با مذاکرات حسن روحانی و اشرف غنی رقم خورد

پایه گذاری روابط جدید تهران وکابل

سیاسی /
شناسه خبر: 97

هنگامی که نشست خبری مشترک رؤسای جمهوری ایران و افغانستان با سخنان روحانی پایان یافت، محمد غنی اشرف غنی، ‌رئیس جمهوری افغانستان خواست چند جمله‌ای را خطاب به محمدجواد ظریف بگوید. به گزارش ایرنا، غنی در حالی که رو به ظریف کرده بود، گفت: مذاکرات هسته‌ای را به شما و دکتر ظریف تبریک می‌گویم. این مذاکرات فصل درخشانی در تاریخ دیپلماسی خواهد بود و به امید موفقیت آن تبریک می‌گویم

به گزارش ایران آنلاین «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در رأس هیأتی عالی‌رتبه و برای سفری دو روزه، وارد تهران شد و در مهرآباد مورد استقبال «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور قرار گرفت. وی سپس در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد مورد استقبال حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری قرار گرفت، با همان تشریفات و سبک و سیاقی که از رئیس جمهوری ترکیه استقبال شده بود. دو سوارکار نظامی با پرچم‌های ایران و افغانستان در جلوی خودرو و چند سوار نیز پشت سر خودروی رئیس جمهوری افغانستان، او را تا محل حضور روحانی مشایعت کردند.

پس از استقبال رسمی روحانی از همتای افغان،‌ دو رئیس جمهوری به صورت خصوصی با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند و پس از آن نیز نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه، به ریاست رؤسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار شد. آن طور که روحانی و اشرف غنی در نشست خبری مشترک خود عنوان کردند، مهاجرت، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های امنیتی بویژه همکاری برای مقابله با تروریسم و تجارت مواد مخدر، محورهای اصلی مذاکرات رؤسای جمهوری و هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور در سعدآباد بوده است. همچنین پس از برگزاری نشست‌خبری رؤسای جمهوری ایران و افغانستان و با هدف گسترش بیش از پیش روابط و مناسبات دوجانبه، ۲ سند تفاهم و همکاری میان وزارت خارجه دو کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالیه افغانستان به امضا ‌رسید.

حل مسأله مهاجران افغانی در ایران
روحانی در این نشست خبری، با تشریح مذاکرات انجام شده با همتای افغانستانی خود، از توافق دو کشور برای حل مسأله مهاجران افغان در ایران خبرداد و گفت: در مذاکرات خصوصی دو رئیس جمهوری و مذاکرات عمومی بر مسأله حل و فصل مهاجرین افغانستانی در ایران تأکید شد. قرار شد همه افرادی که در ایران حضور دارند به دقت ثبت نام شوند و دو دولت بتوانند تصمیمی اتخاذ کنند که افرادی که می‌خواهند در ایران برای فعالیت کاری یا تحصیل حضور پیدا کنند در چارچوب ویزا و قانونی انجام شود.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری اضافه کرد: در زمینه مواد مخدر که معضلی برای منطقه، ایران و خود افغانستان است؛ قرار شد همکاری اطلاعاتی و امنیتی در برابر باندهای قاچاق داشته باشیم و همکاری زیر بنایی در زمینه کشاورزی هم داشته باشیم تا این کشور دوست بتواند نجات یابد. وی با اشاره به افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان، نخستین قدم برای مبارزه با این پدیده را کنترل، مهار و کاهش کشت دانست و ادامه داد: برای این که مواد مخدر در منطقه حل و فصل نهایی شود دو نوع اقدام نیاز است؛ اقدام امنیتی و اطلاعاتی قدم اول است که دو کشور بتوانند هماهنگی‌های لازم برای اقدامات داشته باشند. بخش دیگر این که بتوانیم با مواد مخدر و تولید آن به طور ریشه‌ای اقدام کنیم و آن کشت جایگزین است؛ وزارت جهاد ما هر کاری بتواند انجام می‌دهد. در افغانستان، زمین و آب وجود دارد. مردم افغانستان در طول تاریخ سختکوش بودند و زمینه برای کشت پربرکت برای مردم افغانستان و منطقه وجود دارد.
به گفته رئیس شورای عالی امنیت ملی، همچنین قرار شد در زمینه مقابله با تروریسم، خشونت و افراط‌گری در منطقه از جمله مناطق مرزی با ایران همکاری اطلاعاتی داشته باشیم و در صورت لزوم همکاری عملیاتی انجام دهیم.

روحانی :  باید در هر کشوری خود مردم و گروه‌های سیاسی در قالب گفت‌وگوهای ملی مشکلات‌شان را مرتفع کنند و دولت‌های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفت‌وگوها تسهیل کنند.

روحانی همچنین در پاسخ به خبرنگار افغان درباره حقابه هریرود، با اراده مشترک دو طرف برای حل و فصل مسأله آب اشاره کرد و افزود: در مسأله آب در هیرمند توافق و چارچوب داریم. برای محیط زیست و حقابه‌های تالاب‌ها و دریاچه‌ها باید به توافق و تفاهم جدید برسیم و مسائل را حل کنیم.
وی با بیان اینکه دو ملت و دو دولت می‌توانند مسائل خود را حل و فصل کنند و هریرود نمی‌تواند مانعی برای توسعه روابط باشد، تصریح کرد: ایران، افغانستان و ترکمنستان قطعاً در استفاده از این رودخانه به چارچوبی خواهند رسید که منافع هر سه کشور را تأمین کند.
روحانی سپس به مسأله محیط زیست و احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها اشاره کرد و گفت: دو کشور بر استفاده از حقابه‌ها و پایبندی به مقررات قانونی در این خصوص برای حفظ محیط زیست اشتراک نظر دارند و امیدواریم در چارچوب قانون، حق و انصاف، به توافقاتی در این زمینه برسیم که منافع دو کشور را تأمین کند.
رئیس جمهوری همچنین بر فعالیت‌های چندجانبه میان ایران و افغانستان با کشورهای هند، چین، ترکمنستان و تمامی کشورهای ساحلی دریای خزر و آسیای میانه به منظور تأمین منافع دو کشور و منطقه تأکید کرد.
روحانی در ادامه با بیان اینکه معضلات موجود در منطقه اختصاص به یک کشور ندارد و بتدریج کل منطقه را فرا می‌گیرد، بر  همکاری ایران و افغانستان برای حل و فصل مسائل منطقه تأکید کرد و افزود: دو کشور باید کشورهای دیگر منطقه را همیاری کنند.


اشرف غنی: فصلی نو در روابط ایران و افغانستان ایجاد شود


رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست خبری، با اشاره به توافقات صورت گرفته، برگشت رضایتمندانه، تدریجی و اساسی مهاجران افغانی از ایران را از برنامه‌های دولتش دانست که وزیر مهاجران این کشور آن را پیگیری خواهد کرد. وی همچنین با بیان اینکه افغانستان به محور ترانزیت و مرکز تجاری و انرژی بدل خواهد شد و معادن ما در دنیا بی نظیر و آب و زمین ما بی‌نهایت مفید است، تصریح کرد: از همه مهم‌تر اینکه مردمی داریم که اراده کاملی برای ایجاد ثبات، رفاه و همکاری منطقه‌ای دارند.
اشرف غنی گفت: کار ما این است که اراده سیاسی را به اقدامات عملی، زمانی و مکانی بدل کنیم تا فضای اعتمادسازی از طرح به عمل مبدل شود و این موضوع ایجاب می‌کند که مسائل عمده طبقه‌بندی و در چارچوب محدوده‌های زمانی به صورت تدریجی اما اساسی حل و فصل شود. اشرف غنی همچنین مشارکت دو کشور برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر را محور دیگری از گفت‌وگو و توافقش با آقای روحانی دانست.
رئیس جمهوری افغانستان در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از میهمان نوازی مردم شریف ایران، از آقای دکتر روحانی برای سفر به کابل دعوت کرد. اشرف غنی در ادامه بر استفاده از فرصت‌ها برای همکاری‌های دو و چندجانبه به منظور تبدیل منطقه از وضع خطر به صلح، ثبات و رفاه تأکید کرد و افزود: ما امروز با خطر جدی و اَشکال تروریسم، وحشت و بربریت مواجهیم و روزانه قربانی می‌دهیم اما اراده ملت افغانستان قوی است و در اراده ما شک و شبهه نیست و ما قبرستان این حرکات خواهیم بود.

گفت و گو درباره بحران یمن
همچنین در نشست هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و افغانستان، رئیس جمهوری به حضور گسترده مهاجران افغانستانی در کشورمان طی دهه‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مانعی برای حضور قانونمند، فعالیت اقتصادی و حتی بهره‌مندی مهاجران افغانستانی حاضر در ایران از امکانات علمی و آموزشی وجود ندارد، اما دو دولت به طور جدی خواهان روشن‌ شدن تعداد و وضعیت دقیق تمام مهاجران افغان در ایران، ثبت نام در فرآیندهای قانونی و در نهایت بازگشت آبرومندانه به کشورشان هستند.
روحانی به گفت‌وگوهایش با رئیس جمهوری افغانستان درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و گفت:  باید در هر کشوری خود مردم و گروه‌های سیاسی در قالب گفت‌وگوهای ملی مشکلات‌شان را مرتفع کنند و دولت‌های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفت‌وگوها تسهیل کنند. باید کمک‌ کنیم تا همه گروه‌های یمنی دور یک میز به مذاکره پرداخته و در دولت آینده این کشور، همه سهیم باشند تا امنیت، ثبات و آرامش به این کشور باز گردد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.