اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

تاکید اعلامیه اسلام‌آباد بر همکاری عمیق ترکیه، جمهوری آذربایجان و پاکستان

تاکید اعلامیه اسلام‌آباد بر همکاری عمیق ترکیه، جمهوری آذربایجان و پاکستان

ترکیه، جمهوری آذربایجان و پاکستان "اعلامیه اسلام‌آباد" را که به همکاری سه کشور در تمامی زمینه‌ها به خصوص مسائل سیاسی، اقتصادی، صلح و امنیت تعمیق می‌بخشد، امضا کردند.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، داوود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا، باکو و اسلام‌آباد برای افزایش امنیت، ثبات و آرامش اقدامات مهمی انجام خواهند داد.

مولود چاووش‌اوغلو در نشست مشترک خبری با همتاهای آذربایجانی و پاکستانی خود در اسلام‌آباد گفت: تصمیم گرفتیم برای افزایش امنیت، ثبات و آرامش گام‌های مهمی برداریم.

وی تصریح کرد: نخستین نشست سه‌جانبه را در سال ۲۰۱۷ در باکو برگزار کردیم. دیگر، نوبت ترکیه است. امروز تصمیم گرفتیم این قبیل اجلاس را بیشتر برگزار کنیم. یعنی نیاز نیست که برای ۳-۴ سال دیگر منتظر باشیم.

چاوواوغلو همچنین افزود: در نشست سه‌جانبه با وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و پاکستان به اهمیت گسترش روابط میان کشورها نیز اشاره کردیم. به‌ویژه درباره اهمیت گسترش زیرساخت‌ها در زمینه‌های حمل‌ونقل و انرژی بحث کردیم.

جمهوری آذربایجان: شرکت‌های ترکیه و پاکستان در روند بازسازی قره‌باغ حضور یابند

وزیر امور خارجه آذربایجان نیز شرکت‌های ترکیه و پاکستان را به حضور فعال در بازسازی قره باغ دعوت کرد.

جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه آذربایجان روز چهارشنبه طی اظهاراتی در نشست خبری مشترک با همتایان ترک و آذربایجانی خود در اسلام‌آباد اظهار کرد: «از شرکت‌های ترکیه و پاکستان دعوت می‌کنیم در بازسازی سرزمین‌های آزاد شده در قره‌باغ حضور فعال داشته باشند».

وی ضمن تشکر از حمایت‌های ترکیه و پاکستان در روند آزادسازی قره‌باغ اشغالی گفت: آنها از مذاکره مبتنی بر حاکمیت و تمامیت ارضی حمایت کردند. کشورها باید مرزهای خود را به رسمیت بشناسند.

بایرام‌اوف با بیان اینکه سه کشور دارای روابط مهم و چشم انداز مشترک بسیاری هستند، اظهار کرد: مردم آذربایجان در جشن‌های برگزار شده٬ پرچم‌های ترکیه و پاکستان را با افتخار به اهتزاز درآورند.

وی افزود: «در این نشست خشونت و تروریسم٬ تبعیض و اسلام هراسی را رد و محکوم کردیم. به تلاش خود برای دستیابی به تفاهم از طریق گفت‌وگو ادامه می‌دهیم».

وزیر امور خارجه آذربایجان در ادامه تاکید کرد: «زمینه‌های همکاری بین سه کشور بسیار گسترده است.ترکیه، پاکستان و آذربایجان در مسیر تجارت تاریخی حمل و نقل و تجارت جای دارند و در این زمینه می‌توانند پروژه‌های جدیدی را اجرایی کنند. این گونه فعالیت‌ها منابع درآمد جدیدی برای شهروندان مان ایجاد و به رونق و ثبات منطقه و در نهایت به صلح جهانی و توسعه پایدار کمک خواهد کرد».

تاکید اسلام‌آباد بر افزایش همکاری سه‌جانبه پاکستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان

وزیر امور خارجه پاکستان گفت که ترکیه-آذربایجان-پاکستان تصمیم گرفتند بر افزایش روابط و همکاری‌های سه گانه بیشتر تمرکز کنند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز چهاشنبه طی اظهاراتی در نشست خبری مشترک با همتاهای ترکیه‌ای و آذربایجانی خود در اسلام‌آباد اظهار کرد: ترکیه، آذربایجان، پاکستان تصمیم گرفتند بر افزایش روابط و همکاری‌های سه گانه بیشتر تمرکز کنند.

وی با تاکید بر توسعه روابط با ترکیه و آذربایجان گفت: اعتماد فوق‌العاده و مهم در روابط سه جانبه ایجاد شده است.

قریشی با اشاره به اینکه در نشست امروز مسائل سیاسی٬ تجاری، سرمایه گذاری٬ امنیتی و همکاری‌های استراتژیک مورد بحث قرار گرفت، افزود: سه کشور در مورد موضوعات مختلف دیدگاه و منافع مشترک دارند.

وی تاکید کرد که آنکارا- باکو- اسلام آباد خواهان صلح، ثبات و بهبود رفاه در مناطق خود هستند.

دیدار چاووش‌اوغلو با عمران خان در اسلام‌آباد

همچنین وزیر امور خارجه ترکیه با نخست وزیر پاکستان دیدار و روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نهاد نخست‌وزیری پاکستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که عمران خان، نخست وزیر این کشور با مولود چاووش‌اوغلو که برای انجام دیدارهای رسمی به اسلام‌ آباد سفر کرده است دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عمران خان با اشاره به ماهیت عالی روابط سیاسی موجود بین دو کشور٬ بر اهمیت تبدیل آن به همکاری‌های اقتصادی تاکید کرد.

وی همچنین با تشکر از حمایت‌های ترکیه در مساله جامو و کشمیر تصریح کرد که «اقدامات مضر هند صلح و امنیت را در منطقه تهدید می‌کند».

عمران خان بر اهمیت نقش پاکستان در حل مسالمت‌آمیز بحران در افغانستان تاکید کرد.

طرفین در ادامه بر توسعه همکاری در زمینه‌های تجاری، دفاعی، سرمایه‌گذاری، آموزشی و فرهنگی تاکید کردند.

طرفین همچنین تصریح کردند که توسعه بیشتر روابط استراتژیک بین ترکیه و پاکستان در راستای منافع مشترک دو ملت بوده و خواستار ارتقا این روابط شدند./ ایسنا

کپی