اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

طرح های عمرانی که با سفر روحانی برای توسعه مازندران کلید خورد

طرح های عمرانی که با سفر روحانی برای توسعه مازندران کلید خورد
حسین خانی

رهاورد بیست و دومین سفر استانی دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری و هیأت دولت که دیروز دوشنبه به مازندران انجام شد، تصویب 45طرح با 991میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و عمران این استان بود.

ایران آنلاین /رئیس جمهوری در بدو ورود به مازندران در فرودگاه <دشت‌ناز> ساری، از سوی استاندار و نماینده ولی فقیه در این استان مورد استقبال قرار گرفت. وی در گفت‌و‌گویی کوتاه با خبرنگاران در فرودگاه، گفت: خوشحالم که خداوند توفیق داد تا امروز در خدمت مردم دلاور مازندران باشیم، مدت ها این آرزوی من بود که زودتر خدمت مردم برسم و از نزدیک سخنان و مطالباتشان و نظراتشان را بشنوم. مازندران استانی است که همواره در خط مقدم دفاع از نظام و مرزدار کشور بوده و نقش مهمی در همه تحولات، انقلاب و دفاع مقدس داشته و سرزمین علما، بزرگان و دلاوران است.

دکتر روحانی افزود: امیدواریم در پایان این سفرمردم شاهد به ثمر رسیدن طرح‌های خوب برای رشد و توسعه این استان امسال و سال آینده باشند و در سایه آن اشتغال برای فرزندان این سرزمین ایجاد شود.
رئیس جمهوری با تأکید براینکه در این سفر طرح‌هایی مد نظر است که قبلاً در تهران و در هیأت وزیران در مورد آن بحث شده و آن را تصویب کرده‌ایم، اظهار داشت: امیدواریم این سفر، سفری توأم با خیر و برکت برای مردم عزیز مازندران باشد.

دیدارهای رئیس جمهوری و هیأت دولت
دکتر روحانی ساعت 30: 9 صبح دیروز در ورزشگاه شهید «متقی» با مردم استان، ساعت 15 همان روز با علما و نخبگان مازندران و ساعت 30: 16 دقیقه نیز با سرمایه‌گذاران استان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. شرکت در جلسه شورای اداری مازندران در استانداری در ساعت 19 و پاسخ دادن به سؤالات خبرنگاران استان در ساعت 30: 20 دقیقه دیروز هم از دیگر برنامه‌های سفر رئیس جمهوری بود. در این سفر یک روزه وزیران راه، نیرو، کشور، صنعت، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و اطلاعات، رئیس جمهوری را همراهی کردند. همچنین معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار، دستیار رئیس‌جمهوری در رامسر، مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس بازرسی حوزه ریاست جمهوری و معاون اول رئیس جمهوری در مرکز استان، رئیس سازمان میراث فرهنگی در چالوس و نوشهر، رئیس مرکز امور زنان نهاد ریاست جمهوری در میاندورود، رئیس سازمان محیط زیست در ساری، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری در شهرستان سوادکوه و دبیر مناطق آزاد کشور در نور و محمودآباد حاضر شدند و به مشکلات استان رسیدگی کردند.
بهره‌برداری از 2 واحد بزرگ صنعتی در مازندران
2 واحد بزرگ صنعتی کارخانه تولید مولومر(مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی) و واحد تولید ورق گالوانیزه رنگی با اعتباری بالغ بر یک هزار و 830 میلیارد ریال در شهرستان بابل با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده اعزامی رئیس جمهوری بهره‌برداری شد و زمینه اشتغال 280 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرد.
بهره‌برداری از طرح گازرسانی به مرزن‌آباد
طرح گازرسانی به مرزن‌آباد چالوس هم از سوی «مسعود سلطانی‌فر» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی که به همراه دیگر اعضای کاروان تدبیر و امید به مازندران سفر کرده بود، به بهره‌‌برداری ‌رسید. این طرح به‌طول 53 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع با اعتبار 9‌ میلیارد تومان انجام شده و با بهره‌برداری از آن 2هزارخانوار مرزن‌آبادی از گاز طبیعی برخوردار شدند.
افتتاح طرح‌های آبرسانی مازندران با حضور وزیر نیرو
همزمان با سفر رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به مازندران، با حضور «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو عملیات اجرایی طرح آب شیرین کن گلوگاه به زمین زده شد و ایستگاه پمپاژ ساری نیز به بهره‌برداری رسید. ارتقای کیفیت و تأمین آب آشامیدنی مشترکان این شهر با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از اهداف طرح بوده و قرارداد اجرای این طرح با پیمانکار امضا و منعقد شد. طول دوره ساخت این طرح 112 ماه و هزینه سرمایه‌گذاری اولیه آن 48 میلیارد ریال است. علاوه بر ساخت یک باب ایستگاه پمپاژ به ظرفیت یک هزار و 300 لیتر در ثانیه، سازه ایستگاه پمپاژ به مساحت 412 متر مربع، سازه واحد کلر زنی به مساحت 96 متر مربع، پست برق به مساحت 30متر مربع و پست پاساژ به مساحت 16متر مربع ساخته شد. برای اجرای این طرح، دیزل ژنراتور اضطراری به قدرت یک هزار و 100 کیلو ولت آمپر، تابلوهای فشار متوسط، تجهیزات ابزار دقیق و 6دستگاه الکترو پمپ سانتریفیوژ به قدرت 132 کیلو وات تهیه، نصب و راه‌اندازی شد.
معرفی بابلسر به عنوان منطقه آزاد تجاری
از مهم‌ترین دستاوردهای این سفر می‌توان به معرفی منطقه بابلسر حدفاصل «میرود» تا «چپکرود» به عنوان منطقه آزاد فناوری و تجاری اشاره کرد.
بازدید وزیر راه و شهرسازی ازجاده هراز
«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی هم صبح دیروز از جاده هراز بازدید کرد.
وی همزمان با حضور کاروان تدبیر و امید در مازندران، بهره‌برداری از عملیات ساخت کمربندی شرقی شهرستان بابل و طرح‌های عمرانی در بخش راه اداره کل مازندران را افتتاح کرد. بهره‌برداری از مرکز مدیریت راه‌های این اداره کل و حضور در جلسه شورای اداری شهرستان بابل از دیگر برنامه‌های وزیر راه و شهرسازی بود.
اداره کل راه و شهر‌سازی مازندران هم اعلام کرد، همزمان با سفر رئیس جمهوری 188 طرح راهسازی استان به ارزش یک هزار و 700میلیارد ریال و 6هزار و 419 واحد مسکن مهر با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید. 50کیلومتر بزرگراه، 300 کیلومتر راه روستایی، 7 دوربرگردان و 210 کیلومتر روکش آسفالت از جمله طرح‌های آماده افتتاح در سفر رئیس جمهوری به مازندران بود.
اعلام آمادگی مازندرانی‌های مقیم خارج برای سرمایه‌گذاری
جمعی از مازندرانی‌های مقیم خارج از کشور یکشنبه شب گذشته درحضور معاون اجرایی رئیس جمهوری برای سرمایه‌گذاری در کشور بویژه استان زادگاه خود به شرط مهیا بودن زمینه‌های اداری و اجرایی اعلام آمادگی کردند. در این نشست که با عنوان هم اندیشی در ساری برگزار شد، حدود 60 نفر از مازندرانی‌های مقیم خارج از کشور حضور داشتند.
پروفسور«بداغی» ازمازندرانی‌های مقیم خارج از کشور در این نشست گفت: اعتماد به نفس در استفاده از تولیدات ایرانی و بالا بردن کیفیت باید به عنوان یک افتخار ملی در جامعه نهادینه شود.  «رمضان نژاد» یک مازندرانی مقیم آلمان که دارای دکترای بیولوژیک است نیز گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خارج از کشور باید مورد توجه دولت قرار گیرد.  «عبدالحسن صادقی» دیگر مازندرانی مقیم امریکا که در رشته مهندسی مکانیزه کشاورزی از دانشگاه شیکاگو فارغ‌التحصیل شده، مکانیزه کردن زمین‌های کشاورزی متناسب با ظرفیت‌های موجود در مازندران را مهم توصیف کرد و افزود: زمین‌های مستعد ایران برای کشاورزی، ظرفیتی بزرگ برای ایجاد امنیت غذایی است.  «حسین ذوالفقاری» مازندرانی مقیم انگلیس هم که به گفته خودش تاکنون 600 میلیون دلار برای خرید ماشین‌آلات در حوزه گیاه شناسی در ایران سرمایه‌گذاری کرده، گفت: تنوع گیاهان طبیعی و دارویی در مازندران زمینه را برای سرمایه‌گذاری در این استان مهیا کرده است.  «سید جواد قوام شهیدی» دبیر کل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور هم در این نشست گفت: با توجه به تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی از این پس شاهد توسعه خواهیم بود.  «مهدی رازجویان» معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار مازندران هم بیان کرد: هنوز از موقعیت دریا، جنگل و اراضی کشاورزی استفاده درستی نشده است.  «ربیع فلاح» استاندار مازندران نیز در این نشست گفت: دولت تدبیر و امید با توسعه روابط بین‌المللی حضور ایرانیان خارج از کشور به داخل را آسان‌تر کرده است.

منبع :روزنامه ایران


 

کپی