اگرچه شب گذشته وزیر امور خارجه از منتقدان تفاهم هسته ای اخیر خواست تا پس از انعقاد توافق نهایی انتقاد کنند و باور کنند که تیم مذاکره کننده هم نگران است، اما «دلواپسان» امروز طی نشستی این تفاهم را زیر سوال بردند.

به گزارش ایران آنلاین، «همدلی و همزبانی؛ دولت و ملت» شعاری بود که رهبر معظم انقلاب امسال را با این عنوان نامگذاری کردند تا علاوه بر حفظ انسجام و اتحاد در کشور شاهد پرهیز از مشاجرات سیاسی نیز باشیم. اما هنوز تعطیلات نوروزی به اتمام نرسیده و امضای تفاهم ایران و 1+5 در سوئیس خشک نشده بود که بار دیگر انتقادها از دولت در عرصه دیپلماسی هسته ای بالا گرفت.

در دولت یازدهم مذاکرات هسته‌ای بعد از سال‌ها به نقطه ای رسید که ابتکار عمل در اختیار طرف ایرانی قرار گرفت و کشورهای غربی موظف به عدم تصویب تحریم های جدید علیه ایران شدند. درست در همین برهه حساس، «دلواپسان» اعلام موجودیت کردند و پس از توافق هسته ای ژنو با برگزاری میتینگ‌هایی در تهران و برخی شهرهای دیگر به رفتارهای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای انتقاد کردند. اگرچه در گام بعدی، تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان توانست با انعقاد تفاهمی با طرف غربی در سوئیس آنها را به لغو تحریم ها پس از تایید اقدامات ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی وادارد و با وجود شادی مردم از این دستاورد بزرگ، اما بار دیگر منتقدان دولت به آنها خرده گرفتند که این تفاهم «مبهم» است و حاوی حفظ دستاوردهای هسته ای کشور نیست. هرچه اعضای تیم مذاکره کننده بویژه وزیر خارجه و حتی شخص رئیس جمهوری در این بار توضیح دادند، کفایت نکرد تا اینکه امروز آنها نشستی با عنوان «توافق لوزان، کدام استقلال کدام پیروز» برگزار کردند. نشستی که در ادامه سلسله تلاش های رسانه ای آنان برای ناموجه جلوه دادن تفاهم هسته ای سوئیس به شمار می رود.

در جدول ذیل بخشی از سخنان آنان آمده است:

اسامی افراد

     سمت های افراد

                        گزیده ای از سخنان

محمدصادق کوشکی

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

6هزار سانتریفیوژ نیاز کشور را تأمین نمی‌کند/ این غنی‌سازی کاریکاتوری است/ کارنامه مردودی آمریکا در توافق ژنو ثابت شد

منوچهر محمدی

معاون اسبق وزارت امور خارجه

تیم هسته ای کشور بیایند و ما را هم قانع کنند که اگر اینگونه شود ما نیز برای شما کف می‌زنیم/ باید دیپلماسی خود را تهاجمی کنیم زیرا هم‌اکنون در عرصه منطقه در حال لگدمال کردن آمریکا هستیم

سعید زیباکلام

عضو علمی دانشگاه تهران

برای اعتمادسازی باید درب تمام اماکن نظامی را باز کنیم/ موارد توافق ایران در بیانیه لوزان قابل راستی آزمایی است ولی درباره تعهدات آمریکا چنین چیزی وجود ندارد

فواد ایزدی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

خط قرمز معین شده برای مذاکرات نقض شده است/ هیچ ضمانتی وجود ندارد که تحریم‌های لغو شده دوباره و با شکلی دیگر اعمال نشود

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.