اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

واکنش معاون اسبق وزیر ارشاد به ثبت ملی ربنای شجریان: «...تا ابد افسانه تو پایدار»

واکنش معاون اسبق وزیر ارشاد به ثبت ملی ربنای شجریان: «...تا ابد افسانه تو پایدار»

ابوالقاسم خوشرو، از معاونان اسبق وزارت ارشاد، با اشاره به ثبت ملی «ربنا»‌ محمدرضا شجریان در صفحه اینستاگرامش نوشت: « قامت آواز از تو استوار/ تا ابد افسانه تو پایدار»

ایران آنلاین /معاون اسبق امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت ثبت ملی «ربنا»ی استاد شجریان یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

در متن یادداشت اینستاگرامی ابوالقاسم خوشرو آمده است: «خبر کوتاه بود: «ربنای استاد شجریان ثبت ملی شد». در یکی از دیدارهای سال ٧٠ که آقای خاتمی وزیر بود و من هم معاون ایشان، استاد برای من نقل کرد که اوایل انقلاب در کلاس آوازی که به دعوت آقای جلالی (نماینده فعلی ایران در یونسکو) در رادیو داشته‌اند، به عنوان نمونه این قطعه را برای هنرجویان اجرا کرده‌اند تا از روی آن تمرین کنند، اجرای این قطعه در آن زمان صرفا جنبه آموزشی داشته و برای پخش نبوده است ولی به دلیل تاثیر شگرف این اثر بر هنرجویان، حتی بدون اطلاع استاد، این قطعه از رادیو پخش می‌شود و طی سال‌ها در اوقات معنوی افطار تکرار می‌شود و به خاطره‌ای معنوی برای ملت ایران و سرمشقی گران‌سنگ برای هنرجویان تبدیل می‌شود.

البته استاد در دیدار خرداد ٩٢ ، به من تاکید کردند که این قطعه متعلق به ملت ایران است و من هیچگاه منعی برای پخش این قطعه از صدا و سیما نگداشته‌ام. بقول میرفخرایی عزیز: قامت آواز از تو استوار/تا ابد افسانه تو پایدار»

عصر امروز سه‌شنبه 19 اردیبهشت در نشستی که با حضور همایون شجریان، سهراب پورناظری و تهمورس پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌ فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی‌پور اعلام کرد «ربنا»ی استاد محمدرضا شجریان به عنوان یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور، ثبت ملی شده است. 

کپی