خبر تعرض ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، پس از آنکه موج خبری در فضای مجازی و رسانه های رسمی برانگیخت، به صحن پارلمان هم کشیده شد و اعتراض نمایندگان مجلس به این مساله تا مرز تدوین طرحی برای لغو سفر حج عمره پیش رفت.

به گزارش ایران آنلاین، ماجرا از آنجا آغاز شد که دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده مورد تعرض ماموران سعودی قرار گرفته و اعتراض هم قطاران آنان به این مساله، موضوع را رسانه ای کرد. تا آنجا که فیلم های کوتاهی از حواشی موضوع در فرودگاه جده در فضای مجازی منتشر شده و خانواده های آنان نیز موضع گیری کردند. در حالی که نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان خواستار پاسخگویی سازمان حج و زیارت بودند، کمپین‌های اینترنتی برای تحریم حج عمره آغاز شده و با استقبال رو به گسترشی در فضای مجازی همراه شد. سازمان حج و زیارت روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد که «مأموران عربستان قصد تعرض به دو نوجوان ایرانی را داشتند که شناسایی شدند». از آنجا که این اطلاعیه موضوع تعرض را نه تایید کرده بود و نه تکذیب با نقدهای بسیاری در فضای مجازی مواجه شد. اما اعتراض امروز آیت الله نکارم شیرازی، مهر تایید بر این مساله زد.

این مرجع تقلید با ابراز تاسف از رسانه ای شدن این موضوع، از مسوولان حج پرسید: آیا عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟

در همین راستا جمعی از نمایندگان مجلس صبح امروز به دنبال جمع‌آوری امضا برای طرح یک فوریتی لغو سفر حج عمره تا اطلاع ثانوی بودند. طرحی که به گفته محمدصالح جوکار به پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه شده است. به گفته وی، مسئولان سازمان حج و زیارت باید در این خصوص تجدیدنظر کرده و باید تصمیم جدی درباره سفر عمره اتخاذ کنند.

شکرخدا موسوی نماینده اهواز نیز در تذکری در جلسه علنی مجلس از رئیس جمهور و وزیر ارشاد، خواست: با این جنایت هولناک که نسبت به دو نوجوان ایرانی توسط افسران سعودی انجام شد تصمیمی انقلابی و جدی گرفته شود و دو سال حج عمره را تعطیل کنیم. این پول‌ها صرف اقدامات تروریستی و شیعه کشی می‌شود. سریعاً منتظر اقدام رئیس جمهور و وزارت امور خارجه هستیم؛ چرا که این وضع غیرقابل تحمل است.

همچنین چهار نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکر کتبی جداگانه به رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواهان اقدام قاطع درباره رفتار پلیس سعودی و همچنین توقف اعزام زائران حج عمره به عربستان شدند. محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان و فرج الله عارفی نماینده جیرفت دو تن در این باره به رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر دادند و  حمیدرضا مشهدی عباسی نماینده دماوند و سید شکر خدا موسوی نماینده اهواز در تذکرهای کتبی جداگانه ای به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان برنامه ریزی برای کاهش اعزام زائران به حج عمره با توجه به اقدام شنیع در عربستان شدند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.