به انگیزه صد و بیست و ششمین سال تولد «چارلی چاپلین»

در آرزوی جهانی مملو از صلح

فرهنگی /
شناسه خبر: 88

«سِر چارلز اسپنسر چاپلین» که ما به نام «چارلی چاپلین» می‌شناسیمش هنرمند بزرگی بود؛ نگاهی مردمی داشت و جهان را بدون جنگ و بغض و کینه و با عشق می‌دید. او دنیایی را روی پرده سینما تصویر کرد که در آن جز عشق و دوستی و محبت چیز دیگری جا نداشت. او چون همه انسان‌ها را از هر‌نژاد و رنگی دوست داشت، در واقع همه مردم دنیا را دوست داشت.

به گزارش ایران آنلاین در یکی از همه پرسی هایی که سال‌ها پیش انجام شد از مردم پرسیدند کدام هنرمند را بیشتر از بقیه می‌شناسید و بسیاری گفتند چارلی چاپلین. جالب است بدانید هنرمندان دیگری مثل «باستر کیتون» هم در این نظرسنجی بودند که به لحاظ تکنیکی از او بهتر بودند اما او در قلب مردم جای داشت.

کیتون هنرمندی بود که در پانتومیم با مهارت‌های فردی و هوشی که داشت، از بسیاری دیگر جلوتر بود اما نگاه چارلی چاپلین همه گیر و فرازمانی بود و همین موضوع محدودیت هایش را پوشش می‌داد. در عرصه  پانتومیم، او بزرگترین بازیگری بود که این هنر را به جهانیان معرفی کرد و بعد هنرمندانی از جمله «مارسل مارسو»ی فرانسوی به پانتومیم پرداختند اما چاپلین این هنر را جهانی کرد و به درون جامعه انسانی برد و به عنوان یک هنر عمومی مطرح کرد. همین هم دلیل موفقیتش شد. او در فیلم هایش به مسائل انسانی می‌پرداخت. مثلاً در فیلم «دیکتاتور بزرگ» به شکل بسیار زیبایی دیکتاتوریِ نازیسم و فاشیسم را مطرح کرد
به طوری که همه مخاطبان در کنار خنده و لبخند به پلیدیِ دیکتاتوری پی بردند؛ اینکه انسان نیازی به ددمنشی‌های سیاسی ندارد بلکه نیازمند صلح است.
یکی از ویژگی‌های هنرمندان بزرگ این است که متعلق به سرزمین خاصی نیستند همان‌قدر که ما ایرانی‌ها چارلی رادوست داریم مردم دیگر کشور‌ها نیز دوستش دارند. چارلی چاپلین با فیلم هایش از اروپا و امریکا گذر کرد. همه احساس می‌کنند چاپلین هموطن شان است و تمام ملت‌های جهان این احساس را به او دارند. اگرچه نگاه چارلی تکنیکال یا صرفاً صنعتی یا هنری نیست اما در آثارش می‌شود جوهره انسانی را یافت. او به باور من از پیشگامان عشق و صلح و دوستی است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.