اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
گفت و گو با بانوی تبریزی که در مسابقات بین المللی کارتون و کاریکاتور برگزیده شد

می توان یک کتاب را در یک کاریکاتور خلاصه کرد

می توان یک کتاب را در یک  کاریکاتور خلاصه کرد

عاطفه یاریان کارتونیست 32 ساله تبریزی و خبرنگار که از سه سال گذشته وارد دنیای کاریکاتور شد و از آن زمان به بعد افتخارات متعددی در عرصه های جهانی و ملی کسب کرده است.

 ایران آنلاین / در خصوص این دوره از مسابقات در گفت و گو با خبرنگار گروه زندگی روزنامه ایران گفت: رقابت بین المللی کاریکاتور پیراسیکابای برزیل در بخش های متنوع  با ارسال 2 هزار و 984 اثر از 57 کشور دنیا (آرژانتین، چین، استرالیا، اتریش، کانادا، فرانسه، مکزیک، ترکیه، بلژیک و ...)  برگزار شد. حدود  4 ماه قبل اثرم را  برای شرکت در  این دوره  از مسابقات ارسال کردم و دو روز گذشته ایمیلی مبنی بر برگزیده شدن اثرم در میان 20 اثر برتر، دریافت کردم.
وی افزود: فرزند چهارم یک خانواده 7 نفره هستم. از کودکی به نقاشی علاقه زیادی داشتم و تمام در و دیوار اتاقم از انواع نقاشی و خط خطی های مفهومی پر بود. آن روزها تأثیرگذارترین مشوق هایم پدر و مادرم بودند. برای همین است که موفقیت  این روزهایم را مدیون آنها به خصوص پدرم هستم که برای پیشرفتم در هنر نقاشی تلاش بسیاری کرد.
عاطفه یاریان که به گفته خودش با غرق شدن در دنیای کاریکاتور، ناراحتی ها و دغدغه ها را فراموش می کند آرامش و تمرکزی مثال زدنی را تجربه می کند،  دلیل حضورش در دنیای کاریکاتور را مربی دلسوزش دانست و افزود: تا سه سال قبل که نقاشی می‌کشیدم، موفق به کسب عنوان یا مقام خاصی نشده بودم تا اینکه استاد رحیم بغال اصغری کاریکاتورهای نه چندان حرفه ای را که در یک هفته نامه به چاپ رسیده بود، دید و با ابراز امیدواری مرا به ادامه این مسیر تشویق کرد تا با تلاش و جدیت در هنر کاریکاتور به موفقیت های خوبی دست پیدا کنم. همین تلنگر کافی بود تا من یقین پیدا کنم، این همان دنیای دوست داشتنی است که به دنبالش بودم.

 
 

حضور پررنگ زنان کاریکاتوریست ایران
بیان یک دنیا حرف و مفهوم با کشیدن خطوط روی کاغذ برایم جذابیت داشت. پیشرفت در هنری که به کمک آن گاهی می توان یک کتاب را در یک اثر خلاصه کرد، بزرگترین هدف پیش رویم بود و خوشبختانه توانستم به ابعاد خوبی از این هدف بزرگ دست پیدا کنم و در مسابقه اخیر در رقابت با هنرمندان مشهور جهان به عنوان برگزیده دست پیدا کردم.
بانوی جوان و کاریکاتوریست برگزیده کشور با بیان این جملات، تصریح کرد: در سال‌های اخیر و با شرکت در مسابقات مختلف و مشاهده اسامی شرکت کنندگان در بخش های مختلف مسابقات بین المللی کاریکاتور متوجه این واقعیت شدم که اکثر کاریکاتوریست های دنیا مرد هستند،  به همین دلیل وقتی می‌بینند تعداد زیادی از کاریکاتوریست‌های ایران را زنان هنرمند تشکیل می دهند، تعجب می کنند. این جمله ای است که رئیس فدراسیون کاریکاتور اروپا ( فکو )  - خانم ساسیکا و ایوایلو از بلغارستان در بازدید از انجمن کاریکاتوریست های تبریز به زبان آوردند و از این بابت ابزار خرسندی کردند و جالب تر اینکه در اکثر ایمیل هایی که با متن تبریک دریافت کرده ام، از من به عنوان آقای یاریان یاد شده است زیرا ارسال کنندگان ایمیل هم گمان می‌کنند صاحب اثر یک مرد است.

 

نردبان موفقیت
یاریان که در سه سال گذشته در مسابقات مختلف ملی و رقابت های بین المللی کارتون با موضوعات شهر و شهروندی تبریز در بهره‌وری تهران، بازی جوانمردانه ترکیه، معضلات شهری تهران و پیراسیکابای2014 برزیل به عناوین برتر و برگزیده دست پیدا کرده است، در مورد اثری که در چهل ودومین دوره مسابقات بین المللی کاریکاتور پیراسیکابای برزیل عنوان برگزیده را به خود اختصاص داد گفت: از آنجا که موضوع این دوره از مسابقات بین‌المللی جهانی و بی انتها بود، تصویر پیرمرد فقیری را کشیده بودم که کلبه اش بی‌نور بود و یک تکه از نوری که خیابان ها را روشن کرده بود، بریده و در کلبه اش گذاشته بود تا کلبه خاموش خود را  روشن کند.

 

کارشناس ادبیات و کاریکاتوریست برگزیده تبریزی که مادرش در قید حیات نیست تا شاهد موفقیت هایش باشد، از پدر و همسرش به عنوان حامیان خود در این عرصه یاد می کند و دلگرم به حضور آنهاست. وی که لازمه موفقیت در هنر کاریکاتور را داشتن استعداد و مشاهده آثار کاریکاتوریست های بزرگ دنیا می داند گفت: لطف خداوند، اطرافیان مهربان و همراه استعداد و پشتکار رموزی بودند که مرا به این جایگاه رساندند و امیدوارم این لطف همواره شامل حالم باشد تا بتوانم موفقیت های بیشتری به دست آورم و جایگاه بانوان ایرانی را بیشتر نشان دهم.

کپی