اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
گفت و گو با اسفندیار باتمانقلیچ، بنیانگذار گردهمایی های اقتصادی ایران - اروپا

شکل‌گیری شبکه ارتباطات استراتژیک ایران و اروپا

شکل‌گیری شبکه ارتباطات استراتژیک ایران و اروپا

دستیابی ایران و شش قدرت جهانی باعث شد تا وضعیتی که پیش از این علیه ایران بود، تغییر کند و به نفع کشورمان تمام شود. برهمین اساس با تغییر نگاه کشورهای خارجی نسبت به ایران سیل هیأت‌های خارجی به سوی ایران روان شد.

ایران آنلاین /  اما این تنها جبهه‌ای نیست که مسئولان ایرانی قصد بهره برداری به نفع اقتصاد ملی از آن را دارند. بلکه در جبهه دوم این مقامات و شرکت‌های ایرانی هستند که با سفر به کشورهای خارجی بخصوص اروپا فرصت‌های سرمایه گذاری و همکاری با ایران را معرفی می‌کنند. درهمین راستا پیش از امضای توافق هسته‌ای یک گردهمایی به عنوان ایران و اروپا در لندن برگزار شد که در آن مقامات و شرکت‌های بزرگ اروپایی حضور داشتند.

اکنون در شرایط پساتحریم دومین گردهمایی ایران و اروپا در مهر ماه امسال برگزار می‌شود که به طور قطع نتایج و دستاوردهای بیشتری نسبت به گردهمایی قبلی خواهد داشت. درباره خصوصیات و برنامه‌های ایران برای برگزاری این گردهمایی با اسفندیار باتمانقلیچ تاجر ایرانی و بنیانگذار گردهمایی ایران و اروپا به گفت‌و‌گو نشسته ایم که در ادامه می‌خوانید.

ارزیابی شما از موقعیت اقتصادی ایران بعد از دستیابی به توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 و شرایط پسا تحریم، در منطقه و جهان چیست؟
به آینده رشد و توسعه ایران بسیار خوشبین هستم. معتقدم در حال ورود به یک دوره منحصر به فرد در دوران پساتحریم هستیم. این فرصت می‌تواند ایران را به یکی از بزرگترین و پویاترین اقتصادهای دنیا بدل کند.
دومین گردهمایی ایران – اروپا مهرماه سال جاری در ژنو برگزار می‌شود. چه ویژگی در این همایش دو روزه وجود دارد که برای شرکت کنندگان کاربردی است؟
شرکت در این کنفرانس به معنای حمایت از توسعه کسب و کار در شرایط پساتحریم است. ما شرکت کنندگان را از دو راه به این هدف می‌رسانیم؛ اول اینکه شرکت کنندگان می‌توانند با مدیران برجسته اقتصادی حاضر در این همایش به گفت‌و‌گو بنشینند و البته به اطلاعات کسب و کار آنها نیز در این گردهمایی دسترسی داشته باشند. تمرکز دومین گردهمایی ایران-اروپا روی اطلاعات مهم و کاربردی در زمینه بانکداری، امور مالی و قوانین است. با توجه به شرایط موجود ایران و اقتصاد ایران که یک فرصت تازه و بکر است، از این رو داشتن اطلاعات خاص و مورد نیاز صاحبان کسب و کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دوم اینکه این گردهمایی فرصتی است برای صاحبان کسب و کار تا شبکه ارتباطی خود را با شرکای بالقوه مانند مشاوران، سرمایه گذاران و مشتریان خود گسترش دهند. به واقع این گردهمایی این امکان را در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهد تا با صاحبان صنایع ارشد بسیاری از کشورها ارتباط خوبی داشته باشند.
با توجه به اطلاعات منتشر شده از دومین دوره گردهمایی ایران – اروپا بزرگان اقتصادی اروپا و جهان در این گردهمایی حاضر هستند. دستاورد فعالان اقتصادی بخش خصوصی و صاحبان کسب و کار در ایران از حضور در این همایش چه خواهد بود؟
دستاورد فعالان اقتصادی بخش خصوصی و صاحبان کسب و کار در ایران از این گردهمایی به دست آوردن موقعیتی قدرتمندتر در اقتصاد جهانی است. این امر ازطریق به دست آوردن درک بهتری از فرصت‌های اقتصادی،  شناخت بیشتر از کسب و کارهای کلیدی و مهم و صاحبان این کسب و کارها و ایجاد شبکه‌های جدید بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی در یک بستر بین‌المللی محقق خواهد شد.

شرکت در این کنفرانس به معنای حمایت از توسعه کسب و کار در شرایط پساتحریم است. ما شرکت کنندگان را از دو راه به این هدف می‌رسانیم؛ اول اینکه شرکت کنندگان می‌توانند با مدیران برجسته اقتصادی حاضر در این همایش به گفت‌و‌گو بنشینند و البته به اطلاعات کسب و کار آنها نیز در این گردهمایی دسترسی داشته باشند

فعالان بخش خصوصی ایران و شرکای بین‌المللی آنها چگونه می‌توانند از این همایش بهره ببرند؟
ایران در دوران پساتحریم بعضاً با چین یا روسیه در زمانی که درهای اقتصادشان را به روی دنیا باز کردند مقایسه می‌شود؛ اما یک تفاوت اساسی وجود دارد. ایران دارای یک بخش خصوصی بین‌المللی با سابقه سرمایه‌گذاری‌ در بازارهای خارجی است. بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در اتصال ایران به بازارهای جهانی ایفا کند.
گردهمایی ایران- اروپا چه مشخصاتی دارد که آن را از دیگر همایش‌های اقتصادی متمایز و متفاوت می‌کند؟
گردهمایی ایران- اروپا متفاوت از مدل‌های مشابه است، چرا که این گردهمایی بر مبنای یک مدل بسیار قوی طراحی و باعث شده است تا صاحبان صنایع هم به دور از هرگونه نگرانی در این گردهمایی حاضر باشند. ما معتقدیم صاحبان کسب و کار در ایران می‌توانند «دیپلمات‌های کسب و کار» باشند که به ایجاد روابط قوی در دنیا کمک کنند. این گردهمایی تنها همایش اقتصادی در سطح بین‌المللی است که کنفرانسی را قبل از امضا شدن توافق هسته‌ای با موفقیت برگزار کرده است و از حمایت و حضور مدیران برجسته اقتصادی دنیا بهره می‌برد.
  شبکه‌ای گسترده از رهبران اقتصادی دنیا و ایران گرد هم می‌آیند. این شبکه چه تأثیری در اقتصاد ایران در منطقه و جهان دارد؟ و البته کشورها و صاحبان صنایع بزرگ مورد بحث در گردهمایی ایران-اروپا چه سهمی از شکل‌گیری این شبکه بزرگ اقتصادی دارند؟
گردهمایی ایران-اروپا پروژه‌ای است برای ارتباطات استراتژیک اقتصادی. گردهمایی ایران-اروپا طراحی شده است تا دید جامعه جهانی را نسبت به اقتصاد ایران شفاف کند. اگر ما بتوانیم نشان دهیم اقتصاد ایران یک اقتصاد پیش رونده است، شاهد خواهیم بود که اروپایی‌ها و صاحبان کسب و کارهای بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری و تجارت دو طرفه با ایران وارد عمل خواهند شد. به این ترتیب این تعامل و ارتباطات استراتژیک برای بخش خصوصی ایران و طرف بین‌المللی رشد بسیاری را به همراه خواهد داشت.
با توجه به تجربه برگزاری نخستین گردهمایی ایران – اروپا در سال گذشته میلادی در لندن و دستاوردهای آن گردهمایی چه توصیه اقتصادی برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی در ایران دارید تا در این گردهمایی حاضر شوند؟
در گردهمایی اول، به خاطر اینکه توافق ایران و قدرت‌های جهان هنوز امضا نشده بود، بیشتر سرمایه‌گذاران اروپایی و بین‌المللی هنوز برای رابطه اقتصادی با ایران چشم‌اندازی نداشتند. می‌خواستند بدانند چه صنایعی وجود دارد، بازار چقدر بزرگ است و فرصت‌های پسا تحریم چه زمانی ممکن می‌شود. حالا که در دوره پساتحریم هستیم بحث خیلی متفاوت شده است. شرکت‌ها، ایران را یک بازار بزرگ و مسلم می‌دانند. حالا می‌خواهند با بهترین استراتژی به آن وارد شوند و تعامل‌های دوجانبه شکل بگیرد. سؤال‌هایی که پرسیده می‌شود درباره این است که چگونه یک استراتژی کسب و کار طراحی شود. سخنرانان و شرکت‌کنندگان در دومین گردهمایی ایران و اروپا درباره این موضوعات صحبت می‌کنند و سؤالات، نظرات و تجربیاتشان را به اشتراک می‌گذارند.
برجسته‌ترین سخنرانان این گردهمایی چه کسانی هستند و محور سخنرانی ایشان چه خواهد بود؟
از هر کدام از کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا یک سخنران اصلی در گردهمایی ایران-اروپا حضور خواهد داشت. از آلمان یک سخنگوی ارشد از RWE در این گردهمایی حضور دارد. این شرکت یکی از 10 شرکت برتر آلمانی و از معتبرترین شرکت‌های جهانی در تولید برق است. از فرانسه یکی از مدیران ارشد از Alstom سخنرانی دارد. Alstom  یک شرکت اصلی صنعتی است و در ایران نیز بیشتر به خاطر زیر ساخت‌های حمل و نقل معروف است. از ایتالیا رئیس SACE در گردهمایی حاضر است و به سخنرانی خواهد پرداخت. این آژانس معتبر صادرات ایتالیایی همین حالا هم توافق‌هایی را برای کمک به تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران امضا کرده است. این سه سخنران درباره توسعه کسب و کار در ایران صحبت می‌کنند. بخش مهم این سخنرانی‌ها درباره مسائل خاص شرکت‌های اروپایی است تا همکاری با پیشروان کسب و کار در ایران سرعت پیدا کند.

در گردهمایی اول، به خاطر اینکه توافق ایران و قدرت‌های جهان هنوز امضا نشده بود، بیشتر سرمایه‌گذاران اروپایی و بین‌المللی هنوز برای رابطه اقتصادی با ایران چشم‌اندازی نداشتند. می‌خواستند بدانند چه صنایعی وجود دارد، بازار چقدر بزرگ است و فرصت‌های پسا تحریم چه زمانی ممکن می‌شود. حالا که در دوره پساتحریم هستیم بحث خیلی متفاوت شده است. شرکت‌ها، ایران را یک بازار بزرگ و مسلم می‌دانند. حالا می‌خواهند با بهترین استراتژی به آن وارد شوند و تعامل‌های دوجانبه شکل بگیرد

نخستین گردهمایی ایران - اروپا در لندن، چه دستاوردهایی داشت و تا به حال چه تأثیراتی در روابط ایران با کشورهای شرکت‌کننده در این  گردهمایی حاصل شده است؟
نخستین دوره گردهمایی ایران- اروپا یک تجربه موفق بود. این دوره نشان داد روابط تجاری ایران و اروپا به دور از مسائل سیاسی قابل بررسی است و این تعهد با رعایت استانداردهای بین‌المللی خواهد بود.
از آنجایی که نه تنها ایران که اروپا نیز به این ارتباطات اقتصادی و تجاری نیاز دارد، این گردهمایی چه نیازهایی از آنها را برآورده خواهد کرد؟
ایران و اروپا ساختارهای اقتصادی قابل توجهی دارند. ایران منابع انرژی ضروری و مواد خامی در اختیار دارد که اقتصاد پیشرفته اروپا به آنها نیاز دارد. اما ایران هم یک اقتصاد تولیدگر با نیروی کار قوی دارد که می‌تواند بخشی از زنجیره عرضه شرکت‌های پیشروی اروپایی شود.  تولیدات داخلی وسایل نقلیه پژو، رنو، ولوو و اسکانیا این را نشان می‌دهد. دولت ایران قصد دارد ارتباطات تجاری قوی با اروپا برقرار کند. ارتباطاتی که به بازارهای اروپایی هم به همین ترتیب ارزش می‌دهد و این ارزش و تمرکز بلند مدت را تأمین خواهد کرد.

کپی