اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
داستان تقابل‌های قلعه‌نویی با استقلال و پرویز مظلومی

ژنرال از آبی‌ها پیش است از مظلومی عقب!

ژنرال از آبی‌ها پیش است از مظلومی عقب!

امیر قلعه‌نویی و پرویز مظلومی که فردا شب در ورزشگاه آزادی رودررو می‌شوند (یکی از روی نیمکت و دیگری از روی سکوها!) دوستان و رقبای قدیمی یکدیگر هستند.

ایران/  9 سال پیش که ژنرال در عین جوانی نسبی سرمربی تیم ملی ایران شد و یک کادر فنی عجیب و غریب و بسیار مفصل 18 نفره متشکل از مربی و دستیار و آنالیزور و مشاور ترتیب داد، پرویز خان به عنوان یکی از اعضای این کادر برگزیده شد. پس از آن راه‌های این دو مربی سوا شد و هر دو در در زمانی که از استقلال دور بودند مدتی در مس کرمان مربیگری کردند اما مظلومی اصلاً به حد ژنرال نرسید که انبان قهرمانی‌هایش را در سپاهان پر و پیمان‌تر کرد و در تراکتور هم نمره قبولی گرفت. تا به حال دوبار رخ داده که ژنرال برود و پرویز جایش را در استقلال بگیرد که نوبت دوم همین حالا است. اما پیشینه رویارویی‌های قلعه‌نویی با استقلال و پرویز را که در مقطع اول سرمربیگری‌اش در استقلال چهاربار پرسپولیس را برد می‌توان به این دو قسمت تقسیم کرد.
9 مصاف قبلی «قلعه» با استقلال
ژنرال تا به حال 9 بار روبه‌روی استقلال صف‌آرایی کرده که پر سر و صداترین و بدخیم‌ترین آنها در روزی رؤیت شد که مس کرمان با رهبری ژنرال 0-1 استقلال را برد و ژنرال چنان مشت‌اش را گره کرد و چرخاند که استقلالی‌ها آن را هنوز سند روشن و زنده بی وفایی و آبی نبودن وی می‌دانند. از 9 مرتبه رویارویی «امیر قلعه» با آبی‌های پرنوسان پایتخت 4 برد، 3 باخت و 2 تساوی به نام ژنرال ثبت شده و این یعنی او از تیم سابقش پیش است. بد نیست یادآوری کنیم که در فصل 1381 استقلال اهواز با هدایت ژنرال یک بار استقلال تهران را 1-2 برد و یک بار هم به تساوی صفر- صفر رسید. در فصل 89 نیز طلایی‌های اصفهان دو بار با استقلال مصاف دادند که سپاهان با هدایت ژنرال یک بار 3-4 باخت و در رتبه دوم 1-1 مساوی کرد. در فصل 90 تقابل دوگانه قلعه‌نویی با استقلال تکرار شد اما ژنرال آن سال سرمربی تراکتور بود و این تیم تبریزی در آزادی 2-3 برنده شد و در تبریز 0-2 شکست خورد.
جنگ‌های 8گانه امیر و پرویز
اگر جنگ‌های «امیر قلعه» با پرویز مظلومی را مبنا بگذاریم، می‌بینیم آنها 8 بار در چارچوب مسابقات لیگ با هم جنگیده‌اند. در لیگ هفتم مس کرمان با هدایت قلعه‌نویی با «ابومسلم مظلومی» 1-1 کرد و در لیگ هشتم «مس مظلومی» 0-1 «استقلال قلعه‌نویی» را شکست داد و در بازی برگشت همان فصل استقلال با برد 1-2 جبران مافات کرد. در لیگ دهم «استقلال مظلومی» 3-4 «سپاهان قلعه» را برد و در دیدار برگشت همان لیگ بازی دو تیم 1-1 مساوی شد. در لیگ یازدهم «استقلال مظلومی» 2-3 به «تراکتور قلعه» باخت ولی تراکتور بازی برگشت را 0-2 واگذار کرد. واپسین دیدار آنها نیز در لیگ سیزدهم بود که «مس مظلومی» با «استقلال ژنرال» 1-1 مساوی کرد. این نتایج به ما می‌گوید: در مجموع 8 پیکار ژنرال و پرویز مظلومی 2-3 از رقیب نامدارش پیش است و سه بازی آنها هم مساوی شده است.

 

کپی