وزیر علوم:

فقط 36 نفر از بورسیه‌ها از تحصیل باز ماندند

اجتماعی /
شناسه خبر: 7943

فقط 36 نفر از بورسیه‌ها از تحصیل باز ماندند و با در نظر گرفتن ضوابط و مقررات بورسیه در آن زمان، هیچ دانشجویی از تحصیل بازنماند، امابرخی باید با پرداخت هزینه شخصی ادامه تحصیل دهند که آنها نیز هزینه کل دوره را پرداخت نمی‌کنند، بلکه هزینه باقیمانده تحصیل را می‌پردازند.

ایران/ این بخشی از سخنان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین نشست مطبوعاتی‌اش بود. 9 ماهی می‌شود که محمد فرهادی بر صندلی وزارت علوم تکیه زده، اما در این چند ماه اخبار و اظهار نظر‌های کمی از او شنیده شده است. با این همه دیروز محمد فرهادی گزارشی از عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد و تأکید داشت که رشد علمی ایران روز به روز بیشتر می‌شود. او همچنین توضیحاتی نیز درباره وضعیت بورسیه‌ها، محدود کردن رشته‌های دانشگاهی، بررسی رشته‌های دانشگاه آزاد و تعیین تکلیف سرپرستان دانشگاه‌ها ارائه کرد. وزیر علوم، در پاسخ به سؤال خبرنگار «ایران» درباره تعیین تکلیف وضعیت بورسیه اعلام کرد: ۳ هزار بورسیه‌ای که مطرح شدند، وضعیت خاص داشتند و در مورد آنها چند نوع تصمیم‌گیری شد. عده‌ای از آنها بدون امتحان پذیرش شده بودند، تعدادی حکم بورس نداشتند که باید تعیین تکلیف و عده دیگر باید جایابی می‌شدند. تلاش‌های لازم برای بورسیه‌هایی که باید جایابی می‌شدند، صورت گرفت. اگر عده‌ای جایابی نشدند، وزارت علوم رأساً پیگیری کرد تا این افراد جایابی شوند. فرهادی با بیان اینکه حدود ۱۵۰ نفر از این افراد مصوبه هیأت امنای دانشگاه‌ها را کسب کرده‌اند، افزود: عده دیگری نیز باقی مانده‌اند که هر چه سریعتر به وضعیت آنها رسیدگی می‌شود. برخی بورسیه‌ها کارمند هستند و بورس نیز شده‌اند، لذا از دو جا حقوق می‌گیرند که از آنها خواسته‌ایم یا کارمند شوند و دیگر بورس نباشند یا بورس بوده و کارمند نباشند.

فرهادی در ادامه با اشاره به بورسیه‌هایی که در معدل و سن مشکل داشتند، گفت: در خصوص این افراد نیز با ضوابط همان موقع که بورس شده بودند، تصمیم‌گیری شد و با ارفاق‌هایی که صورت گرفت برخی پذیرفته شدند، برخی نیز مقرر شد با هزینه شخصی تحصیل کنند.
او در رابطه با صحبت‌های رئیس کمیسیون آموزش مجلس در رابطه با بورسیه‌ها، گفت: ایشان برای خودشان صحبتی را گفته‌اند و رسانه‌ها نیز مسائلی را در آورده‌اند، بیش از 194 بار در رسانه‌ها مسأله بورسیه‌ها مطرح شده که 4 تا 5 مورد از سال 90 بوده، 6 یا 7 مورد مربوط به سال 91 بوده و برخی نیز اوایل سال 92 یعنی قبل از دولت یازدهم مطرح شده است. بنابراین رسانه‌ای شدن موضوع بورسیه‌ها مربوط به دولت یازدهم نیست، چرا که در این مدت نیز تنها 10 خبر از وزارت علوم در این مورد مطرح شده و هیچ فردی از طرف وزارت علوم اسمی در مورد بورسیه‌ها به رسانه‌ها نداده است.
وی افزود: کسی که ظلم کرده و اسامی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است باید پاسخگو باشد ما نیز طرفدار این موضوع هستیم که هر کس ظلم کرده خلاف مرتکب شده و حیثیت مردم را برده است بنابراین باید با این افراد برخورد شود.
وی روند علمی کشور را رو به رشد دانست و گفت: کارهای زیادی برای توسعه علم و فناوری کشور انجام شده و کارهایی نیز باید انجام شود ولی اگر بخواهیم در رابطه با وضعیت علمی کشور گزارشی اعلام کنیم باید بگویم از نظر پایگاه استنادی ISI در 6 سال اخیر یعنی از سال 2010 تا 2015 رتبه علمی ایران از 22 به 18 رسیده به طوری که کشور ما در منطقه جهان اسلام و جنبش عدم تعهد دوم و در بین کشورهای عضو اوپک اول است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: همچنین درصد سهم ایران در تولید علم از 8 دهم درصد در سال 2010 به 63/1 در سال 2015 رسید در حالی که این درصد در سال 2014 حدود 44/1 بوده است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.