیماران مرتبط با مقوله ریزگردها به صورت رایگان در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گرفته است.
آلودگی هوای لرستان 29 برابر  حد  مجاز
«مهرداد فتحی بیرانوند»، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز از افزایش میزان آلودگی هوای استان خبر داد و گفت: میزان آلودگی هوا دیروز(شنبه) به 29 برابرحد مجاز رسید.
به گفته وی هوای بیشتر شهرستان‌های استان دیروز در وضعیت بسیار خطرناک و بحرانی قرار داشت. شهرهای خرم آباد و پلدختر هم به ترتیب با 29 و 28 برابر حد مجاز بیشترین میزان آلودگی هوا را در این استان به خود اختصاص دادند.
غلظت ذرات هوای اراک 2 برابر حد استاندارد
در همین حال، «حسینعلی ابراهیمی کارنامی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هم میزان غلظت ذرات معلق در هوای اراک را دیروز بیش از 2 برابر حد استاندارد اعلام کرد و افزود: کیفیت هوای اراک روز جمعه نیز در شرایط هشدار قرار داشت.
آلودگی هوای آبادان، 9 برابر حد مجاز
از طرفی، «سیروس کریمی»، رئیس اداره پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز با اشاره به تداوم پدیده گرد وغبار، گفت: میزان غلظت ریزگردها در شهر آبادان دیروز به 9 برابر حد مجاز رسید. در ساعت 9 صبح دیروز شنبه(29 خرداد ماه) میزان غلظت آلاینده‌های ناشی از ریزگردها در شهر اهواز 4 برابر حدمجاز و در امیدیه 7 برابر حد مجاز اندازه‌گیری شد. روز جمعه گذشته هم بیشترین میزان آلودگی هوای ناشی از پدیده گرد وغبار در شهر آبادان  15 برابر حد مجاز بود.
هوای شهرستان‌های همدان در وضعیت هشدار
«رضا دانش‌پژوه»، معاون نظارت و پایش اداره ‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز هوای شهرستان همدان در روز گذشته را در مرز هشدار  اعلام کرد و افزود: غلظت آلودگی هوا در شهرستان نهاوند در زمان یاد شده 3برابر حد استاندارد اندازه‌گیری شده بود. دانش‌پژوه با تأکید بر اینکه هوای شهرستان‌های نهاوند و اسدآباد هم در حالت بحرانی قرار گرفته بود، تصریح کرد:  از زمان ورود پدیده گرد وغبار به استان، آلودگی هوا در شهرستان اسدآباد 6 برابر حد استاندارد اندازه‌گیری شد. هوای شهرستان ملایر نیز در حالت اضطرار قرار داشت و وضعیت هوای شهرستان‌های همدان و کبودرآهنگ هم در مرز هشدار قرار گرفته بود.
ریزگردهای آسمان بوشهر 8 برابر حد استاندارد
میزان ریزگردها در آسمان استان بوشهر نیز دیروز بیش از 8 برابر حد استاندارد بود. ریزگردها که از پنجشنبه شب گذشته وارد آسمان این منطقه شد، همچنان در مناطق شمالی و مرکزی استان باقی مانده است. دیروزغلظت ریزگردها بیشتر از روزجمعه (بیش از 7برابر) بود،به طوری که در بدترین حالت میزان این ریزگردها به بیش از 8برابر حد استاندارد رسید.
ناسالم بودن هوای اصفهان برای گروه‌های حساس
مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز با اشاره به اینکه هوای کلانشهر اصفهان دیروز برای گروه‌های حساس ناسالم بود، منشأ این آلودگی را کشور عراق اعلام کرد.
براساس پیش بینی این مرکز، از عصر دیروز( شنبه) مقداری از شدت آلودگی هوا کاسته شده، اما از اواخر وقت امروز(یکشنبه) موج جدیدی از گرد و خاک از غرب کشور وارد استان می‌شود.
مردم ایلام خواستار توجه مسئولان به مشکل ریزگردها شدند
از طرفی، به دنبال تداوم استقرار ریزگردها در استان ایلام، شماری از مردم شهر ایلام با تجمع در مقابل استانداری ایلام، خواستار توجه مسئولان از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های متولی به مشکل ریزگردها شدند. گفتنی است، بارش شدید گرد و غبار طی روزهای گذشته بیشتر مناطق استان ایلام را در بر گرفته و مردم این دیار را با مشکلات حاد تنفسی و سایر بیماری‌های مزمن مرتبط با آن دچار کرده است. استمرار این روند در بارش‌های گرد و غبار افزون بر خسارت‌های کشاورزی، باغی و... خسارت‌های سنگینی را در جامعه انسانی استان در پی خواهد داشت و مردم این دیار را نگران کرده است.
وضعیت آب و هوا در استان‌ها
با این حال، «محمد اصغری»،  کارشناس سازمان هواشناسی در مورد وضعیت آب و هوای کشور، اظهار داشت: دما در نیمه جنوبی افزایش می‌یابد، اما در نیمه شمالی از دوشنبه تا پنجشنبه با روند کاهش دما مواجه خواهیم بود. اصغری با بیان اینکه دما در نیمه شمالی تا دوشنبه نوسان قابل ملاحظه‌ای ندارد، گفت: سرعت وزش باد  در استان‌های تهران، قم، مرکزی، شمال اصفهان، البرز و قزوین افزایش می‌یابد که با پدیده گرد وغبار همراه خواهد بود. همچنین بارش برای استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، شمال کردستان و با شدت بیشتر در گیلان و مازندران پیش بینی می‌شود. روز سه‌شنبه نیز در گلستان و کمی ضعیف تر در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و ارتفاعات تهران، سمنان، البرز و قزوین  این بارش‌ها ادامه خواهد داشت. از طرفی، در این مدت در جنوب شرق کشور و استان‌های سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، رگبار و رعد و برق خواهیم داشت. همچنین افزایش سرعت باد در شمال سیستان و بلوچستان،خراسان جنوبی و خراسان رضوی افزایش گرد وغبار را به همراه خواهد آورد.  با فرونشست کانون‌های گرد وغبار در کشورهای عراق، اردن، سوریه و شمال عربستان به صورت موقت شرایط هوای نیمه غربی کشور به حالت استاندارد نزدیک می‌شود، اما بر اساس آمارهای سالانه این پدیده تا مرداد ماه ادامه خواهد داشت./روزنامه ایران

کپی