اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
خشونت در تظاهرات ضد «ترامپ» در کالیفرنیا

«سن دیه‌گو» میدان جنگ شد

«سن دیه‌گو» میدان جنگ شد
کبری آکیش

در جریان تور تبلیغاتی دونالد ترامپ، نامزد جنجالی جمهوریخواهان به ایالت کالیفرنیای امریکا، شهر سن دیه‌گو به خشونت کشیده شد به طوری که پلیس ضدشورش با ورود پرتعداد و مجهز به این ناآرامی‌ها چهره شهر را نظامی کرد و با استفاده از اسپری فلفل درصدد متفرق کردن معترضان ضدترامپ برآمد.

ایران آنلاین /پلیس در این درگیری‌ها که چهره شهر را به میدان جنگ مبدل ساخت، 35 نفر را دستگیر کرد.
به گزارش گاردین، ترامپ که در سخنرانی انتخاباتی خود در شهر فرسنو کالیفرنیا خطر جدی خشکسالی در این ایالت را به کلی رد و مقامات ایالتی را متهم به کم‌کاری در تأمین آب کشاورزان منطقه کرده بود، وعده داد: پس از رئیس جمهوری شدن «آب را در کالیفرنیا جاری می‌سازد» و به جای آنکه «آب را روانه دریا کند و به فکر حیات نوعی ماهی خاص سه اینچی در دریا باشد» به فکر مردم و کشاورزان کالیفرنیا خواهد بود.
ترامپ همچنین در سخنرانی انتخاباتی خود در سن دیه‌گو به برنی ساندرز و هیلاری کلینتون، دو نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا حمله لفظی کرد و قول داد مرز بین مکزیک و امریکا را با یک «دیوار زیبا» جدا کند. او ادعا کرد، با کمک آرای زنان و لاتینی‌ها در انتخابات عمومی کالیفرنیا پیروز شود.
این اظهارات و سخنرانی‌ها در حالی برگزار می‌شد که در بیرون از سالن سخنرانی صدها پلیس ضدشورش با پوشش کاملاً نظامی برای رویارویی با مخالفان ترامپ به سن دیه‌گو گسیل شده بودند. تظاهرات علیه ترامپ صلح‌آمیز اما پرسروصدا بود با وجود این حضور پرتعداد پلیس ضد شورش نگذاشت معترضان خود را به سالن سخنرانی برسانند و 35 معترض دستگیر شدند.
هرچند تظاهرات سن دیه‌گو به پرتعدادی و خشونت تظاهرات چهارشنبه گذشته در شهر آلبوکرکی ایالت نیومکزیو نبود اما حکایت از این موضوع داشت که آرام آرام خشونت‌ها علیه مردی که مکزیکی‌ها را با الفاظ زشت خطاب می‌کند و حالا به تنها نامزد جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری تبدیل شده، رو به افزایش است.
به گزارش آسوشیتدپرس، ترامپ موفق شده است حمایت کافی نمایندگان حزب جمهوریخواه را برای نامزدی نهایی این حزب در رقابت‎های اصلی انتخابات ریاست جمهوری کسب کند. این تاجر میلیاردر که اهل نیویورک است، از 16 رقیب خود پیشی گرفته و هم‌اکنون به عنوان نامزد اصلی حزب جمهوریخواه مطرح است.
پیشتر چندین چهره ارشد جمهوریخواه با نامزدی ترامپ مخالفت کرده بودند زیرا در توانایی وی برای رقابت با دموکرات‌ها در انتخابات سراسری و صلاحیت وی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری امریکا تردید داشتند./ایران


 

کپی